Neděle 20. června 2021, svátek má Květa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. června 2021 Květa

Online reportáž

22:51
Vážení čtenáři, situace kolem Nice se uklidnila, další informace budeme sledovat formou běžného zpravodajství. Děkujeme za pozornost.
21:51
Útočníkův otec Monthir řekl reportérovi BBC v Tunisku, že jeho syn trpěl duševními problémy. „Bral své léky a my jsme si mysleli, že si vede dobře - tady je lékařský doklad. Vzal jsem ho k psychologovi, dodržoval léčbu, ale občas se nervově zhroutil a všechno začal rozbíjet a ničit. Měl problémy se svou ženou a myslím, že se to přidalo k jeho psychickým problémům.“
21:46
  • Bosporský most v Istanbulu se oblékl do barev francouzské trikolory. (15....

    Bosporský most v Istanbulu se oblékl do barev francouzské trikolory. (15. července 2016) / Autor: AP

21:39
Útoku v Nice se věnují kreslíři po celém světě.
15.července 2016 v 19:35, příspěvek archivován: 15.července 2016 v 21:38

Cartoonists around the world use art to come to terms with the #NiceAttack https://t.co/QiaSWXrJjK pic.twitter.com/0iuAZMAN7g

21:15
„V posledních třech letech bylo zmařeno patnáct pokusů o atentát, jeden obzvlášť důležitý letos na jaře,“ odmítl kritiku francouzských tajných služeb premiér Manuel Valls.
21:04
Podle tuniských úřadů pochází útočníkova rodina z města nedaleko tuniského letoviska Sousse. Bouhlel Tunisko údajně často navštěvoval. Jeden z útočníkových bývalých sousedů agentuře AFP řekl, že se domnívá, že Bouhlel nebyl radikalizovaný, ale že měl spíše psychické problémy. Mohly podle něj být spojené s jeho vztahem k manželce, kterou údajně bil.
20:58
Po třech občanech zřejmě v Nice ztratilo Německo, Alžírsko, Tunisko a Maroko. Dva mrtvé potvrdily USA a média hovoří o dvou mrtvých i z Polska, Ruska a Švýcarska. Podle všeho zahynuli také občané Ukrajiny, Arménie, Belgie, Kazachstánu a Británie. Čeští občané by podle českého ministerstva zahraničí mezi oběťmi být neměli.
20:54
Mezi 84 oběťmi je kromě Francouzů také mnoho cizinců. Identifikace potrvá několik dní, už nyní jsou ale známy národnosti některých z nich, i když většinou úřady tyto informace ještě oficiálně nepotvrdily.
20:32
Francouzský premiér Valls je podle agentury Reuters přesvědčen, že bezpečnostní složky při útoku v Nice nepochybily. Připustil, že počet obětí zřejmě ještě vzroste. Připomeňme, že dle nejnovější bilance zemřelo 84 lidí, dalších 188 bylo zraněno. Z nich je 52 v kritickém stavu a 25 pacientů dosud leží na resuscitačních odděleních.
20:25
Mše za zemřelé v katedrále Sainte Réparate v Nice.
15.července 2016 v 19:54, příspěvek archivován: 15.července 2016 v 20:24

Messe célébrée en la cathédrale Ste Réparate, en hommage aux victimes du 14 juillet à #Nice06 avec @NicolasSarkozy pic.twitter.com/ZGBJwwTXYO

20:24
„Viděli jsme, že na Anglické promenádě stále ležela těla obětí. Něco takového už nikdo nechce,“ uvedl francouzský exprezident Nicolas Sarkozy po skončení zádušní mše za oběti v Nice a dodal, že je třeba říct některé věci. „Ne však jen proto, aby zazněly, ale hlavně proto, aby se po nich mohlo konat.“
19:56
„Ztráta životů v Nice mne hluboce šokovala a rozesmutnila,“ uvedla na Twitteru britská královna Alžběta II. Společně s manželem Philipem vyjádřila soustrast francouzskému prezidentu Hollandeovi, rodinám obětí i všem Francouzům.
15.července 2016 v 19:33, příspěvek archivován: 15.července 2016 v 19:56

The Queen: "I was deeply shocked and saddened to hear of the terrible loss of life in Nice." #NiceAttack

19:24
Francouzský prezident François Hollande povolá do měst a na hranice 26 tisíc rezervistů. Mají posílit armádu, policii a četnictvo.
19:00
Americký prezident Barack Obama nařídil úřadům napříč Spojenými státy, aby k uctění památky obětí teroristického útoku stáhly vlajky na půl žerdi.
18:53
Pod koly nákladního auta v Nice zemřel jedenapadesátiletý Sean Copeland a jeho jedenáctiletý syn Brodie. Jména obětí agentuře Reuters potvrdil texaský guvernér Greg Abbott. Copelandovi pocházeli z městečka Lakeway nedaleko Austinu, ve Francii byli na dovolené.
15.července 2016 v 07:35, příspěvek archivován: 15.července 2016 v 18:52

Americans Sean Copeland and his son Brodie died in the #NiceFrance terrorist attack, a relative tells BuzzFeed News pic.twitter.com/qddMTFZmg6

18:26
Terorista si nákladní auto pronajal 11. července, už den před útokem ho měl vrátit. Policisté v autě našli jednu automatickou zbraň a náboje a atrapy dalších tří zbraní, například kalašnikova či útočné pušky M16. Zajistili také mobilní telefon a osobní dokumenty, mezi nimiž byl například řidičský průkaz či bankovní karta.
18:20
Brazilská vláda po útoku v Nice znovu prověřila, zda jsou připravena dostatečná bezpečnostní opatření pro klidný průběh nadcházející olympiády v Rio de Janeiru. „Personál je připravený, dodrželi jsme všechny postupy a nasazujeme nejmodernější bezpečnostní a obranné technologie,“ řekl agentuře Reuters tamní ministr sportu Leonardo Picciani. Počet nasazených vojáků se nemění - na Hry jich bude dohlížet 85 tisíc.
18:08
Památky napříč světem budou v noci na sobotu zářit v barvách francouzské trikolóry. Například londýnský stadion ve Wembley k tomu využije stejný vzor jako po listopadových útocích v Paříži.
15.července 2016 v 18:01, příspěvek archivován: 15.července 2016 v 18:08

Tonight, the Wembley arch will be lit in the Tricolour as we show our solidarity with the people of #Nice pic.twitter.com/PE34dOUJGE

17:47
Ke čtvrtečnímu útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Molins však podotkl, že jeho načasování i způsob provedení je v souladu s výzvami „určitých teroristických organizací“. Vyšetřovatelé se teď soustředí na to, zda Bouhlel neměl komplice.
17:26
Pařížská prokuratura potvrdila, že v Nice útočil jedenatřicetiletý Mohamed Lahouaiej Bouhlel. Jeho trestní rejstřík obsahuje několik let staré záznamy o loupežích. Nedávno byl odsouzen za násilnosti spáchané letos v lednu, podle prokurátora Françoise Molinse za ně dostal půlroční trest s podmínkou.