ÚTERÝ 9. října
23:08
Únosy letadel neskončí, právě prohlásil mluvčí bin Ládinovy organizace Al-Kajda v projevu v katarské satelitní televizi Al-Džazíra. Bitva se přesune přímo do srdce Ameriky, prohlásil s tím, že válka neskončí, dokud se USA nestáhnou z muslimských zemí. "Máme v záloze tisíce bojovníků, kteří jsou připraveni zemřít. Amerika otevřela dveře, které se už nikdy nezavřou," řekl. Opět vyzval muslimy ke svaté válce a zdůraznil, že džihád je povinností každého muslima.
22:50
Ministři zahraničí arabských zemí zahájili v katarské metropoli Dauhá schůzku věnovanou terorismu. "Účastníci by měli odsoudit terorismus i směsici terorismu a islámu a vyzvat k zachování důstojnosti a fyzické nedotknutelnosti občanů arabských zemí a muslimů, kteří žijí na Západě," prohlásil alžírský ministr zahraničí Abdal Azíz Belchádem. Náměstek ministra zahraničí afghánského vládního hnutí Taliban Abdar Rahmán Zahíd účastníky schůzky požádal, aby vyzvali Washington a Londýn k dialogu s Afghánistánem.
22:41
Krátce před 1:00 místního času zahájili afghánští talibanští vojáci opakovanou palbu na vysoce letící letadla. Vypadalo to, že salvy přicházely z jihozápadu města, píše agentura Reuters.
22:14
Po vojenském úderu USA a Británie v Afghánistánu obdržely tisíce Britů e-maily nebo telefonáty, v nichž jsou varováni, že se jejich město stane terčem odvetného útoku teroristů a aby zůstali v nejbližších dnech doma. Hláška obvykle přichází od 'přátel přátel', které varoval nějaký neznámý záhadný Arab. Jednou to prý bylo ve frontě na čerpací stanici, jindy na poště či v luxusním obchodě Harrods. Protože Británie je nejbližším spojencem USA, bezpečnostní orgány tyto hrozby důkladně vyšetřují.
21:53
Německý prezident Johannes Rau vyzval k respektování jiných kultur; podle něho právě demokracie musí rozlišovat mezi trestem a pomstou. Útoky v USA 11. září označil za obyčejné zločiny, které zasluhují potrestání. "Všechna velká náboženství a kultury jsou založeny na tradicích tolerance a humanismu. To platí i o islámu. Pokud Západ dokáže respektovat jeho velké tradice a sílu, může od muslimských představitelů očekávat, že začnou oddělovat náboženství od politiky s cílem vybudovat laickou společnost, která respektuje víru všech," zdůraznil.
21:50
Ve snaze umlčet islámské radikály dnes podnikla palestinská samospráva dva bezprecedentní kroky: uzavřela dvě univerzity ve městě Gaza a vykázala zahraniční novináře z pásma Gazy s cílem znemožnit zpravodajské krytí nynějšího dění. Opatření následují den po bouřlivé protiamerické demonstraci v Gaze, která skončila dvěma mrtvými a dvěma sty raněnými.
21:33
Muslimský majitel řeznictví ve francouzském letovisku Cannes našel před svým obchodem rozbušku - jednalo se asi asi 250 gramů trinitrotoluenu. Nálož naštěstí nevybuchla. Policie případ vyšetřuje.
21:15
Starosta New Yorku Rudolph Giuliani odhadl, že útok na Světové obchodní středisko bude stát město přinejmenším jednu miliardu dolarů v ušlém zisku - zejména jde o příjmy hotelů, restaurací, obchodů včetně daní. Nařídil omezit všechny výdaje o 15 procent - kromě policistů, hasičů (ty budou krátit výdaje o 2,5 procenta) a vzdělávacích agentur. Starosta uvedl, že město přišlo o 100 tisíc pracovních míst.
Novinář Michel Peyrard, kterého Taliban obvinil ze špionáže - Taliban chce reportéra soudit za špionáž
20:57
Pokoušejí se volat domů, ale spojení nefunguje. Jediné, na co jsou schopni myslet, je to, jak na jejich vlast, kterou za sebou zanechali, padají bomby. Asi 48 kilometrů východně od San Francisca je místo, kde žije asi 40 tisíc Afghánců. Je to největší afghánská komunita v USA, jmenuje se Malý Kábul. Afghánci, kteří zde žijí, jsou hlavně emigranti, kteří v 80. letech uprchli ze své domoviny okupované Sověty a rozvrácené občanskou válkou. Ačkoli téměř nikdo Taliban či bin Ládina nepodporuje, lidé zde mají obavy, že bomby pouze zasáhnou nevinné. "Bin Ládina hned tak nedostanou. Může se skrývat na milionech míst," řekl Harun Nabizda, který Kábul opustil i se svou rodinou v roce 1987. "Když chtějí trestat bin Ládina, neměli by kvůli tomu bombardovat celé město," dodal.
20:47
Čtyři týdny po zřícení Světového obchodního střediska Newyorčané stále nosí masky proti prachu nebo si kryjí nos šátky. Mnozí si najímají speciální firmy, které jim čistí jejich byty nebo úřady od nánosů azbestu. Navzdory tomu, že vláda je ujišťuje, že vzduch na Manhattanu je čistý, lidé mají strach z možných zdravotních rizik.
20:29
Indický premiér Vádžpéjí nabídl během pondělního telefonického rozhovoru s pákistánským prezidentem Mušarafem vyslání pomoci afghánským uprchlíkům do Pákistánu.
20:10
Spojené státy uzavřely své velvyslanectví v norském hlavním městě Oslo. Konkrétní důvody tohoto kroku ambasáda nevysvětlila. Je však jasné, že souvisí se zahájením vojenských akcí proti teroristickým základnám v Afghánistánu.
20:08
Spojené arabské emiráty, považované za kanál toku financí souvisejících se zářijovými teroristickými útoky na USA, dnes s konečnou platností schválily návrh zákona namířeného proti praní špinavých peněz.
20:07
Islámský radikál Usáma bin Ládin a jeho organizace Al-Kajda "pravděpodobně mají určité" bakteriologické a chemické zbraně. Řekl to státní tajemník v britském ministerstvu zahraničí Ben Bradshaw.
19:43
Šéf Pentagonu Rumsfeld řekl, že útoky spojenců vyřadily protivzdušnou obranu Afghánistánu. Teď můžeme útočit 24 hodin denně, jak chceme, dodal.
19:12
Afghánské hnutí Taliban obvinilo zadrženého francouzského reportéra Michela Peyrarda ze špoináže. Taliban reportéra zadržel poblíž Dželálábádu oblečeného do ženského oděvu zakrývajícího tělo od hlavy k patám.
19:05
Čeští vojáci jsou připraveni pomoci spojencům v boji proti terorismu. Skupina armádních lékařů a zdravotníků se do dnešního dne připravovala na možné nasazení v Hradci Králové. Kromě polní nemocnice nabídla vláda NATO také rotu chemiků, zvláštní jednotku průzkumníků a dopravní letadla.
19:01
Severoatlantická aliance poslala své první letadlo radarového průzkumu AWACS ze základny v Německu do Spojených států. NATO vyšle do USA pět těchto strojů, aby tam pomáhaly při střežení vzdušného prostoru. - více
18:54
Kábulem se rozléhá protiletadlová palba. Podle svědků jsou slyšet motory přelétávajících letadel. Zatím však neshazují žádné bomby a nejsou hlášeny ani raketové útoky.
18:46
Vedení gruzínské separatistické provincie Abcházie nařídilo částečnou vojenskou mobilizaci bojových sil v reakci na útoky údajných gruzínských a čečenských bojovníků. Mluvčí ministerstva zahraničí abchazské vlády Martin Tarkil uvedl, že útočníci zabili ve vesnici Goa 14 lidí.
18:35
Ruský ministr obrany Sergej Ivanov řekl v Moskvě po setkání se svým britským protějškem Geoffreyem Hoonem, že účast ruských vojáků v Afghánistánu není možná a že by bylo chybou snažit se nastolit novou vládu v Afghánistánu.
18:31
Taliban v očekávání dalšího bombardování vypnul v Kábulu proud. Afghánskou metropoli tak zahalila neprostupná tma.
18:24
Při několika operacích na východě země zadržely turecké bezpečnostní síly na 300 ilegálních uprchlíků, především Afghánců a Iráčanů.
18:16
Bezpečnost Jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku střeží kromě vzdušných sil z letiště v Náměšti nad Oslavou i jednotky pozemního vojska, včetně tanků. Vojáci jsou rozmístěni v bezprostřední blízkosti areálu. - Jadernou elektrárnu střeží tanky
17:40
Ministr zahraničí Jan Kavan se jednoznačně vyslovil pro udržení široké mezinárodní koalice proti terorismu. Krátce po setkání s poslanci sněmovního zahraničního výboru řekl, že ČR udělá vše pro to, aby tato koalice nebyla v souvislosti očekávanými útoky spojenců proti teroristům v dalších zemích oslabena.
17:29
Zástupce Talibanu v Herátu na severozápadě Afghánistánu uvedl, že město dnes čelilo silnému útoku. Jejich cílem bylo zřejmě letiště a vojenské budovy na okraji Herátu. Podle zdroje dopadly tři rakety do okolí letiště už v pondělí, nepodařilo se jim však zasáhnout žádný významnější objekt.
17:29
V případě konkrétního nebezpečí teroristického útoku na jaderné elektrárny hodlá Německo v krajním případě nařídit i odstavení jejich reaktorů. Riziko havárie to sice neodbourá, ale podstatně omezí.
17:20
Kazašské ministerstvo obrany oznámilo, že v souvislosti s probíhajícími americkými útoky na teroristické základny v nedalekém Afghánistánu byla posílena bezpečnost vojenských základen, muničních skladů a jiných objektů v zemi. Přijata byla také další opatření včetně zvýšené pohotovosti protiletadlových zařízení a bojových sil, informoval mluvčí ministerstva obrany.