Ruský systém protivzdušné obrany S-400 | foto: Reuters

Indie si od Ruska koupí protiraketové systémy S-400 za pět miliard

  • 220
Rusko a Indie v pátek podepsaly smlouvu o dodávce ruských systémů protivzdušné obrany S-400. Jejich hodnota činí zhruba pět miliard dolarů (téměř 112 miliard korun). Dokument byl podepsán v indické metropoli Dillí v rámci dvoudenní návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina.

Podle agentury TASS to oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Systém S-400 patří mezi pokročilé zbraňové systémy. V Rusku například chrání Moskvu před raketovým útokem, protirakety jsou rozmístěny i na anektovaném ukrajinském Krymu, v exklávě Kaliningradu či na ruské operační základně v syrské Latákiji. 

Fotogalerie

Rusové začali vyvíjet i nástupce, systém S-500. Do výzbroje mají být tyto zbraně uvedeny před rokem 2020.

Obrana je základním kamenem diplomatických vztahů Ruska a Indie už od dob studené války. Spojené státy tehdy byly nakloněné Pákistánu, který je hlavním regionálním rivalem Indie.

Obchod s ruskými systémy S-400 však může Indii způsobit vážný problém kvůli sankcím, jimiž USA hrozí v případě nákupu ruských zbraní. Americký Kongres totiž loni schválil zákon, který má Rusko potrestat za agresivní chování vůči Ukrajině a za údajné vměšování do amerických prezidentských voleb. Zákon hrozí zavedením ekonomických sankcí proti každému, včetně států, kdo uzavře zbrojní kontrakt s ruskými firmami.

Putin a indický premiér Naréndra Módí mimo jiné podepsali dokument o rozsáhlém dlouhodobém plánu rusko-indické spolupráce v řadě dalších oborů. Ruská jaderná agentura Rosatom například získala zakázku na výstavbu šesti jaderných reaktorů v Indii.