Na syrské tažení Rusko podle prezidenta Vladimira Putina vynaložilo 33 miliard rublů (asi 12 miliard korun), ale potenciální kontrakty na vývoz ruských zbraní mohou v nejbližších letech přinést více než desetinásobek - šest až sedm miliard dolarů (asi 145 až 170 miliard Kč), odhadl časopis.
Sýrie se podle něj stala pro ruské zbrojovky zkušební střelnicí. Operace se sice zrpvu opírala o osvědčenou techniku v podobě modernizovaných bombardérů Su-24M a bitevníků Su-25SM, ale brzy se přidaly i nejmodernější letouny Su-34, Su-30SM a Su-35S.
Do bojů se zapojily také vrtulníky Mi-8P, Mi-24, Mi-35M, Mi-28N a Ka-52. Vzduch střežily i protiletadlové systémy Pancir-S1, Buk-M2 a S-400 Triumf.
Do Sýrie byly vyvezeny rovněž tanky T-90 a transportéry BTR-82A. Při náletech se používaly nejen staré letecké bomby FAB-250 či OFAB-500, ale i moderní KAB-500S či střely Ch-101 a Ch-555. Rusko předvedlo i technické možnosti svých zbraní a schopnost úderu střelami Kalibr-NK odpálených ze Středozemního a Kaspického moře.
Alžírsko, Vietnam, Pákistán
Potenciální zákazníci nyní podle zdroje časopisu posuzují „prověřené zbraně“. Zájem podle listu projevilo několik zemí, a to zejména o leteckou techniku. Už loni v prosinci si Alžírsko objednalo 12 bombardérů Su-32, což je exportní verze Su-34, a také požádalo o vyzkoušení stíhaček Su-35S.
Kamov v SýriiRusko má v Sýrii špičkové vrtulníky Ka-52 |
Letoun se prý alžírským pilotům tak zalíbil, že se dá čekat zakázka za půldruhé miliardy dolarů. S Alžírskem byla také uzavřena dohoda na dodávku 40 bitevních vrtulníků MI-28NE v odhadované hodnotě 600-700 milionů dolarů.
O stíhačky Su-35 projevuje zájem také Indonésie, Vietnam a Pákistán, přičemž s prvními dvěma státy jsou ve hře kontrakty za více než miliardu dolarů. Pákistán prý ani v nejlepším případě není s to koupit více než šest stíhaček, ale i tak půjde o obchod za půl miliardy dolarů.
Odborníci také předpokládají, že poptávka po tanku T-90 by mohla stoupnout díky tomu, že se na internetu objevilo video dokazující, že pancíř tohoto tanku vydržel zásah protitankové rakety TOW. K potenciálním kupcům časopis řadí Irák, Írán a další státy Perského zálivu, jakož i postsovětského Společenství nezávislých států.
Dvě až tři miliardy dolarů by mohl podle časopisu vynést případný prodej protiletadlových raket S-400 do Saúdské Arábie a Indie. Zatím se však podle časopisu k uzavření „tvrdých“, tedy závazných kontraktů dospět nepodařilo.