Žhavé léto. Srpen a červenec byly nejteplejším obdobím v známé historii severní polokoule

  • 18
Podle zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) a programu Evropské unie Copernicus bylo letošní léto na zemské severní polokouli nejteplejší v historii měření. Letošní srpen byl nejteplejším měsícem v historii, hned za ním byl červenec. Teploty pokořily rekord i v oceánech s průměrnou teplotou téměř 21 stupňů Celsia.

Na vině jsou podle vědců především změna klimatu způsobená lidskou činností, jako je pálení fosilních paliv, a letos časný přírodní fenomén El Niño, který dočasně ohřívá části Tichého oceánu a ovlivňuje počasí po celém světě.

„Jsme svědky nejen nových extrémů, ale také přetrvávání těchto rekordních podmínek a dopadů, které mají na lidi i planetu. Jde o jasný důsledek ohřívání klimatického systému,“ uvedl Carlo Buontempo, který v systému Copernicus vede oddělení pro klimatickou změnu.Copernicus spadá pod unijní vesmírný program a eviduje výkyvy počasí od roku 1940.

V Číně naměřili rekordních 80 stupňů. Turisté se smažili ve frontě na fotku

Británie a Spojené státy však mají záznamy až z poloviny 19. století a jejich meteorologické úřady podle očekávání brzy oznámí, že letošní léto pokořilo i jejich rekordy, píše AP.

Vědci ze studia letokruhů stromů nebo ledových jader odhadli, že Země je nyní teplejší, než byla za posledních 120 000 let. Předtím byla planeta teplejší, šlo nicméně o období před vznikem lidské civilizace, kdy byly hladiny moří mnohem vyšší a zemské póly nebyly zamrzlé.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video