Většina mužů zadržovaných na Guantánamu byla zadržena před téměř pěti lety.

Většina mužů zadržovaných na Guantánamu byla zadržena před téměř pěti lety. | foto: Reuters

Pentagon prozradil jména vězňů z Guantánama

  • 370
Americké ministerstvo obrany poprvé zveřejnilo jména všech 558 lidí, kteří jsou nebo byli vězněni na základně Guantánamo na Kubě. Nechybí ani informace o zemi jejich původu. Většina jich byla zadržena v roce 2001 v Afghánistánu. Ke sdílnosti přiměla Pentagon americká justice.

ČTĚTE TAKÉ:
Co je přízrak zvaný Guantánamo

Ministerstvo obrany dosud obhajovalo informační embargo argumentem, že chce ochránit rodinné příslušníky zajatců před represáliemi. A že utajování toho, kdo byl vlastně zatčen, udržuje teroristickou organizaci Al-Kajda v nejistotě.

Letos v březnu ale americká vláda prohrála soudní spor o právo na svobodu informací s tiskovou agenturou Assiciated Press. Pentagon pak zveřejnil přes pět tisíc stránek přepisů výslechů. Tím odtajnil stovky jmen zadržovaných vězňů. - více zde

Na začátku dubna následovalo zveřejnění dalších 2600 stran s přepisy výslechů na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě. Nakonec Pentagon uvolnil jedenáctistránkový seznam vězněných, který je přístupný také na internetu.

Spojené státy tajily informace o Guantánamu od 11. ledna 2002, kdy tam přijela první skupina dvaceti maskovaných mužů s pouty na rukou. Některá jména se dostala na veřejnost díky právníkům, stovky dalších jmen zveřejnili příbuzní vězněných.

První kompletní seznam obsahuje 558 jmen. Podle Pentagonu je v současné době na Guantánamu asi 490 vězňů. Šedesát mužů bylo po výslechu odvezeno na jiné místo. Dosud bylo obviněno jen deset lidí, ani jeden soudní proces zatím neskončil.

Odsouzen zatím nebyl nikdo
Někteří zajatci jsou na Guantánamu už čtyři roky. USA je viní z příslušnosti k Al-Kajdě a radikálnímu islamistickému hnutí Taliban. Pentagon všechny vězně označuje za nepřátelské bojovníky, na které se podle USA nevztahují válečné konvence.

USA odmítají připustit pravidelné kontroly této vojenské základny. V loňském roce se objevily spekulace, že americké vojenské letouny s vězni létají do třetích zemí, kde vězně vyslýchají v USA nepřípustnými metodami. - více zde

Podezření padlo také na Českou republiku. Ministr vnitra František Bublan ale vyloučil, že by do převozu vězňů bylo Česko zapojeno. - více zde

Za dva týdny by měly Spojené státy předložit dosud přísně tajné informace o podmínkách nejen na vojenské základně Guantánamo, ale také ve věznicích v Iráku a Afghánistánu. Výzvu do Washingtonu zaslal Výbor OSN pro mučení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video