Mursí ve středu podepsal novou podobu ústavy. Ta má zaručit mimo jiné svobodu

Mursí ve středu podepsal novou podobu ústavy. Ta má zaručit mimo jiné svobodu náboženského vyznání. Liberální opozice však tvrdí, že nová ústava je plná děr, které umožní její pozdější změnu. | foto: AP

Egyptský prezident podepsal novou ústavu, lidu slíbil ekonomický růst

  • 14
Egyptský prezident Muhammad Mursí ve středu podepsal novou podobu ústavy, kterou v úterý v referendu podpořilo téměř 64 procent volících Egypťanů. V projevu pro státní televizi také slíbil, že udělá vše pro stabilizování ekonomické situace v zemi a vyzval k otevřenému politickému dialogu.

Mursí se v projevu zaměřil zejména na svou politickou vizi v následujících měsících. Egyptskému lidu nejprve poděkoval za to, že novou podobu ústavy podpořil, a následně pak znovu zopakoval hlavní body svého plánovaného politického programu (více o úterním referendu čtěte zde). Jeho srdcem má být stabilizace ekonomického sektoru. Mursí nevyloučil, že v rámci zlepšení situace v zemi bude nutné provést některé změny v obsazení  vysokých politických postů.

Vláda plánuje kromě jiného zvýšení spotřební daně, ale prozatím od toho upustila a chce opatření probrat se zástupci společnosti. Už v úterý byla zahájena jednání s podnikateli, obchodními svazy i nevládními organizacemi, jimž chce kabinet vysvětlit důvod tvrdých opatření.

Egyptský prezident v projevu neopomněl připomenout, že Egypťané v referendu hlasovali zcela svobodně a rozhodli tak o směřování jejich země. "Referendum bylo absolutně transparentní a věrohodné," cituje Mursího projev server BBC. Mursí dodal, že podpoření ústavy v referendu posune Egypt na zcela jinou úroveň a zajistí mu stabilitu a bezpečí jeho občanů.

Výzva USA

Spojené státy po schválení nové egyptské ústavy v referendu vyzvaly všechny politické síly v Egyptě, aby usilovaly o překonání vzájemných rozporů. Apelovaly zejména na prezidenta Mursího. "Doufáme, že ti Egypťané, kteří jsou výsledkem zklamáni, budou usilovat o větší a hlubší angažovanost. Věříme, že ti, kdo výsledky vítají, se budou angažovat v dobré víře," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Patrick Ventrell.

Mursí také akceptoval názor těch, kteří nehlasovali pro přijetí ústavy. "Chápu jak ty, kteří hlasovali pro, tak všechny ostatní. Egypt se nikdy nevrátí do dob, kdy bylo možné jen jedno hlasování," odkazoval Mursí na minulý režim Husního Mubaraka, který běžně manipuloval s výsledky voleb. Podle Mursího je důležité, aby okamžitě započal dialog v rámci celého politického spektra.

Podle významného opozičního uskupení Fronta národní spásy prezident předvedl "frašku" a jím nabízeného dialogu se opozice odmítá účastnit. "Prezident mluví sám se sebou," řekl jeden z vedoucích představitelů fronty Husajn Abdal Ghaní. Podle něj bude opozice sledovat vývoj, do nabízeného dialogu ale zasáhnou především islamistické strany.

Nová ústava je plná děr, tvrdí opozice

Egyptský prezident uznal, že se během své vlády dopustil chyb, nikdy by však podle svých slov nedal souhlas k ničemu, co by jakýmkoli způsobem poškodilo jeho zemi. Přijetí nové ústavy však naráží na nesouhlas ze strany liberálů.

Ti tvrdí, že návrh nové ústavy je záměrně "děravý". V budoucnu prý umožní přijetí zákonů, které omezí svobody či zpochybní dosavadní praxi. Mursího kritici nejčastěji zmiňují skutečnost, že nová ústava jasně nedeklaruje rovnost mužů a žen, respektive nejasnou formulací za jistých okolností umožňující dětskou práci.

Návrh základního zákona mimo jiné omezuje počet čtyřletých funkčních období hlavy státu na dvě, což je reakce na tři desítky let trvající vládu loni svrženého autoritářského prezidenta Husního Mubaraka.

Podle ochránců lidských práv dokument obsahuje záruky proti svévolnému zadržování lidí i mučení a zachovává také svobodu vyznání: zmíněni jsou však v této souvislosti pouze muslimové, křesťané a židé, což mezi aktivisty vyvolává obavy z útlaku menších náboženských skupin.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video