Korejští lídři se sešli na hranicích, společně zasadili borovici míru

  6:45aktualizováno  11:08
Jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes spolu v demilitarizované zóně mezi oběma zeměmi zasadili památný strom. Slavnostní obřad byl plný mírových symbolů. Borovice pochází z roku 1953, kdy byla podepsána dohoda o příměří, jež ukončila boje korejské války.

Jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un v hraniční vesnici Pchanmundžom společně zasadili strom (27. dubna 2018) | foto: Reuters

Strom následně zalili vodou z jihokorejské řeky Han, která protéká Soulem, a ze severokorejské řeky Tedong, na níž leží Pchjongjang. U stromu pak odhalili kamennou desku s nápisem „Sázíme mír a prosperitu“.

„Doufám, že společně s touto borovicí bude náš vztah vzkvétat,“ řekl podle BBC Kim Čong-un jihokorejskému prezidentovi. 

Fotogalerie

Vrcholná schůzka se koná v Pchanmundžomu na jihokorejské straně hranice. Kim Čong-un se tak dnes stal prvním vůdcem KLDR, který od korejské války z 50. let vkročil na jihokorejskou půdu. Severní a Jižní Korea v minulosti uspořádaly dva summity, dějištěm obou byla ale severokorejská metropole Pchjongjang. 

Vesnice Pchanmundžom je jedním z mála míst na hranici mezi oběma korejskými státy, kde není ani vysoký plot z ostnatého drátu, ani minové pole dělící země, jejichž konflikt skončil jen příměřím a nikoli mírovou dohodou, a tudíž jsou stále technicky vzato ve válečném stavu.

Schůzka začala podáním rukou na hranici. Kim Čong-un s úsměvem natáhl ruku k čekajícímu a usmívajícímu se jihokorejskému prezidentovi Mun Če-inovi, oba muži si přes hranici podali ruku a pozdravili se. „Jsem nadšený, že se setkáváme na tomto historickém místě. Je dojemné, že jste došel až k demarkační linii, abyste mě osobně uvítal,“ řekl Kim Čong-un.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in v pátek...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in v pátek...

„Setkat se na tomto místě bylo vaším velkým rozhodnutím,“ odvětil Mun Če-in, oblečený v tmavém obleku doplněném světle modrou vázankou, než Kimovi pokynul, aby překročil hranici vyznačenou na chodníku.

Tento krok byl něčím, čeho nikdy nedosáhl ani Kim Čong-unův dědeček, zakladatel KLDR KIm Ir-sen, ani jeho otec Kim Čong-il. Dva předchozí summity mezi vůdci korejských států  v roce 2000 a 2007 se konaly v severokorejské metropoli Pchjongjangu.

Pětašedesátiletý Mun a čtyřiatřicetiletý Kim si znovu podali ruce a otočili se nejprve tváří k severokorejským fotografům, a poté k jejich kolegům na jihokorejské straně. A pak v předem neplánovaném gestu Kim popadl Muna za ruku a vyzval ho, aby společně s ním udělal krok zpět na sever, kde spolu znovu krátce pohovořili.

Poté, co oba nejvyšší představitelé prošli po červeném koberci mezi nastoupenou jihokorejskou čestnou stráží oblečenou v tradičních modro-žluto-červených uniformách, vešli do Mírového domu na jihokorejské straně. 

Severokorejský bezpečnostní tým prohledává budovu Mírového domu, pátrá po...

Severokorejský bezpečnostní tým prohledává budovu Mírového domu, pátrá po výbušninách a odposlouchávacích zařízeních. Do vzduchu, na křesla i na knihu hostů pak nastříkal dezinfekci.

Jen několik minut předtím budovu prohledal severokorejský bezpečnostní tým, který pátral po výbušninách a odposlouchávacích zařízeních. Do vzduchu, na křesla i na knihu hostů nastříkal dezinfekci.

Do takto ošetřené knihy poté Kim vepsal slova plná naděje: „Nyní začínají nové dějiny. Věk míru od počátečního historického bodu.“ 

Jednání se zúčastnila i mladší sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong, která u jednacího stolu seděla vedle bratra, a překročila s celou delegací hraniční linii mezi oběma korejskými státy. Kromě ní byl při tomto setkání podle agentury AP přítomen z KLDR už jenom bývalý šéf tajné služby Kim Jong-čchol, který nyní řídí agendu vztahů s Jižní Koreou.

Vzájemné vztahy se mezi vůdci uvolnily od letošního ledna

Kim Čong-un uvedl, že chce otevřít „novou kapitolu ve vztazích obou zemí“. Mun Če-in doufá v uzavření „odvážné dohody“, která lidu obou zemí přinese jako dárek mír. Podle agentury AP navrhl Mun konání dalších summitů a Kim vyjádřil ochotu navštívit jihokorejský prezidentský palác.

Po skončení jednání, které se má soustředit především na denuklearizaci Korejského poloostrova a zajištění trvalého míru, podepíší vůdci Severní a Jižní Koreje závěrečný dokument a přednesou společné prohlášení. Na závěr setkání je naplánovaná společná večeře.

Napětí mezi oběma zeměmi v loňském roce opět zesílilo po severokorejských jaderných a raketových testech. Od letošního ledna se vzájemné vztahy uvolnily, což mimo jiné umožnilo společný nástup obou korejských týmů pod jednou vlajkou během zimních olympijských her, jež se v únoru konaly v Jižní Koreji.

Ne všichni jsou ovšem sbližování se Severní Koreou nakloněni, u vesnice Pchanmundžom se shromáždilo několik set jihokorejských odpůrců. Protestovali proti tomu, že jejich prezident jedná se severokorejským vůdcem, a zapálili severokorejské vlajky s portréty Kima Čong-una i jeho otce a dědečka. Vyzývali také Muna, aby odstoupil. Protest se obešel bez násilí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Vedro, tekoucí asfalt a výpadky proudu. Města se mění v nehostinná doupata

Hispánské děti dovádí u otevřeného hydrantu na Manhattanu. Ulice New Yorku se v

Dopad klimatických změn na život ve městech bude rozsáhlý. Podle pesimistických předpovědí se například ve Spojených...

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

V Utahu havaroval turistický autobus. Čtyři lidé zemřeli, patnáct se zranilo

Poblíž národního parku Bryce Canyon ve státě Utah v USA havaroval autobus s...

Při páteční nehodě turistického autobusu poblíž národního parku Bryce Canyon v Utahu ve Spojených státech amerických...

Doma je lépe, vraťte se. Velvyslanec nabádá Poláky, ať nečekají na brexit

Obchod s polskými delikatesami v londýnské čtvrti Hammersmith.

Polský velvyslanec ve Velké Británii napsal dopis adresovaný všem jeho krajanům, kteří dlouhodobě žijí na ostrovech....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz