Změna trasy ISS není nic výjimečného, protože vesmírný prostor v blízkosti Země zaplňují tisíce obdobných předmětů jako pozůstatků po dobývání vesmíru.

Změna trasy ISS není nic výjimečného, protože vesmírný prostor v blízkosti Země zaplňují tisíce obdobných předmětů jako pozůstatků po dobývání vesmíru. | foto: NASA

ISS kvůli „vesmírnému smetí“ musela změnit oběžnou dráhu

  • 21
NASA se rozhodla zvýšit oběžnou dráhu ISS asi o jeden a půl kilometru, a to z "opatrnosti". Tento manévr má zajistit, aby se do blízkosti stanice nedostal jeden ze zbytků, které v prostoru kolem Země zůstávají jako důsledek lidského dobývání vesmíru. Úřad o tom v pátek informoval na internetové komunitní síti Twitter.

"Víme o přítomnosti tohoto objektu již několik dní. Předmět nevyvolává žádné znepokojení a k tomuto manévru přistupujeme pouze jako k preventivnímu opatření," oznámila NASA.

Současně upřesnila, že ISS měla být zvednuta kolem 2:30 SELČ o jednu míli (1,6 km), a to aby se objekt nedostal do přílišné blízkosti stanice. K manévru budou využity motory raketoplánu Endeavour, který u ISS zakotvil v pátek.

NASA neupřesnil, o který předmět jde, uvedl pouze, že tento úlomek je zaregistrován v seznamu vesmírných objektů lidského původu pod číslem 84 180.

Změna trasy ISS není nic výjimečného, protože vesmírný prostor v blízkosti Země zaplňují tisíce obdobných předmětů jako pozůstatků po dobývání vesmíru.

Letos 12. března musela trojice astronautů obývajících dočasně ISS stanici vyklidit a přemístit se do vesmírné lodi Sojuz, protože hrozilo nebezpečí kolize s částí motoru jednoho z někdejších satelitů.

I v tomto případě ale NASA oznámila, že jde o "pouhé bezpečnostní opatření, protože pravděpodobnost střetu je minimální".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video