Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Online reportáž

22:52

Vážení čtenáři, on-line přenos o dopadech bouře Sandy na New York a pobřeží USA pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost.

 • Silný vítr, který do Chicaga přinesla bouře Sandy, vytvořil na Michiganském

  Silný vítr, který do Chicaga přinesla bouře Sandy, vytvořil na Michiganském jezeru vysoké vlny (30. října 2012). / Autor: AP

21:30
Poslední průzkumy naznačují, že hlasování bude mimořádně těsné. Podle ankety Ipsos pro agenturu Reuters by nyní demokratického Baracka Obamu volilo 47 procent pravděpodobných voličů a jeho republikánského rivala Mitta Romneyho 46 procent. Průzkum rozhlasu NPR přisoudil jednobodový náskok Romneymu (48 ku 47 procentům) a podle agentury Rasmussen Reports vede Romney o dva procentní body.
21:01
Prezident Barack Obama varoval, že bouře ještě neskončila a nese s sebou značná rizika. "Bouře míří na sever. Stále mohou být postižena některá místa," řekl Obama při návštěvě washingtonské centrály amerického Červeného kříže. "Chci proto zdůraznit, že je stále riziko záplav, stále hrozí stržené elektrické vedení a silný vítr." Obama zdůraznil, že vláda co nejvíce pomůže místním úřadům s nápravami škod. Pokud guvernéři zasažených států budou mít potíže při spolupráci s federální vládou, "mohou mi zavolat osobně do Bílého domu," řekl Obama.
20:04
Bílý dům oznámil, že Barack Obama se pojede ve středu do New Jersey podívat, jaké škody bouře způsobila. Uvedla to agentura Reuters.
19:57
Podle městských činitelů bude trvat dny, než se život v New Yorku vrátí k normálu. Na několik dní se odhaduje obnovení provozu částečně zatopeného metra. Už v úterý odpoledne místního času by měly začít jezdit autobusy. Jak dlouho bude trvat obnovení dodávek elektřiny, nikdo nechce odhadovat.
19:12
Český konzulát v New Yorku nemá v souvislosti s dramatickým příchodem bouře žádnou zprávu, že by se stalo něco vážného někomu z Čechů. Situace ve velkoměstě se dnes začala postupně uklidňovat, sdělil telefonicky český generální konzul Martin Dvořák. "Neměli jsme žádnou zprávu za celou dobu, že by se stala nějaká fatální událost někomu z Čechů," podotkl. Jeho úřad především radí českým občanům, jak se zachovat, když mají například zrušené lety a nemají již zajištěné ubytování v hotelu.
18:46
 • Tanker John B. Caddell donesla Sandy až na příbřežní ulici Front Street v

  Tanker John B. Caddell donesla Sandy až na příbřežní ulici Front Street v newyorské čtvrti Stapleton (30. října 2012) / Autor: AP

18:37
V celém jižním Manhattanu nejde elektřina a nikdo neví, jak dlouho nepůjde, popisuje zpravodaj ČTK. Znamená to mimo jiné i to, že nejde dopravní signalizace, takže na ulicích panuje poměrně chaos. Vzhledem k tomu, že nejezdí metro ani autobusy, tak jediným způsobem dopravy jsou taxíky, o které je enormní zájem. Nefungují telefony ani mobilní sítě. Jedinou možností pro lidi, jak se mezi sebou spojit, jsou telefonní automaty. Jindy je skoro nikdo nepoužívá, ale nyní se u nich tvoří dlouhé fronty.
18:33
V New Yorku se situace pomalu uklidňuje, hlásí AFP. Všechny obchody, restaurace a úřady jsou však zavřené. Broadway, jedna z obchodních tepen města zpravidla plná turistů a aut, je nyní prázdná. Ve čtvrti Tribeca jsou výlohy mnoha restaurací zpevněny izolačními pásy, které zakrývají dýně, papírové kostlivce a jiné dekorace ke svátku Halloween. Tento svátek, který se má konat ve středu a je netrpělivě očekáván všemi americkými dětmi, je letos vážně ohrožen. V ulicích je ticho s výjimkou několika sirén, hučících generátorů a zvuku větru.
18:06
Americká agentura AP hlásí dokonce 35 mrtvých jenom v USA. O víkendu bouře zabila dalších 69 lidí v Karibiku.
17:52
Podle ČTK si bouře na severovýchodě USA a v Kanadě vyžádala už dvacet osm obětí.
17:31
Sandy je nyní nad jižní částí státu Pensylvánie, kde se podle meteorologů zřejmě ve středu kolem poledne SEČ prudce otočí směrem na sever do západních okresů státu New York. Nyní se střed bouře nachází asi 235 kilometrů západně od Filadelfie. Síla větru slábne a dosahuje rychlosti 70 kilometrů za hodinu. Bouře přesto i v příštích dnech přinese obyvatelům východu USA prudké deště a způsobí místní záplavy.
16:48
Americký prezident Obama zůstane ve Washingtonu i ve středu a bude dále sledovat rozsah škod. Zrušil proto další předvolební vystoupení, ten den se totiž měl původně objevit v rámci kampaně v Ohiu.
16:35
Hasiči města New York se zatím museli potýkat s třiadvaceti vážnými požáry. V Breezy Point newyorské čtvrti Queens lehlo popelem osmdesát domů, popsal starosta města. V celém státě New York pak v souvislosti s přírodní katastrofou zemřelo patnáct lidí.
16:24
Podle newyorského starosty Michaela Bloomberga nebude newyorské metro v provozu po další čtyři až pět dní. Autobusovou dopravu se však město pokusí zrevitalizovat do zítra. Ve středu by už měla být otevřena i burza na Wall Street.
15:51
Bouře Sandy zasáhla citelně místní byznys. Kvůli hurikánu přicházejí o své zisky aerolinky, lodě, vlaky a silniční dopravci. Výdělky se krátí také obchodníkům, bankám či továrnám. Více čtěte zde.
15:27
"Otevřel jsem okno a dole na ulici teče řeka," stojí v jednom ze zoufalých tweetů, jehož autor žije v domě na středním Manhattanu. Řada uživatelů popisuje své pocity z nejrušnějšího manhattanského náměstí Times Square, které je obvykle ve dne v noci plné lidí. "Reklamy pořád svítí, ale nikdo tam není," píše uživatelka Rubina Fillonová a nabízí obrázek vylidněného náměstí ozářeného billboardy. Další uživatel Twitteru navrhuje, aby místo reklam napříště světelné panely v centru města prezentovaly výstrahy meteorologů.
15:14
Americké sociální sítě ovládly informace o ničivé bouři Sandy. Na Twitteru jsou obrázky pustých newyorských ulic, hromady lešení, plovoucí auta.
14:50
 • Obyvatelka Atlantic City obhlíží škody poblíž svého přímořského sídla. (30.

  Obyvatelka Atlantic City obhlíží škody poblíž svého přímořského sídla. (30. října 2012) / Autor: AP

14:37
Na internetu se už vyrojily fotky ukazující napáchané škody v době, kdy bouře stále zuří nad pobřežím USA. V řadě případů se totiž jedná o falešné obrázky, které se objevily například v hollywoodských filmech. Podívejte se zde.