Požár výškové budovy v západním Londýně (14. června 2017)

Požár výškové budovy v západním Londýně (14. června 2017) | foto: AP

Nechceme trestat, řekl soudce při zahájení šetření požáru londýnského věžáku

  • 13
Prvním slyšením začalo vyšetřování příčin červnového požáru londýnského věžáku Grenfell Tower. Penzionovaný soudce Martin Moore-Bick představil úlohu svého týmu a zdůraznil, že cílem je nalézt pravdu, nikoliv postihovat viníky. Zpráva by podle soudu mohla být hotova o příštích Velikonocích.

Soudce ale dále upozornil, že to bude velmi obtížný úkol.

Vyšetřování má v první fázi zkoumat především příčiny a šíření požáru, který v červnu usmrtil nejméně 80 lidí. Druhá a delší fáze se má zaměřit na otázku, jak se mohlo stát, že budova byla vystavena tak vážnému riziku katastrofálního požáru. Vyšetřovatelé budou prověřovat například příslušné stavební předpisy i jejich dodržování při nedávné renovaci výškové budovy ve správním obvodu Kensington a Chelsea a rovněž přiměřenost reakce úřadů na tragédii.

Moore-Bick dnešní slyšení zahájil výzvou k minutě ticha za oběti požáru, který byl „bezprecedentní v moderní historii“. Poté přednesl prohlášení, které sledovali přeživší obyvatelé Grenfell Tower i lidé, kteří žijí v okolí budovy.

„Jsme si intenzivně vědomi, že zemřelo mnoho lidí a že mnoho z těch, kteří přežili, byli těžce zasaženi. Jsme si také vědomi, že mnozí přišli o všechno,“ prohlásil Moore-Bick. Vyšetřování podle něj nemůže nic z toho změnit, ale může poskytnout odpovědi na to, jak se mohlo takové neštěstí stát v Londýně 21. století.

Sir Martin Moore-Bick ujistil, že i následná slyšení budou veřejná, pokud nebude povaha projednávané věci vyžadovat uzavřené jednání. Zdůraznil, že při tomto vyšetřování nejde o rozsouzení sporu soupeřících stran, ani nemůže někoho potrestat nebo naopak přiznat kompenzaci. „Jde jednoduše o to, dostat se k pravdě,“ poznamenal.

Zároveň oznámil, že příští týden hodlá jmenovat některé ze svých asistentů, mezi nimiž by měli být i experti. Odmítl naopak, aby v jeho poradním týmu byl někdo z přeživších obětí.

Odvolací soudce ve výslužbě Moore-Bick už po jmenování do čela zkoumání tlumil očekávání obyvatel shořelého domu a veřejnosti, že najde odpovědi na všechny otázky.

Požár v Londýně

Požár ve 24podlažní budově ve čtvrti North Kensington propukl v noci na 14. června. Podle dosavadních zjištění hořet patrně začalo od lednice a za rychlé rozšíření plamenů mohl nekvalitní izolační obklad, který propadl ve všech protipožárních testech.

V srpnu bylo oznámeno, že vyšetřován má být také postup rady městských částí Kensington a Chelsea, která dům spravovala. Rada byla kritizována za nedostatečnou bezprostřední reakci po požáru, což vedlo k rezignaci jejího šéfa Nicka Pageta-Browna.

Po neštěstí začaly úřady prověřovat požární odolnost desítek výškových budov v zemi a prakticky u všech zjistily nedostatky.

Miguel Alves, jemuž se podařilo plamenům uniknout, BBC řekl, že obyvatelé chtějí spravedlnost a chtějí pohnat k odpovědnosti jednotlivce i instituce. „Je pro nás velmi důležité, aby dospěli k nějakému výsledku, k nějaké spravedlnosti,“ řekl Alves v pořadu BBC Breakfast. „Toto je velká příležitost k tomu, aby se věci v blízké budoucnosti změnily,“ dodal někdejší obyvatel Grenfell Tower.

14. června 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video