Prezident požádal záchranné týmy, aby nakládaly s těly s úctou a respektem. | foto: Reuters

Bush slíbil obětem hurikánu peníze a modlitby

  • 114
Prezident George Bush vyhlásil na 16. září den modliteb a vzpomínek na oběti hurikánu Katrina. Každé postižené rodině zároveň přislíbil počáteční pomoc ve výši 2000 dolarů. Lidé ze zaplaveného New Orleans začínají dobrovolně odcházet. V domech však zůstávají jejich domácí mazlíčci.

SPECIÁL:
Hurikán ve faktech a obrazech
FOTOGALERIE (průběžně doplňovaná)

INFOGRAFIKA:
Zrádné hráze kolem New Orleans
■ Jak vzniká hurikán
■ Cesta hurikánu Katrina

Bush při vystoupení v Bílém domě požádal všechny, kteří v postižených oblastech hledají mrtvé, aby s těly obětí nakládali s "úctou a respektem". 

Přímo se ale nezmínil o doporučení Federální agentury pro řízení záchranných prací (FEMA) médiím. Agentura vyzvala novináře, aby nerozšiřovali záběry těl, která plavou na hladině v zaplaveném New Orleans nebo leží opuštěna v ulicích.

Mluvčí Bílého domu Scott McClellan pak nechtěl mluvit o počtu obětí hurikánu, který se na konci srpna přehnal přes tři státy na jihu USA. Odmítl také komentovat zprávy zdravotnických úřadů státu Louisiana, podle nichž bylo do New Orleans dodáno 25 tisíc vaků na mrtvá těla.

Zatopení dobrovolně odcházejí
Stále více lidí, kteří se dosud v New Orleans vzpírali evakuaci, dobrovolně odchází. "Už mi to stačilo," říká většina z nich. Jsou hladoví a dehydrovaní.

Policie uvedla, že je zhruba z 80 procent hotova s pátráním po lidech, kteří potřebují pomoci a chtějí odejít. "Řekl bych, že ti, kdo chtěli odejít, jsou už většinou pryč," řekl detektiv James Imbrogglio. Prověříme ještě poslední oblasti, které jsou pod vodou. Tím to, doufejme, skončí."

Podle odhadů ale v New Orleans nadále zůstává až 10 tisíc lidí, kteří odejít nechtějí, přestože starosta Roy Nagin nařídil nucenou evakuaci. Policisté proto zabarikádovaným lidem zdůrazňují, že až přijdou příště, nebudou už brát ohledy.

Na následnou nucenou evakuaci je vyčleněna zhruba tisícovka místních policistů. "Budeme postupovat citlivě. Sílu budeme používat jen minimálně," prohlásil šéf městské policie Eddie Compass.

Opuštěná zvířata mají zachránit specialisté
"Někteří lidé se schovávají. Nechtějí odejít, protože tam nechtějí nechat svá domácí zvířata," vysvětluje motivy zabarikádovaných neworleanský obyvatel Adrian Tate. Sám musel při evakuaci nechat doma svého pitbula.

Policie už vydala povolení specialistům, aby takto opuštěná zvířata ve městě vyhledávali. S prosbou o pomoc se už na "zvířecí záchranáře" obrátilo asi 3500 lidí.

Při identifikaci obětí má pomoci obří márnice
V bývalém skladu ve městě St. Gabriel v Louisianě vznikla zřejmě největší mobilní márnice, která kdy byla použita pro civilní účely. Její kapacita je zhruba pět tisíc těl. Pracuje v ní stočlenný tým složený z ohledavačů mrtvol, patologů, zubních laborantů a dalších odborníků. Za den jsou schopni ověřit až 140 těl obětí.

Protože většina mrtvých, které dosud chladírenské vozy přivezly do márnice, u sebe nemá nic, podle čeho by mohli být jednoznačně identifikováni, je nutné těla pečlivě zdokumentovat. Odborníci proto mrtvolu označí číslem, udělají snímek zubů, odeberou vzorky pro prozkoumání DNA a otisky prstů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video