Benedikt XVI. se zdraví s věřícími

Benedikt XVI. se zdraví s věřícími - Papež Benedikt XVI. se po slavnostní inauguraci zdraví s věřícími na Svatopetrském náměstí ve Vatikáně. (24. dubna 2005) | foto: Reuters

Benedikt XVI. se oficiálně ujal úřadu

  • 94
Nový papež Benedikt XVI. se ve Vatikánu slavnostně ujal úřadu hlavy katolické církve. Na sváteční mši přijely na Svatopetrském náměstí stovky tisíc poutníků. Věřící očekávali především papežovo první kázání.

Papež přišel na slavnostní mši oděný ve zlatém rouchu. Úřad oficiálně převzal tím, že přijal odznaky svého úřadu - prsten a pallium. Ceremoniál řídil chilský kardinál Jorge Medina Estévez.

Pallium je součást liturgického oděvu. Jsou to čtyř až šesticentimetrové pruhy z bílé vlny s pěti kříži z černého hedvábí. Je označením pastýřské moci.

Pallia jsou utkána z vlny beránků, žehnaných vždy 21. ledna na svatou Anežku a uchovávají se v kryptě vatikánské baziliky. Pallium symbolizuje dobrého pastýře, který hledá svou ovečku.

Papežovo pallium je trochu odlišné. Je dlouhé dva metry a šedesát centimetrů, je na něm pět červených křížů jako symbol Kristových ran a jsou do něj vloženy tři jehly jako připomínka Kristových hřebů. Pallium vložil na ramena Svatého otce nejstarší jáhen.

Papež převzal i zlatý rybářský prsten, který je úředním papežským prstenem. Je zvláštním odznakem každého papeže a je po jeho smrti vždy zničen. Je symbolickým dokladem pokračování tradice prvního papeže, apoštola Petra, který byl
rybářem. Až do 19. století byl i prstenem pečetním.

Papež pronesl své první kázání
Benedikt XVI. rozvedl význam obou symbolů, pallia jako obrazu božího jha i rybářského prstenu jakožto poslání rybáře lidí. Jeho řeč často přerušoval potlesk.

Oslovil i jiná křesťanská náboženství a židovskou obec. Řekl, že jeho myšlenky míří ke všem mužům a ženám současného světa, věřícím stejně jako nevěřícím.
"Mým skutečným programem je naslouchat přání Boha a nechat se jím vést," prohlásil. Vyzval ke křesťanské jednotě. "Mělo by být jedno stádo a jeden pastýř.

Několikrát se kriticky opřel do "mocných tohoto světa". Postavil se na stranu prostých a vyzval je, aby se zbavili strachu hlásit se ke Kristu. Několikrát také vzpomněl Jana Pavla II. 

"Drazí přátelé, modlete se za mne, abych se naučil milovat Pána stále víc, abych stále více miloval vás, svatou církev i každého jednotlivě a všechny společně. Abych ze strachu neutíkal před vlky," oslovil papež věřící.

V závěru své promluvy oslovil mladé. "Milí mladí přátelé, nemějte strach z Krista, on nic neodnímá a dává všechno. Dokořán otevřete dveře Kristu. Amen."

Zaplněné Svatopetrské náměstí odměnilo papežovu homilii dlouhým potleskem.

Mše pokračovala přímluvami za nového papeže a přinášením obětí. Dary přinesli zástupci deseti států. Papež oltář s dary okouřil a pronesl nad nimi modlitbu. Koncelebranti a kněží se pak vydali mezi diváky, aby udělili eucharistii, svaté přijímání.

Na závěr slavnostního obřadu inaugurovaný papež Benedikt požehnal všem přítomným, nasedl do otevřeného automobilu a z něj pozdravil své věřící. Přijal také blahopřání oficiálních hostů. Tím krátce před 13. hodinou, zhruba po třech hodinách, slavnost skončila.

Slavnostní inaugurace se zúčastnil i papežův starší bratr Georg Ratzinger. V nedělním rozhovoru pro deník Bild odhalil velký nedostatek Benedikta XVI. Je jím prý špatná paměť. "Někdy odkládá věci na nesprávná místa a pak neví, kde jsou jeho hodinky, klíče nebo písemnosti," řekl  papežův starší bratr. - více zde

Obřad sledovaly statisíce lidí
Obřad začal v 10 hodin uvnitř baziliky svatého Petra procesím kardinálů. Poklonili se předchozím papežům a teprve potom vyšli na náměstí, kde čekaly davy věřících.

Podle České televize jich bylo na půl milionu, nejvíc zřejmě z papežova rodného Německa. - více zde

Ve Vatikánu byli představitelé mnoha států. Účastnila se víc než stovka předních světových politiků a osobností, mezi nimi šéfové států a vlád Německa, Francie, Itálie, Polska, Maďarska, Španělska a také Slovenska.

Českou republiku zastupovali ve Vatikánu prezident Václav Klaus a ministr zahraniční Cyril Svoboda.

V Římě platila podobná opatření jako při pohřbu zesnulého papeže 8. dubna. Mimo jiné byl už od šesté hodiny ranní uzavřen vzdušný prostor a letiště. Na mimořádných bezpečnostních opatřeních se podílelo na 10 tisíc policistů, další bezpečnostní složky i dobrovolníci.

SPECIÁL iDNES
SMRT PAPEŽE A HLEDÁNÍ NÁSTUPCE
články ■ infografika ■ fotografie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video