Z EU zaznívají obavy, že ESTA ve skutečnosti představuje elektronickou formu víz. Ilustrační foto.

Z EU zaznívají obavy, že ESTA ve skutečnosti představuje elektronickou formu víz. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Američané spustili systém elektronického povolování cest

  • 13
Američané zkušebně spustili systém elektronického povolování cest do USA, ESTA. Vyplnění internetového formuláře bude podle amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost povinné zřejmě od 12. ledna 2009. ESTA je určen výhradně pro země zapojené do bezvízového programu, a Česka se tedy zatím netýká.

Česká republika ovšem doufá, že ještě letos bude do tohoto programu zařazena. V rámci Evropské unie přitom zaznívají obavy, že ESTA ve skutečnosti představuje elektronickou formu víz; Američané to popírají a tvrdí, že jejich nové opatření má pouze posílit bezpečnost bezvízového cestování.

Evropská komise nyní pracuje na analýze ESTA. Rozbor, zda elektronické potvrzování nebude obdobou víz, původně slibovala už na červen. Nakonec to však kvůli nedostatku informací odložila. Výsledky je tak možné čekat nejdříve koncem léta či začátkem podzimu. Čeští představitelé přitom už nyní zdůrazňují, že ESTA za náhražku víz nepovažují.

Evropské unii se nelíbí dosavadní nerovná praxe, kdy především občané nových členských zemí EU potřebují k cestám do USA víza, zatímco Američané opačným směrem cestují bez víz. Brusel žádá, aby Spojené státy vůči všem unijním zemím uplatňovaly bezvízový režim; nedávno dokonce pohrozil, že v opačném případě by unijní země mohly zavést víza pro americké diplomaty. - čtěte EU pohrozila Američanům odvetou za otálení s rušením víz

Američany zajímají osobní údaje, adresa v USA, podrobnosti o cestě a to, zda žadateli byl někdy vstup do USA odepřen, zda v zemi pobýval nelegálně či tam pracoval na černo, zda byl odsouzen za závažné trestné činy, trpí přenosnou chorobou nebo mentální či fyzickou poruchou, zda zneužívá drogy nebo se například účastnil špionáže, teroristických aktivit či genocidy.

Po odeslání žádosti projdou údaje o žadateli kontrolou v amerických databázích. Výsledek autorizace cesty by se měl téměř okamžitě objevit na monitoru. Podle amerických představitelů může v ojedinělých případech vydání rozhodnutí trvat až 72 hodin, proto je pro podání žádosti stanovena právě tato lhůta před odjezdem do USA. Pokud cesta schválena nebude, musí odmítnutý člověk požádat o vízum.

I přes kladné vyřízení neznamená ESTA jistotu, že se člověk do USA dostane. Američané si vyhrazují právo dotyčného nepustit na své území, pokud pohovor na hranicích ukáže, že konkrétní osoba představuje bezpečnostní riziko.

Do programu bezvízového styku s USA (Visa Waiver Program) je zatím zapojeno 27 zemí. Ze starých členů Evropské unie jsou to téměř všechny státy, výjimkou je Řecko. Z nováčků přijatých po roce 2004 cestují do USA bez víz pouze Slovinci. Z neunijních zemí jde například o Austrálii, Brunej či Švýcarsko.

Zařazení do bezvízového programu je také podmíněno tím, že počet odmítnutých žadatelů o vízum za uplynulý rok je nižší než deset procent. Tento limit Česká republika v současnosti splňuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video