Šéf Vojenského výboru NATO, maršál britského letectva Stuart Peach

Šéf Vojenského výboru NATO, maršál britského letectva Stuart Peach | foto: NATO Photos

Rusko a terorismus jsou největší hrozby, shodli se náčelníci štábů

  • 220
Rusko a mezinárodní terorismus jsou dvě hlavní bezpečnostní hrozby a výzvy, kterým musí Severoatlantická aliance čelit. Shodli se na tom náčelníci štábů členských zemí v Bruselu. Ruské aktivity chtějí spojenci dále sledovat, zároveň však budou usilovat o udržení vojenských kontaktů s Moskvou.

Podle šéfa Vojenského výboru NATO Stuarta Peache je chování Ruska znepokojivé. Jako příklad uvedl poslední události z listopadu, kdy ruské síly násilně zadržely v Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem tři ukrajinská plavidla a zajaly jejich posádky.

Vojenský výbor

Nejvyšší vojenský orgán Aliance, sídlí v Bruselu a zpravidla dvakrát ročně se schází na úrovni náčelníků generálních štábů zemí NATO. Výbor předkládá návrhy a doporučení nejvyššímu orgánu aliance, Severoatlantické radě, a převádí do vojenské praxe politická rozhodnutí rady.

Předsedou dosud zpravidla býval Evropan, kvůli rovnováze uvnitř hierarchie Aliance. Evropští představitelé tak mají vyvážit roli severoamerických členů, především USA. Američané totiž obsazují řadu velitelských postů včetně vrchního velitele sil NATO.

„Dnešní bezpečnostní prostředí je nepředvídatelné, což znamená, že Aliance musí být více než kdy jindy připravena a schopna čelit jakýmkoli hrozbám nebo výzvám ze strany státních i nestátních aktérů,“ prohlásil na závěr dvoudenní schůzky maršál britského letectva Peach. Ten v čele Vojenského výboru NATO, který sdružuje náčelníky štábů devětadvaceti členských zemí, v létě nahradil generála Petra Pavla.

Peach sice neupřesnil konkrétní návrhy, doporučení a kroky, které chce Vojenský výbor předložit na nejbližším zasedání ministrů obrany NATO. Poukázal však, že se spojenci musí zaměřit na další sledování ruských aktivit na jedné straně a na zachování vojenských komunikačních linek s Moskvou na straně druhé.

Za klíčové podle něj náčelníci štábů označili sdílení zpravodajských informací mezi spojenci i partnery. Za jednu z hrozeb pak Peach označil také možnou ztrátu technologické nadvlády Západu. 

V této souvislosti jmenoval především technologie pro rušení, které do budoucna významně ovlivní plánování i provádění budoucích operací a misí. „NATO musí hrát klíčovou roli při vývoji těchto technologií, aby si udrželo výhodu,“ konstatoval Peach.

Jedním z důležitých témat byla také pokračující mise v Afghánistánu a role sousedního Pákistánu v mírovém procesu v zemi. Na schůzku proto přizvala Aliance šéfa štábu pákistánské armády Zubajra Hajata. Ten podle Peache spojence ujistil v podpoře. Jak dodal, i když bezpečnostní situace v Afghánistánu zůstává náročná, závazek spojenci budou pokračovat v plnění svých závazků.

„Od sedmdesátého výročí NATO nás dělí jen pár měsíců. Závazek a primární odpovědnost Aliance za ochranu a obranu našeho obyvatelstva a našeho území před útoky jsou dnes stejně rozhodné jako v roce 1949,“ konstatoval Peach.

, natoaktual.cz

Video