Na ministerstvu zdravotnictví končí první náměstek ministra Hegera Vladimír

Na ministerstvu zdravotnictví končí první náměstek ministra Hegera Vladimír Pavelka (na snímku). | foto: Yan Renelt, MF DNES

Z ministerstva zdravotnictví odchází Hegerův první náměstek Pavelka

  • 6
Na ministerstvu zdravotnictví končí Vladimír Pavelka. Po Jiřím Schlangerovi je již druhým náměstkem, s nímž se ministr Leoš Heger rozloučil. Jeho novým působištěm bude místo v čele Institutu pro postgraduální vzdělávání lékařů.

Podle ministerstva není důvodem Pavelkova odchodu to, že by v roli prvního náměstka selhal. "Pan ministr byl s jeho prací spokojen," řekl mluvčí Vlastimil Sršeň.

Podle informací MF DNES však bylo vedení ministerstva zdravotnictví s prvním náměstkem dlouhodobě nespokojeno. Leoš Heger si svou pravou ruku ostatně ani nevybral sám - první náměstek je politickou volbou a do čela ministerstva Pavelku vyslala jeho TOP 09.

Na rozdíl od bývalých prvních náměstků ministra zdravotnictví, například někdejšího prvního náměstka Marka Šnajdra z ODS, nebyl dřívější člen KDU-ČSL Pavelka vůbec vidět v médiích, ani na odborných konferencích neprezentoval výsledky své práce.

IPVZ je útlumu, vzdělávání lékařů přechází na univerzity

"Podstatnou prioritou pana Pavelky jako nového ředitele bude znovuzavedení výuky veřejného zdravotnictví na IPVZ. Bez nastartování tohoto oboru se zdravotní systém nemůže dlouhodobě dobře rozvíjet," komentoval Pavelkovo zařazení Heger.

Institut pro postgraduální vzdělávání lékařů je bez ředitele už více než půl roku. Dočasně tuto funkci zatím vykonávala Vendula Pírková.

Přestože vedení ministerstva zdravotnictví tvrdí, že s prací prvního náměstka panuje spokojenost, přesun do křesla šéfa IPVZ není zrovna výhrou. Institut pro postgraduální vzdělávání lékařů totiž utlumuje práci a po letošní Hegerově "reformě" vzdělávání přišel o řadu svých kompetencí, které nově přecházejí na lékařské fakulty. (Více o novém systému vzdělávání čtěte tady.)

"Prakticky veškeré základní vzdělávací obory lékařů, což je dvaačtyřicet oborů, přechází nyní nově do kompetencí lékařských fakult, které budou toto vzdělávání organizovat. Na IPVZ samotném zůstávají jen ty nadstavbové obory lékařské jako třeba diabetologie spojená s endokrinologií ," popsal viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek.

"Má nová role vzešla se vzájemné debaty s panem ministrem. Jsem s ní spokojen. Jde o manažerskou funkci, ve které bude jednou ze zásadních kompetencí koordinace přechodu na postgraduálního vzdělávání na lékařské fakulty," řekl iDNES.cz Pavelka. Podle něj Hegerovu rozhodnutí předcházela vzájemná diskuse, která už se nějaký čas vedla. Krok byl stvrzen podpisy v pátek. Na IPVZ nastupuje Pavelka od pondělí 12. prosince.

O tom, kdo by ho měl nahradit ve funkci prvního náměstka, která připadá TOP 09, Pavelka netuší. "Pokud vím, tak pan ministr zatím nikoho vybraného nemá. Tedy takový stav je alespoň v pátek. Ale zeptejte se jeho," dodal. "Toto místo určitě nějaký čas zůstane neobsazeno," dodal Sršeň.

Paradoxní je, že ministr odvolal náměstka za TOP 09. Ve stejné politické straně je přitom i Heger, který je od října v jejím předsednictvu. "Není to o žádné vnitrostranické třenici. Jsem přesvědčen, že pan ministr se s panem náměstkem dohodl. To, s kým chce pracovat a s kým ne, je svrchovanou záležitostí pana ministra," komentoval situaci místopředseda TOP 09, poslanec Pavol Lukša.

Již před několika měsíci skončil na ministerstvu i náměstek pro informatiku Jiří Schlanger, dlouholetý předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, ve funkci byl od 1. září 2010. Na ministerstvu měl na starosti elektronizaci zdravotnictví. Protože prý nemohl naplnit své představy, z ministerstva odešel. Jeho židle zůstala neobsazená.

Z původní sestavy po Hegerově předchůdkyni Daně Juráskové (ODS) zůstali na ministerstvu jen legislativní náměstek Martin Plíšek (TOP 09) a hlavní hygienik Michael Vít, který "přežil" už několik ministrů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video