Vnitro šetří, ale někoho platí dvakrát

  • 13
Policisté přišli na snadný způsob, jak si přilepšit k důchodu. Někteří zůstávají u policie a k důchodu dál berou plat. Využívají toho, že je před odchodem do penze chrání zákon. Ministerstvo vnitra šetří, kde se dá, a přitom některé policisty platí hned dvakrát.

Na jejich konta jim posílá mzdu i důchod.

Pokud chybí navíc pádný důvod, nelze dotyčného policistu propustit, byť už dávno překročil hranici šedesáti let, což je nyní státem všeobecně stanovený věk pro odchod mužů do starobního důchodu.

Představitelé ministerstva vnitra připouštějí, že zaměstnávání policistů-důchodců je problém. Brání se však, že s tím nemohou nic dělat.

Na policisty se sice vztahuje zákon o starobním důchodu, ale na rozdíl od běžných zaměstnanců, kteří se po dovršení důchodového věku musí složitě dohadovat, jestli je jejich zaměstnavatel dál zaměstná, policisté nic takového řešit nemusí. Stačí, když řeknou, že odejít ještě nechtějí, a nikdo jim to nemůže nakázat.

Navíc někteří z nich mohou o důchod požádat už v pětapadesáti letech. "Počítali jsme s tím, že nový služební zákon pro policii, který měl začít platit letos, to částečně změní," uvedl Petr Vorlíček z tiskového oddělení vnitra, které důchod policistům vyplácí. "Jeho účinnost však poslanci o rok odložili," dodal.

Kolik policistů bere zároveň plat i mzdu, vnitro neeviduje. Není tedy jasné, kolik peněz na tom vnitro tratí.

U policie do sedmdesáti?
Zákon nyní navíc ani nestanovuje, v jakém nejzazším věku by měl policista ze svého místa odejít. U policie, často i ve vysokých funkcích, proto pracují lidé, kteří už dávno přesáhli šedesátku. Pokud nemají zdravotní problémy, propuštění jim nehrozí.

Ke svému platu, který třeba v případě ředitele okresního či krajského policejního ředitelství dosahuje čtyřiceti tisíc korun, tak pobírají dlouhodobě dalších deset tisíc korun.

"Nemáme v rukou žádný zákon, kterým bychom mohli provést generační obměnu," připustila mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. "Kvůli tomu, že někdo dosáhl důchodového věku, ho propustit nemůžeme. Bylo by to považováno za diskriminaci," dodala.

V budoucnu se to však možná změní. "Plánujeme, že v novém služebním zákoně bude věková hranice, kdy bude muset policista ze svého místa odejít, stanovena na 65 let," dodal Vorlíček.

Že zákon není dokonalý, uznávají i policisté. "Z mého pohledu je spíš problém, že zákon nenutí z funkcí odcházet policisty, kteří už svou práci nezvládají. Nemyslím tím fyzické důvody," řekl jeden ze severočeských policistů.

Kvůli problémům s nadřízenými nechtěl být jmenován. "Na druhou stranu díky tomu, že chybí hranice pro odchod do penze, zůstává u policie řada odborníků, na které ti mladší zatím nemají," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video