Za insolvenci Via Chem Group hrozí až 16 let vězení. Obžalovaní vinu odmítají

  • 1
Krajský soud v Praze začal ve středu projednávat údajně zmanipulovanou insolvenci společnosti Via Chem Group. Kromě podnikatele a miliardáře Petra Sisáka čelí obžalobě jeho právník Ivo Hala a dalších třináct lidí. Mezi obžalovanými je i pět firem. Sisák ani Hala před soudem obžalobu nekomentovali.

„Já si myslím, že se stalo všechno, jak se mělo stát,“ odpověděl miliardář Sisák na otázku, zda se cítí vinen či nevinen. Od soudního procesu podle svých slov očekává „začátek“. Advokát Ivo Hala se podle svých slov cítí nevinen. Oba obvinění v minulosti odmítli a označili jej za nesmyslné.

Státní zástupce Adam Borgula uvedl, že obžalovaní jednali jako organizovaná skupina, hrozí jim proto vyšší tresty. Podle dřívějších informací mohou hlavní obžalovaní skončit ve vězení až na 16 let.

Za manipulaci insolvence Via Chem Group padla žaloba na 15 lidí a 5 firem

Borgula zároveň přičetl délku celého řízení, které trvá už šest let, velkému množství obžalovaných osob a skutků, kterými se soud musí zabývat. Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu vloni v červenci.

Podle policie skupina inscenovala a manipulovala insolvenční řízení. Tvrdí, že se zaměřila na dosažení neoprávněného zisku a na vyvádění zbylého majetku ze společností v úpadku, které byly ovládané jedním z nich.

Údajně zmanipulovaná insolvence Via Chemu byla podle obvinění potřeba, aby ústecká Spolchemie zůstala pod Sisákovým vlivem. Via Chem Group držela jako akcionář v roce 2014 ve Spolchemii asi třetinový podíl. Případ, který vypukl po policejní razii v ústecké Spolchemii a u budějovického krajského soudu v lednu 2016, se v menší míře týká i dalších firem či podvodů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video