Poslanec Vlastimil Tlustý loni prodal za dva miliony korun byt v Praze-Hodkovičkách a pořídil si na zahradě u své vily ve Slaném bazén za 1,8 milionu. Jde o zastřešený objekt na snímku dole uprostřed.

Poslanec Vlastimil Tlustý loni prodal za dva miliony korun byt v Praze-Hodkovičkách a pořídil si na zahradě u své vily ve Slaném bazén za 1,8 milionu. Jde o zastřešený objekt na snímku dole uprostřed. | foto: Dan Materna, MAFRA

Tlustý přiznal méně, než vydělal

  • 107
Majetkové poměry poslance ODS Vlastimila Tlustého rovná se jeden velký labyrint. Před pár dny poslal do Sněmovny majetkové přiznání za minulý rok, kde uvedl, že vydělal na prodeji pražského bytu milion korun. V pondělí reportéři MF DNES tuto částku porovnali s údaji v katastru nemovitostí a zjistili, že čísla nesedí.

Tlustý byt v panelovém domě v Praze-Hodkovičkách totiž prodal za dvakrát tolik – tedy za dva miliony korun. V tomtéž majetkovém přiznání poslanec sdělil, že si v roce 2007 pořídil u své vily bazén za bezmála dva miliony korun. Ale neprozradil, z čeho stavbu financoval. "Nic dalšího k tomu neřeknu, podle zákona nemusím," prohlásil Tlustý.

Kdyby v přiznání uvedl úplnou částku, za kterou prodal byt v Hodkovičkách, tedy dva miliony, mohl říci, že na vybudování bazénu použil právě tyto peníze. A nikdo by to nemohl zpochybnit.

Jenže to by nebyl Vlastimil Tlustý. Potíže s vysvětlováním původu svého majetku má už více než šest let. Mezi politiky byl horší snad jen Stanislav Gross. Toho stály nejasnosti kolem pořízení bytu v Praze na Barrandově post premiéra i šéfa ČSSD.

Znát majetkové poměry politiků je důležité pro srovnání, zda nemají ve veřejné funkci neobvyklé příjmy.

Tají, kdo mu půjčil na vilu
U Tlustého o transparentnosti nemůže být řeč. Vše je zahaleno v mlze a on sám ji jen velmi nerad rozhání. "Já už jsem zjistil, že čím víc se toho zveřejní, tím víc je to zpochybňováno," opakuje poslanec.

Dosud například tají dva mecenáše, kteří mu v roce 1997 půjčili na stavbu vily ve Slaném za pět milionů. Vysvětluje to tím, že si nepřejí, aby sděloval jejich jména. "Tenhle dluh jsem už dávno splatil a tím to pro mě končí," řekl před pár dny MF DNES.

A problémy byly i s dalšími jeho nemovitostmi. Před dvěma lety zapřel, že vlastní původně družstevní třípokojový byt v Praze-Hodkovičkách. V dotazníku MF DNES tehdejší ministr financí sdělil, že vlastní jen "dům ve Slaném". "Na byt jsem zapomněl," tvrdí Tlustý.

A právě tento byt vloni prodal. Jak už bylo řečeno, opět si s vysvětlováním obchodu hlavu neláme. Když se reportér MF DNES v pondělí Tlustého dotazoval, proč v majetkovém přiznání uváděl, že byt prodal za jeden milion, když inkasoval dvojnásobek, dostalo se mu pozoruhodné odpovědi.

"Byt byl ve společném vlastnictví s manželkou, moje je tedy jen polovina z příjmu z jeho prodeje," napsal v textové zprávě. To by bylo logické vysvětlení, kdyby poslanec takto postupoval v celém majetkovém přiznání. Avšak jen o kousek dál napsal, že si pořídil u rodinného domu bazén za bezmála dva miliony. I ten je přitom ve společném jmění manželů, ale Tlustý v tomto případě uvádí s největší pravděpodobností plnou pořizovací cenu. Tedy nikoliv jen svou polovinu.

Kde vzal dva miliony na bazén, Tlustý sám neřekl. Až když mu MF DNES položila dotaz, zda do stavby investoval peníze utržené z prodeje bytu v Hodkovičkách, stručně odpověděl: "Ano."

Známému rebelovi v ODS způsobuje trable v politické kariéře také podnikání jeho manželky Ladislavy Tlusté. Před třemi lety upozornila Česká televize na to, že původ majetku společnosti JMTCZ, v jejímž představenstvu seděla Tlustá, je nejasný. Z dokladů u soudu vyplývalo, že v letech 2000 a 2001 investovala patnáct milionů.

Za peníze nakoupila tři domy v Rakovníku a ve Slaném. Z účetnictví firmy však podle ČT nebylo jasné, kde peníze na nákup nemovitostí vzala. Podle dokladů tyto sumy nevydělala ani si je nepůjčila od banky.

"Nemovitosti nebyly společností zakoupeny, ale byly do společnosti vloženy majitelem," sdělila Ladislava Tlustá. Někteří advokáti tuto verzi zpochybnili.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video