Příslušník BIS je ve vazbě za vydírání

- Už sedm neděl sedí ve vazbě příslušník Bezpečnostní informační služby, který čelí podezření z vydírání a leasingových podvodů. Zpočátku ryze kriminální případ ovšem nabyl vážnějších rozměrů, když se obviněný Roman H. začal hájit: prohlašuje totiž, že během speciální akce odhalil rozsáhlé nezákonnosti příslušníků bezpečnostních složek.
Roman H. tvrdí, že mu bývalý šéf BIS Karel Vulterin dal ústní rozkaz, aby zjistil, zda a případně od koho unikají informace z tajné služby do sociální demokracie. Když se, jak uvádí, dostal k údajným viníkům a zjistil i další nezákonnosti, byl zatčen.

Vulterin jakoukoli roli v tomto příběhu striktně popírá.

Oficiálně tyto informace nelze potvrdit, protože spis o případu je tajný. Vyšetřovatel Martin Hádek ovšem připustil, že se údaji, na nichž Roman H. staví obhajobu, zabývá.
BIS zatčení svého člověka dosud tajila a i sami vyšetřovatelé je potvrd

Obviněnému Romanovi H.
hrozí dvanáct let vězení

Třicetiletého Romana H., který v Bezpečnostní informační službě pracoval na protiteroristickém odboru, policisté zatkli 15. září přímo v budově agentury a odvedli ho v poutech.
Vzápětí skončil ve vazbě kvůli obvinění, že vydíráním získal od tří podnikatelů přes čtyři a půl milionu korun a nesplácením aut na leasing poškodil společnost ŠkoFin o více než milion. Podle obvinění navíc jeden z vozů (Škodu Octavii SLX) nechal vyvézt do Ruska, kde byl prodán dosud nezjištěným osobám. Všechny tyto delikty se odehrály v letech 1996 až 1998.
Dva z vydíraných podnikatelů jsou nyní ve vazbě, třetí se k případu nechtěl vyjadřovat.
"Nezlobte se, ale zatím vám nic nepovím," uvedl. Z textu obvinění vyplývá, že Roman H. mu vyhrožoval fyzickým i psychickým násilím s odvoláním na své působení v civilní
kontrarozvědce, přikládal mu zbraň do rozkroku a bil ho.
Zbývajícím dvěma mužům Roman H. podle vyšetřovatelů vyhrožoval, že pokud nebudou platit, zveřejní jejich spolupráci se Státní bezpečností, předá policii informace o jejich údajné nezákonnosti v obchodu s kradenými auty a zbije je.
Příslušník BIS je kvůli těmto podezřením stíhán pro podvod, organizátorství podvodu a vydírání podle nejpřísnější trestní sazby. Zákon v tomto případě umožňuje uložit až dvanáctileté vězení.
Spolu s Romanem H. měl být původně obviněn i právník Marian M., který podle závěrů vyšetřovatelů u všech výše zmíněných případů asistoval. Právník ovšem loni v říjnu
zemřel. "Pokud by se tak nestalo, byl by také obviněn, a to jako spolupachatel," řekl
vyšetřovatel Martin Hádek.
(ina, hop)

ili až na přímý dotaz. O okolnostech případu se však všichni odmítají bavit. "Můžeme potvrdit, že příslušník BIS pan H. byl zatčen. Nic bližšího zveřejnit nemůžeme," uvedl major Hádek. I on připustil, že jde o výjimečný případ. "Je to zatím nejzávažnější věc, kterou jsme v souvislosti s BIS zkoumali." Dva na sobě nezávislé zdroje z různých bezpečnostních úřadů shodně uvedly, že Roman H. měl vypracovaný seznam lidí, které z vynášení tajných informací do politických stran podezíral. Na seznamu figurovala jména vrcholných představitelů tajných služeb a dalších bezpečnostních složek včetně policie.

Některé z těchto lidí navíc Roman H. podezříval z toho, že se podíleli na nezákonném shánění peněz pro politiky a různých obchodních transakcích.

"Problém je, že v tuto chvíli nikdo není schopen stoprocentně říct, co si Roman H. vymyslel, a co je pravda. V BIS jsou z toho všichni na nohou," uvedl pracovník jednoho z bezpečnostních úřadů, který trval na anonymitě kvůli tomu, že by se prozrazením svého jména vystavil trestnímu stíhání.

Jasno do kauzy nevnesl ani obhájce zatčeného příslušníka Romana H., bývalý ředitel BIS Stanislav Devátý. "Pan doktor vzkazuje, že se k tomu nemůže vyjadřovat. Není k tomu zplnomocněn," tlumočila slova Devátého sekretářka.

Major Hádek připustil, že vyšetřování jde po dvou liniích: prověření trestných činů, z nichž je Roman H. obviněn, a prozkoumání tvrzení, jimiž se hájí.

Na otázky, zda vyšetřují existenci a případně legálnost operace na odhalení úniků informací a další nezákonné aktivity příslušníků bezpečnostních složek, Hádek odpověděl: "Máte velmi dobré informace. Na vaše konkrétní otázky odpovídám, že vyšetřovatel je povinen prověřit obhajobu v plném rozsahu. Myslím, že i průměrně vzdělaný čtenář pochopí, co jsem tím chtěl říct." V současné době tedy existují minimálně dvě verze příběhu. První vychází z toho, že bývalý ředitel BIS Vulterin skutečně Romana H. mezi čtyřma očima pověřil zjištěním, odkud z agentury unikají tajná data. Roman H. neloajální pracovníky odhalil a zjistil, že citlivé údaje unikají i z jiných úřadů (například z útvaru pro boj s organizovaným zločinem a z ekonomické kontrarozvědky). Kromě toho získal informace, že někteří z příslušníků těchto složek vyvíjejí další nezákonné aktivity. Jeho zatčení by pak bylo pomstou za to, že se při svém pátrání dostal příliš daleko a jeho informace ohrozily řadu vysoce postavených státních úředníků.

Tuto možnost kategoricky popírá Karel Vulterin: "Vím, že byl pan H. obviněn, ale zatím nevím z čeho a o co přesně jde. To, že bych ho úkoloval, aby zjistil zdroj úniku informací z BIS, od vás slyším poprvé. Nic takového jsem mu za úkol nedal." Vulterina si vyšetřovatelé předvolali na příští týden.

Podle druhé varianty sám Roman H. porušoval zákon, když vydíral podnikatele a měl na kontě leasingové podvody s auty. Pracovníci Inspekce BIS na to přišli a začali kolem něj intenzivně pátrat.

Roman H. se to dozvěděl a ještě před svým zatčením vyrobil dokumenty, které antidatoval, vymyslel si Vulterinův rozkaz a na tom všem nyní postavil svou obhajobu. Těmito kroky se chtěl uchránit od trestního stíhání a docílit dojmu spiknutí.
Která z verzí je pravdivá, dnes žádný úřad není schopen určit. Vyšetřování případu potrvá minimálně týdny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Leasing, Podnikatel

Video