Někteří politici a právníci zákonu vyčítají, že je protiústavní.

Někteří politici a právníci zákonu vyčítají, že je protiústavní. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Poslanci přitakali účelovému zákonu o rozpuštění Sněmovny

  • 14
Poslanci napříč politickým spektrem souhlasili se zákonem, který předčasně ukončuje činnost Poslanecké sněmovny. Do druhého čtení pustili návrh, který je součástí dohody o úřednické vládě. Tu by měl vystřídat kabinet vzešlý z podzimních předčasných voleb. Zákon projednají ve zkráceném období pěti dnů.

Dnes dvě hodiny po poledni začala dubnová schůze Sněmovny. Jako první bod svého programu si poslanci zařadili návrh ODS, ČSSD a zelených o předčasném rozpuštění Sněmovny.

Někteří politici a právníci návrhu vyčítají, že je protiústavní, protože cesta k předčasným volbám je jasně narýsovaná ústavou. Protože je ale zdlouhavá - předpokládá nejprve vyčerpání tří pokusů na sestavení vlády - chtějí poslanci Sněmovnu rozpustit zvláštním ústavním zákonem. Podobný použili už v obdobné situaci v roce 1998.

Odborník na ústavu

Zákon o zkrácení volebního období ukazuje naši neúctu k právu

"Raději bychom byli, kdybychom situaci řešili systémovým způsobem, ale dohoda nebyla možná," uvedl předseda frakce ODS Petr Tluchoř. "Je to metoda, která už byla jednou použita," řekl s tím, že se zákonem vyslovila souhlas i vláda. - čtěte Vláda kývla na zkrácení mandátu Sněmovny

I přes kritiku především z řad KDU-ČSL nakonec zákon většinou 151 hlasů prošel. Proti nebyl nikdo, řada poslanců ODS, KDU-ČSL či nezařazených se zdržela, celkem 24 z nich.

Lidovci totiž navrhovali systémovou a trvalou úpravu ústavy tak, aby v podobných situacích nebylo třeba přijímat podobné zákony. Její senátní novelu chtěli dnes předložit Sněmovně, ale poslanci zákon z programu schůze vypustili.

Podle Bendy to bylo proto, že ani ústavně-právní výbor, který se senátním návrhem zabýval, nedošel nad tématem ke shodě.

"I parlament má respektovat pravidla, která jsou daná. Považuji za arogantní říci, že pravidlo neměníme, zůstává stejné, jen tentokrát ho nerespektujeme," zlobil se ministr v demisi Cyril Svoboda z KDU-ČSL. Podle něj nebyly vyčerpány ostatní možnosti řešení.

Čunek: V Senátu by mohl být problém 

Lidovci nejsou v odmítavém postoji k zákonu jednotní. Straničtí rebelové kolem Miroslava Kalouska už dopředu avizovali, že se zákonem problém nemají. Nakonec se většina poslanců KDU-ČSL zdržela.

"Když neprojde, bude to pro Českou republiku hrozně drahé," varoval v projevu ministr financí v demisi Miroslav Kalousek. Podle něj by neschválení zákona znovu vyvolalo nestabilitu na politické scéně a zmatek u zahraničních partnerů.

Naopak předseda KDU-ČSL varoval, že by senátoři nemuseli s rozhodnutím poslanců souhlasit. "Senát naznačuje, že pokud nebude přijat jeho návrh, tak by v Senátu se zkrácením volebního období mohly být komplikace," upozornil předseda lidovců po skončení jednání celostátního výboru KDU-ČSL.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video