Fanoušci polského Lechu Poznaň.

Fanoušci polského Lechu Poznaň. | foto: Profimedia.cz

Nejbrutálnější fotbaloví chuligáni míří do Prahy, policie má pohotovost

  • 55
Do Prahy plánují cestu dva tisíce fotbalových fanoušků polského klubu Lech Poznaň. Pokud na ně Pražané narazí, měli by se jim raději vyhnout. Jsou totiž považováni za nejnebezpečnější ve střední Evropě. Poznaň bude v úterý večer hrát o postup do druhého předkola Ligy mistrů se Spartou.

Policisté jsou proto v pohotovosti už nyní. Přestože příjezd polských rowdies je oficiálně hlášen na úterní ráno, první fanoušci se mohou v Praze objevit už dnes.

"Jsme přichystáni a průběžně vyhodnocujeme informace, které získáváme. Jakmile by vtrhli fanoušci do Prahy již dnes, neprodleně zasáhneme. Situaci kolem tohoto utkání nehodláme podcenit už proto, že do Prahy míří jedni z nejproblémovějších a nejkonfliktnějších polských fanoušků," řekla mluvčí policie Eva Miklíková.

ROWDIES Z POZNANĚ

Čím se liší od Čechů

- Po městě se pohybují v mnohem větších skupinách

- Neváhají vytáhnout zbraně i na neozbrojené rowdies soupeřova týmu

- Každý tým na polské fotbalové scéně má své tvrdé hooligans (v Čechách pouze v první lize)

Příznivci Lechu Poznaň mají velmi špatnou pověst z minulých let, kdy způsobili závažné incidenty. Společně s fotbalovými fanoušky Krakova, Górniku Zabrzez nebo Ruchu Chorzów patří k vůbec nejnebezpečnějším a po městě se pohybují v mnohem větších skupinách.

V Polsku navíc vznikla v podstatě vlastní liga fanoušků, kteří mezi sebou soutěží o nejbrutálnější skupinu.

Poláci vyvolávají ostré střety

Chuligáni z Poznaně v ní v posledních letech v Polsku kralují. Neváhají totiž při bitkách například vytáhnout zbraně.

"Polští rowdies mají na rozdíl od českých několik specifik. Pohybují se v mnohem větších skupinách a používají zbraně nejrůznějšího druhu. Jsou velmi agresivní a vyvolávají ostré střety s často závažnými následky," popsala Miklíková.

Praha už přišla do kontaktu s rowdies z Poznaně například v roce 2007, kdy se právě fanoušci Lechu přidali k nájezdu příznivců Spartaku Moskva, který hrál na Letné proti Spartě pohár UEFA. V ulicích i na stadionu došlo k tvrdým bitkám.

Své o řádění Poláků vědí také v nizozemském Rotterdamu, kde se na konci roku 2008 utkal jejich tým s místním Feynoord Rotterdam. Namísto zápasu polské rowdies zajímalo spíše to, jak nejvíce Feynoordu zničit stadion a porvat se s policisty. Konflikty a demolice jsou na utkáních polské ligy prakticky běžné. Podle stránek fanoušků Poznaně na sociální síti Facebook se k nim přidávají také "drsní" hoši z Dánska nebo Skotska, kteří jim píší obdivné vzkazy nebo chtějí sehnat lístky na domácí utkání Lechu Poznaň.

FOTBALOVÍ FANOUŠCI V PRAZE

Baník Ostrava patří spolu se sparťany a Brňany mezi nejproblematičtější české fanoušky. Policejní manévry se nevyhnou žádnému zápasu. Slavie kvůli nim prodává lístky pouze na jméno.

Crvena Zvezda - Srbové z Bělehradu zavítali do Prahy loni v srpnu na zápas proti Slavii. Po opuštění stadionu se pustili do demolování kaváren a obchodů na Můstku. Jejich běsnění nebyli ušetřeni ani kolemjdoucí. Policie je desítky zatkla a vyhostila ze země.

Spartak Moskva přijela na Letnou v roce 2007. Utkala se tady se Spartou v rámci poháru UEFA. Ke střetům došlo na stadionu i mimo něj. Ruské rowdies podpořili i fanoušci z Polska. Rusové navíc dýmovnicemi doslova "začoudili" stadion.

Dinamo Zagreb příjezd chorvatských fanoušků v říjnu 2008 na odvetný zápas 1. kola poháru UEFA se Spartou se neobešel bez střetů s policií. Došlo k nim na Staroměstském náměstí během pochodu na stadion. Dva policisté byli při nich zraněni.

Slavie a Sparta svou agresivitu a hloupost předvedli například v dubnu 2008. Sparťané nejdříve zdemolovali tramvaj, v ochozech pak společně se slávisty zničili sedačky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video