Memento Bílé Hory nepřipomíná jen pomník

  • 1
Bílá Hora - Řekne-li se Bílá Hora, vybaví se téměř každému letopočet 1620 a prohraná bitva odbojných českých stavů proti katolickému vojsku habsburského panovníka na nehostinné bělohorské pláni. Pražané však dobře znají i nedalekou oboru Hvězda s tamním letohrádkem, který nechal postavit kníže Ferdinand Tyrolský v letech 1555 až 1556. Tato renezanční stavba však zdaleka není jedinou, která v této části hlavního města stojí za pozornost.


Bílá Hora se stala na více než tři století, která uplynula od neslavné bitvy do vzniku republiky, symbolem národní pohromy. Naopak Habsburkové se záhy po bitvě rozhodli oslavit a natrvalo připomenout své vítězství, a to hned dvěma objekty, které na Bílé Hoře po roce 1620 vznikly. A aby byly obě stavby všem řádně na očích, umístili je podél staré silnice z Prahy do západních Čech, dnešní Karlovarské.

Vycházku nazvanou Bílá Hora - Hvězda - Liboc pořádá Pražská informační služba v sobotu 21. července. Sraz je ve 14.00 hodin na konečné tramvaji číslo 8 a 22 Bílá Hora. Vstup 30 Kč.

Byla to jednak kaple Panny Marie, která měla být poděkováním za pomoc v bitvě, jednak klášter servitů, pomocníků Panny Marie. Z kaple se po roce 1700 stal poutní kostel Panny Marie Vítězné, který má dnes barokní podobu od stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Kostel, který má půdorys rovnoramenného kříže, obklopují ambity s několika kaplemi a božím hrobem. Oltář je pod hlavní kupolí. Z nedostavěného kláštera servitů se stala hospoda, která je tu pod názvem Velká hospoda na Bílé Hoře dodnes.

Pohnuté dějiny Bílé Hory připomíná také kamenná mohyla v polích na paměť padlým, kterou tam umístili členové místního Sokola v roce 1920. Známý je i Toleranční hřbitov, který vznikl v roce 1781 po vydání tolerančního patentu pro nekatolíky.


Program dalších procházek v tomto týdnu:

středa 18. července - Ze Suchdola přes Kozí hřbety do Únětic
Sraz na konečné stanici autobusů městské hromadné dopravy Výhledy. Bus číslo 147 jede z Vítězného náměstí ve 14.01 a 14.13 hodin. Odchod po příjezdu pozdějšího autobusu. Vstup 30 Kč.

sobota 21. července - Palácové malostranské zahrady
Procházka počítá s návštěvou Ledeburské, Pálffyovské, Kolowratské a Malé Fürstenberské zahrady. Sraz v 15.00 hodin před Valdštejnským palácem na Malé Straně - na Valdštejnském náměstí. Vstup 30 Kč + vstupné do objektu 80/40 Kč.

Autorem barokní přestavby poutního kostela Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře byl Jan Blažej Santini-Aichl. (13. července 2001)

Autorem barokní přestavby poutního kostela Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře byl Jan Blažej Santini-Aichl. (13. července 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video