Kraj chce přestěhovat Romy mezi ´bílé´

  • 268
S romskou problematikou bojují většinou sama města. Zlínský kraj se rozhodl, že zaštítí integraci romského etnika do společnosti. Hejtman zastává názor, že by neměla vznikat ghetta. Krajská koncepce proto počítá z rozptylem romských rodin mezi ostatní obyvatele.

Velké problémy jsou s bydlením Romů. Dluhy na nájemném, zdevastované domy a hlučnost trápí mnohá města. Koncepce počítá z rozptylem romských rodin mezi bílé.

"Souhlasím s tím. Převychovat se dá jedině tehdy, když naše rodiny budou žít mezi ostatními lidmi. Když nás bude město separovat, k žádné integraci nikdy nedojde," upozorňuje romský pastor ze Vsetína Karol Kandrač.

Podobně se na věc dívá vsetínský starosta. "Ideální by bylo rozptýlit je po celém městě aspoň v poměru jedna ku deseti. My ale nemůžeme postavit najednou tisíc bytů v různých částech města, nemáme na to prostředky," říká Jiří Čunek.

Starosta nicméně dodává, že nepřizpůsobivé rodiny bude zřejmě nutné oddělit. Podle Romů nová koncepce kraje asi nic nevyřeší. Připomínají, že mnoho vizí a plánů v posledních letech ztroskotalo.

"Dává se hodně peněz do nejrůznějších pseudokroužků, do lidí, kteří s námi pracují, ale bez valných výsledků. Jsou to promarněné peníze. Ať dají finance do vzdělání Romů, to jediné přinese užitek," domnívá se Karol Kandrač.

Pastor poukázal například na projekt, který má připravovat Romy na vysoké školy. "Nikdo se ale nezeptal, jestli máme někdo maturitu. Ve Vsetíně žádný takový Rom není. A tak je to se vším," dodává Kandrač.

Krajská koordinátorka pro národnostní menšiny a romskou problematiku Jiřina Bradová upozorňuje, že kraj nemá mnoho možností, jak situaci řešit. "Základem je nevytvářet ghetta. To je důležité," říká.

Hejtman soudí, že zvláště Romové, kteří budou pracovat, by neměli být separováni. "S těmito lidmi musí být neustálý kontakt. Především musíme investovat do vzdělání romských dětí a do zaměstnanosti," dodává první muž kraje František Slavík.

Lékaři se kvůli Romům těší na zimu

Lékaři vsetínské polikliniky se už nemohou dočkat podzimních plískanic. S příchodem dešťů a chladných dní totiž skončí nonstop diskotéka, kterou v těsné blízkosti pořádají romští nájemníci sousedních bytů v pavlačovém domě.

Letos jim "letní peklo" Romové zpestřili dokonce požárem. "Už aby byl konec léta, protože se to tady v teplých dnech nedá vydržet. Jestli někdo říká, že by Romové neměli bydlet pohromadě, má pravdu. Ať se klidně přijde podívat k nám," říká jedna ze sester, která slouží na poliklinice.

"Děs a hrůza, nijak jinak současná situace kolem polikliniky popsat nejde. Jakmile se oteplí, opakuje se to každým rokem," říká lékařka Svatava Zbranková, podobně se vyjadřují také další lékaři. "Lidé nesou hluk, zpěv a obtěžování romskými dětmi velmi těžce," uvedl už před časem lékař František Orolin.

V pavlačovém domě bydlí nyní více než pět desítek rodin, s výjimkou jediné jsou všechny romské. Právě tuto koncentraci označil vládní zmocněnec pro romskou problematiku Jan Jařab za jeden z důvodů problémů.

"Centralizace romských rodin na jedno místo, to není správná cesta. Oni potřebují příklad, aby viděli, že je možné žít spořádaně a klidně. A to uvidí jedině tehdy, když budou bydlet mezi běžnou populací," uvedl Jařab.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video