Afghánci slyší Svobodnou Evropu z Prahy

  • 3
Přesně ve 14 hodin začalo vysílat Rádio Svobodná Evropa z Prahy do Afghánistánu. Poprvé po devíti letech mohou Afghánci poslouchat stanici ve svých rodných jazycích paštštině a darí. Relace potrvá nejprve dvě hodiny denně, postupně ji ale redakce prodlouží až na 12 hodin. Návrh na vysílání schválily v listopadu loňského roku Kongres i Sněmovna reprezentantů Spojených států.

"Hlásí se Rádio Svobodný Afghánistán," ozvalo se ve 14 hodin SEČ z Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. První půlhodinová relace, kterou připravila desítka pracovníků afghánské redakce, byla v paštštině, poté vysílání pokračovalo v jazyce darí.

Vysílání může podle představitelů rádia poslouchat 80 procent Afghánců, kteří mají rozhlasový přijímač. "Už máme reportéry v terénu," řekla mluvčí Rádia Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda (RFE/RL) Sonia Winterová.

Do dvou měsíců by měla být v Kábulu otevřena i kancelář, která bude jejich základnou. Do pražské redakce by měla zprávy dodávat dvacítka korespondentů. V budoucnu by mělo pro afghánskou redakci pracovat téměř 50 novinářů.

KDY A JAK VYSÍLÁ RÁDIO

Afghánská redakce Rádia Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda vysílá na krátkých vlnách na devíti frekvencích.
Vysílací časy:
(středoevropský čas)
od 14:00 do 15:00
od 18:00 do 19:00
od 04:00 do 05:00

"Jsme hrdí na to, že nám byla dána možnost pomoci vybudovat mírový a demokratický Afghánistán," uvedl prezident RFE/RL Thomas Dine. Věří, že stanice pomůže lidem po téměř třech desetiletích válek a izolace získat objektivní, přesné a souhrnné informace o místních ekonomických i politických aktualitách.

Představitelé afghánské redakce při zahájení vysílání neskrývali své pohnutí a radost. V Afghánistánu v podstatě nefungují noviny ani televize, takže rádio je nejlepším zdrojem informací. Nyní tam lze podle nich poslouchat i Hlas Ameriky a BBC.

Rádio už do Afghánistánu vysílalo
Rádio Svobodná Evropa vysílalo do Afghánistánu v letech 1985 až 1993 z Mnichova. V posledních letech ale Afghánci mohli poslouchat pořady RFE/RL vysílané jen v okolních zemích - Turkmenistánu, Tádžikistánu, Íránu a Uzbekistánu.

USA podle dřívějších informací na zahájení provozu stanice vyčlenily 19,5 milionu dolarů (asi 700 milionů korun), v roce 2003 pak na běžný provoz osm milionů dolarů (téměř 300 milionů korun).

Riziko teroristického útoku
Svobodná Evropa, sídlící v centru Prahy, je jako symbol spojenectví Evropy a USA potenciálním cílem teroristických útoků. Proto ji po loňských teroristických útocích na Spojené státy hlídají společně s policisty i vojáci. Navíc probíhají složitá jednání o přestěhování redakce z centra města na bezpečnější místo.

Rádio dosud dávalo najevo, že se mu do stěhování nechce. Někteří politici přestěhování rádia označovali za ústup před teroristy. Ani prezident Václav Havel nemyslí, že je rozumné stěhovat RFE/RL z centra Prahy.

Ministerstvo obrany zatím vybralo deset náhradních objektů v různých lokalitách, které by bezpečnostní rizika minimalizovaly, tato nabídka však RFL/RL neuspokojila. Winterová uvedla, že pouze jediný z objektů byl na okraji Prahy, ostatní byly mimo hlavní město.  

Kavan: Stěhování RFE/RL chceme stihnout do konce volebního období
O přesídlení RFE/RL z centra Prahy jednal v úterý ministr zahraničí Jan Kavan s americkým velvyslancem Craigem Stapletonem a prezidentem stanice Thomasem Dinem.

"Shodli jsme se na tom, že to samozřejmě nemůže být nikde v centru Prahy, a hledáme lokalitu v katastrálním území velké Prahy, která by vyhovovala jak z bezpečnostního hlediska, tak z hlediska technických kritérií, která Svobodná Evropa má," vysvětlil Kavan.

"Vyjádřil jsem přání, že se shodneme na vhodné lokalitě do konce volebního období této vlády, i když samozřejmě to nákladné a složité přestěhování bude trvat daleko déle," uvedl ministr.

Rádio Svobodná Evropa začalo 30. ledna 2002 vysílat z Prahy do Afghánistánu. (30. ledna 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video