Jan Kazda víko vykoupil, aniž by vystavil doklad a chtěl vidět občanky. | foto: Iveta Lhotská

Sběrny kovů pomáhají zlodějům

  • 15
Denně chytí policisté v Ústí nad Labem nejméně jednoho sběrače kovů s plně naloženou károu železa. Sběrny jejich kradený náklad bez problémů vykoupí a nikdo nepožaduje zdůvodnění, kde a jak sběrači k němu přišli. Sběrači a sběrny způsobují městům milionové škody.

Redaktoři MF DNES se přesvědčili, že prodat například víko od městského kanálu není nic těžkého.

Je devět hodin ráno a v Technických službách města Ústí ve čtvrti Krásné Březno nám po dohodě půjčují jeden starý poklop od městského kanálu, jeho hodnota je 1250 Kč. Železo je vybráno k testu sběren záměrně, kanál byl vyroben speciálně pro Ústí a pracovníci sběren jej jistě znají a neměli by jej vykoupit.

Zároveň domlouváme s vedením městské policie další test. V Krásném Březně, kde chceme kanál prodat, se má pohybovat i hlídka strážníků. Ty si chce Jan Novotný, zástupce ředitele Městské policie v Ústí otestovat: "Jsem zvědav, zda až vás potkají, zasáhnou, nebo vás nechají jít," přivítal redakční test.

Hlídka zastavila dvojici v teplácích
Převlečeni do starých tepláků a montérek nakládáme kanál na kárku. Ujdeme sotva dvě stě metrů od areálu technických služeb. Se zapnutým majákem nás dojíždí auto městské policie. Vystupují dva strážníci, bohužel se však ukazuje, že to nejsou "oni domluvení", což způsobí zdržení akce. Jejich následující jednání jde však městské policii ke cti, proti "zlodějům" zasahují předpisově.

Strážník: "Co to táhnete?"
Redaktor: "Poklop od kanálu, našli jsme ho na zahradě."
Strážník: "Jo ták. Tak to nám ukažte doklad totožnosti."
Redaktor: "To je test, jsme novináři, jdeme testovat sběrnu. Občanku nemáme, já tady mám jen občanku svojí holky."
Strážník: "To by mohl říct každej cikán, že je novinář, oni si toho navymejšlej. A vaše holka chodí bez občanky?"

Strážník pak volá státní policii. "Zastavili jsme vás po oznámení občana. Po cestě na nás zamával jeden z lidí čekajících na autobusové zastávce. Řekl, že prý dva cikáni táhnou nějaké železo, ať si na ně posvítíme," vysvětluje. Podobná upozornění prý dostávají často. "Lidé se bojí, že by sběrač kovů vykradl i jejich zahradu," doplňuje ho kolega.

Státní policie nás vede na služebnu, nedostáváme pouta, ale kanál končí v kufru policejního vozu, my musíme pod dohledem druhého policisty tlačit kárku. Při sepsání protokolu se vše vysvětlí. Policista nám ještě poradí, abychom vyzkoušeli výkupnu kovů v Drážďanské ulici. "S tím majitelem máme pořád problémy. Nedávno jsme od něho odváželi dodávku kradeného železa. Ale kdo ví, možná se už polepšil," říká.

Kanál vykoupili
My ale nejprve zkoušíme sběrnu v Krásném Březně u ulice Na Sklípku, je jen několik metrů od policejní služebny. Je dopoledne 11:15.

Výkupce, který se později představí jako Jan Kazda (má to i napsané na dveřích), ani neodpovídá na pozdrav. Beze slova nám ukáže váhu, na kterou pokládáme víko kanálu. "Je to třicet kilo," prohodí. V kanceláři nám pak vyplácí 84 korun a my odcházíme ze sběrny, aniž by nám výkupčí vystavil doklad a hlavně aniž by chtěl vidět občanský průkaz. Po chvíli se vracíme a sdělujeme, že šlo o test a chceme kanál zpátky.

Redaktor: "Vy jste po nás nechtěl občanský průkaz. Víte, že je to vaše povinnost?"
Kazda: "Právě jsem se vás na něj chtěl zeptat."
Redaktor: "Vždyť my už jsme odešli i s penězi."
Kazda: "No jo, zapomněl jsem, dříve jsme měli povinnost chtít občanku, jen když nám někdo přivezl barevné kovy. A já jsem zapomněl, že ji teď musím chtít od každého. Pracuji tu teprve dva měsíce, ale jinak občanky vždycky chci."

Po chvíli mizí v kanceláři. Vrací se s dvěma štosy dokladů, na kterých byla zapsána čísla průkazů totožnosti. "Už si dám příště pozor, protože vím, že s tím mohu mít problémy při kontrole evidence zboží," slibuje a dodává: "A co teď? Necháte si peníze, nebo chcete kanál?"

Kanál nevykoupili
Dopoledne 11: 40, s kanálem jedeme do policií doporučené sběrny v Drážďanské ulici u pumpy Benzina. V areálu je živo, uvnitř právě vykládají šrot dvě party z plně naložených přívěsů za dvěma žigulíky.

Pracovník: "Ani sem ten kanál nevozte, my máme od policajtů zakázaný je brát."
Redaktor: "Proč?"
Pracovník: "Protože sou kradený,"
Redaktor: "Ale tenhle není."
Pracovník: "No tak to zkuste jinde, my jsme soukromníci, my to nerisknem."

Policisté jej evidentně podcenili. Jedeme kanál vrátit technickým službám.

Sběrnám hrozí pokuta i vězení
Pokud výkupce přijme šrot bez toho, aby si do evidence zaznamenal, podle občanky, kdo k němu šrot přivezl, porušuje zákon o odpadech.

"Když ve sběrně najdeme věci, u kterých není určen původce, nahlásíme to odboru životního prostředí, který může vyměřit pokutu. Pokud by se ale jednalo o věci, jejichž krádeží by mohlo dojít k obecnému ohrožení, předáváme věc policii, může se jednat o trestný čin," uvedl zástupce velitele ústeckých strážníků Jan Novotný.

Za obecné ohrožení hrozí až osm let vězení. Panu Kazdovi tak zřejmě hrozí pokuta. Při závažném a opakovaném porušení předpisů se může pohybovat v tisících, ale dosáhnout může až milionu korun.


Video