Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Pomozte odhalit a usvědčit zloděje kovů, žádají ostravské vodárny

  • 177
Popsat všechny případy krádeží kovů v poslední době na Ostravsku a na Karvinsku by vydalo na tlustou knihu. Krade se vše: od kolejí po okapy. Teď došla trpělivost i vodohospodářům. Kvůli krádežím vík od kanálů žádají lidi o pomoc.

Dřív neměli důvod evidovat krádeže kanálových poklopů. Teď si ale museli začít vést statistiku. A to není vše. Kvůli výraznému nárůstu počtu krádeží kovových vík od kanálů se zástupci Ostravských vodáren a kanalizací (OVaK) obracejí s prosbou na veřejnost.

Kovové poklopy nahrazují pryžové

Kovové kanálové poklopy města stále častěji nahrazují pryžovými.

Desítky vík od kanálů zloději ukradli i v Ostravě-Mariánských Horách. Zástupci radnice proto nabídli odměnu deset tisíc korun tomu, kdo poskytne informaci vedoucí ke zloději.

Toho nakonec policie dopadla, ale podle obvodu ne na základě informací lidí, ačkoli se jich přihlásilo hodně.

Odměnu vedení obvodu chce dát mariánskohorské městské policii, ale v jiné formě - pomůže s úpravou parkoviště před její služebnou. Na místo zcizených kovových vík obvod dává pryžová.

Svědky krádeží žádají o jakékoli informace vedoucí k dopadení zlodějů. Předat je mají buď na Zelenou linku ostravské městské policie 900 199 922, či policii na lince 158. "Jen za poslední dva měsíce jsme řešili sedmnáct zcizených kanalizačních poklopů na různých místech města Ostravy, z toho v některých lokalitách opakovaně i v průběhu jednoho dne," říká mluvčí firmy OVaK Martina Gavendová.

Zloději dostanou pár stovek

Ve většině případů se podle ní jednalo o poklopy litinové, buď kruhové, nebo čtyřhranné, u některých včetně litinového rámu.

"Těžké poklopy z litiny končí nejpravděpodobněji ve sběrných surovinách jako šrot. Cena za kilogram takovéto zlomkové litiny se pohybuje kolem pěti korun. Zloděj si tak může přijít na sto padesát až čtyři sta korun," zmiňuje Martina Gavendová a dodává, že skutečná škoda vzniklá odcizením kanálového poklopu je mnohem vyšší než částka, jakou za kov dostanou zloději ve sběrně.

Mizející kanálová víka ale nejsou jediným majetkem vodohospodářů, který je lákadlem pro zloděje. "Ztrácejí se poklopy na vodovodních šachtách, a dokonce poklopy studní přímo v prameništích pitné vody. Zloději se nerozpakují přímo v areálu, jímž prochází strážní služba, odsekávat kovové části betonových základů," líčí mluvčí firmy OVaK.

Městská policie nárůst krádeží potvrzuje

Prudký nárůst počtu krádeží poklopů kanálů zaznamenává i ostravská městská policie.

Podle její mluvčí Vladimíry Zychové letos od ledna do konce července strážníci řešili 342 krádeží kovového materiálu, z toho 232 krádeží kanálových vík. "Za stejné období loňského roku řešili strážníci v Ostravě 204 krádeží kovů, z toho 146 chybějících kanálových vík," uvádí Vladimíra Zychová.

Stejně jako policejní mluvčí z dalších míst Moravskoslezského kraje potvrzuje, že zloději jsou schopni ukrást prakticky cokoli kovového: od okapů, plechových střešních krytin a svodidel až po kovové části plotů nebo třeba kovové trubky ze zdí opuštěných domů.

Zloději neberou ohled na záhonky

Z nájezdů zlodějů jsou zoufalí i lidé ze zahrádkářské kolonie v Havířově-Prostřední Suché. "Kradou naprosto vše. Nám vzali tyčky podpírající svah, dalším vlnitý plech ze střechy dílny, jiným zase tyčky u rajčat. Dokonce ukradli i plotové sloupky. Co můžeme, tak dáváme ze dřeva a z plastu," říká Anna Jarošová.

Jak žena říká, odcizené kovy nejsou jedinou škodou zlodějů. "Záhonky se zeleninou či stromky jim jsou lhostejné. Vše okolo pošlapou, polámou, ničí výsledky cizí práce. Vždy je nám až do breku."

Šroťáci hazardují se životy ...nejen svými

"Je pravda, že se krade všechno, co je alespoň trochu kovové - plechové a měděné okapy, zábradlí, kryty kanálových vpustí, oplocení, při rekonstrukcích domů ve městě to byly i lešeňové trubky. Zloději pronikají i lidem do zahrad, kde kradou i tyče, které mají pro pěstování popínavých rostlin, třeba hrášku," potvrzuje pochmurný trend zástupce ředitele karvinské městské policie Václav Ožana.

S jeho slovy souhlasí i novojičínský policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. "Zloději kradou vše, co jim přijde pod ruku. Někteří dokonce hazardují se životem, když kradou železné součástky třeba ze stožárů, které jsou pod napětím," uvádí.

Jaká sankce zlodějům hrozí? To závisí na hodnotě odcizené věci a na tom, zda zloděj byl poslední tři roky potrestán za majetkové protiprávní jednání. Když trestán nebyl a hodnota věci nepřesahuje pět tisíc korun, bere se krádež jako přestupek a pachateli hrozí pokuta až patnáct tisíc korun.

,

Video