Policisté dostali za zbití cizinců podmínku

  11:50aktualizováno  11:50
Soud uložil podmínku dvěma bývalým policistům, kteří při předloňských povodních v centru Prahy zbili dva cizince. Nejprve v opilosti napadli mladého Nigerijce. Vzali mu 200 korun a tloukli ho pěstmi do obličeje. Cestou na služebnu zbili ještě slovenského bezdomovce.

Samosoudce Michal Vacek z Obvodního soudu pro Prahu 1 uložil obžalovaným desetiměsíční podmínečný trest s dvouletou zkušební dobou.

Podle verdiktu se dopustili trestných činů ublížení na zdraví, krádeže, zneužití pravomoci veřejného činitele a omezování osobní svobody. Státní zástupce Ladislav Stahl se proti rozsudku odvolal, obvinění si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Patrik Turoň s Antonínem Salákem podle obžaloby předloni na pražském Václavském náměstí v opilosti napadli a zbili Nigerijce. Při kontrole dokladů mu zabavili 200 korun a po cestě na služebnu ho bili pěstmi do obličeje.

Poté zaslechli v blízkosti hluk a našli slovenského bezdomovce. Sedmačtyřicetiletý muž si údajně z incidentu odnesl dvě zlomená žebra, propíchnutou plíci, zlomený prst u nohy a pohmožděniny ramene a hlavy.

Obvodní soud se případem už jednou zabýval, ale trestní stíhání obou mužů na konci loňského roku podmíněně zastavil. Jeho verdikt však zrušil odvolací soud.

Nového líčení se nezúčastnil ani jeden z poškozených. Slovák není už delší dobu k zastižení a s největší pravděpodobností o soudu vůbec nevěděl. Podle jiných bezdomovců se v současnosti zdržuje buď v Michalovcích nebo v Prešově.

Soudce znovu vyslechl obžalovaného Turoně, jeho kolega odmítl vypovídat a odvolal se na výpověď z přípravného řízení. Oba rezolutně popírají, že by bezdomovce fyzicky napadli.

Jejich obhájkyně upozornila, že Slovák podle svých známých holduje alkoholu, byl už více než dvacetkrát trestán a jeho zranění mu nemuseli způsobit obvinění policisté.

V případě Nigerijce obžalovaný Turoň znovu připustil, že k něčemu mohlo dojít, ale vzhledem ke své tehdejší značné opilosti si na nic nevzpomíná. Obhájkyně připomněla, že se policisté s mladíkem finančně vyrovnali, dali mu prý 15 tisíc korun.

Soudce Vacek vzal v úvahu některé polehčující okolnosti, mimo jiné předchozí bezúhonnost policistů. Navíc uznal, že měli za sebou náročné dvoutýdenní pracovní nasazení a v době incidentu měli první den volna po dlouhé době, byli opilí a unavení.

"Nemám však důvod nevěřit výpovědím poškozených a navíc sám obžalovaný Turoň částečně přiznal, že mohlo k nějakému napadení dojít," uvedl Vacek. Bývalým policistům zakázal výkon povolání veřejného činitele na dva roky.

S tím však nesouhlasil státní zástupce, který žádal nepodmíněný trest. "Přestože byli mimo službu, měli trestné činnosti zabraňovat, nikoli ji páchat. Poškození se žádného trestného činu nedopouštěli. Fyzicky je napadli naprosto bezdůvodně."

Turoň i Salák už u policie nepracují, odešli na vlastní žádost. Prvně jmenovaný je od své výpovědi na rodičovské dovolené.

Soud uložil podmínku bývalým policistům Patriku Turoňovi (vlevo) a Antonínu Salákovi. Podle obžaloby zbili dva cizince. (17. června 2004)

Autoři: , ,
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Policisté zadrželi dvojnásobného vraha z Německa, zabíjel před 24 lety

Několik mezinárodně hledaných zločinců zadrželi v posledních týdnech policisté z Národní jednotky cíleného pátrání....

Nárazy do stromu. Na Plzeňsku zemřel řidič, na Tachovsku dva zranění

U dvou vážných nehod, kdy auto narazilo do stromu, zasahovali v neděli záchranáři v kraji. Vrtulník vzlétl v noci k...

Srážka vlaku a auta na pět hodin uzavřela železnici z Prahy do Brna

V noci na neděli byla na pět hodin uzavřena železniční trať spojující Prahu a Brno. V Blansku na přejezdu se kolem...

Lehla si v Černošicích na koleje. Vlak už nedobrzdil, provoz byl zastaven

V Černošicích u Prahy přejel v sobotu vlak ženu, která si lehla do kolejiště. Nehodu nepřežila, šlo pravděpodobně o...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz