Závodník Beneš nedostane odškodné za to, že ho stíhali za vraždu

  19:07aktualizováno  19:07
Oskar Beneš, známý jako automobilový závodník, nedostane odškodné za to, že byl v roce 2014 stíhán za vraždu. Zločin z roku 1993 řešili kriminalisté z týmu Tempus a krátce před jeho promlčením obvinili z účasti na vraždě čtyři lidi, mezi nimi i Beneše. Soud ale všechny obžaloby zprostil. Beneš chtěl od státu odškodné zhruba milion korun.

Beneš tvrdil, že trestní stíhání poškodilo jeho pověst a také vztahy s rodinou, zejména s nyní již dospělou dcerou. Soud mu ale neuvěřil, hlavně kvůli tomu, že Beneš v době stíhání zdaleka nebyl bezúhonnou osobou. „Žaloba se zamítá,“ uvedla soudkyně Otília Hrehová z Obvodního soudu pro Prahu 2.

Odškodné za nemajetkovou újmu žádal Beneš nejprve přímo po ministerstvu spravedlnosti, a to ve výši jeden milion a tři tisíce korun. Ministerstvo mu vyhovělo jen částečně. Uznalo sice, že stíhání bylo neoprávněné, ale přiznalo za ně Benešovi jen dvacet tisíc korun. Další tisícovku dostal automobilový závodník za dvoudenní zadržení na začátku stíhání.

O zbytek částky, 982 tisíc korun, žaloval Beneš stát u soudu. Tvrdil, že jako poměrně známá osoba měl kvůli stíhání poškozenou pověst. Nejvíce mu vadilo to, že na něj na dlouhou dobu zanevřela jeho dcera Dominika, se kterou měl do té doby velmi blízký vztah.

Dcera: Delší odcizení by otec asi nepřežil

Dominika Benešová u soudu podrobně popsala, co pro ni obvinění otce znamenalo. Uvěřila prý, že její otec čin spáchal, a nedala si od něj vysvětlit, že to není pravda. Do té doby měli velmi vřelé vztahy, Dominika od dětství otce doprovázela na automobilových závodech a později sama závodila (více čtěte zde). Po obvinění s ním přerušila veškeré styky.

Vražda zůstane neobjasněná, nejsou důkazy

Názor změnila, až když přišla k soudu. Spolu s jejím otcem čelili obžalobě další tři muži (více zde). Podle vyšetřovatelů měli na svědomí vraždu podnikatele v pražské Michli. „Viděla jsem tam svědka, který byl opilý a plácal tam absolutní nesmysly,“ řekla Benešová. Zmíněné svědectví mělo být přitom pro kauzu klíčové, další důkazy byly jen nepřímé. „Jediným přímým důkazem byla výpověď svědka, který není stoprocentně věrohodný,“ uznala tehdy soudkyně a zprostila obžaloby všechny čtyři lidi.

„Vražda není sranda a jen tak někoho takhle obvinit, to si myslím, že není fér,“ uvedla Dominika Benešová v březnu 2017, kdy ve sporu o odškodné vystupovala jako svědkyně. Ochladnutí vztahů mezi ní a jejím otcem trvalo zhruba rok a otec ho prý nesl velmi těžce. „Myslím, že by to nepřežil, kdybychom se spolu dál nebavili. Nesl to hrozně,“ řekla.

Právní zástupkyně ministerstva spravedlnosti ale soudu předložila fotografie ze stránek stáje, za niž Benešovi závodí, a také náhledy facebookové komunikace. Vyplynulo z nich, že v době, kdy se prý otec s dcerou nebavili, se objevovaly na internetu jejich společné snímky.

Soudkyně proto označila výpověď Benešové za účelovou. „Odcizený vztah nebyl prokázán,“ uvedla. V odůvodnění svého rozhodnutí zmínila také to, že Beneš byl trestně stíhán už v minulosti, a ne jednou.

Jeho trestní historie sahá nejméně do počátku 80. let, většinou dostal podmínky a dvakrát mu pomohla amnestie. Z nepodmíněného trestu v délce sedmi let byl podmíněně propuštěn, další trest dostal v USA, a to v souvislosti se zprostředkováním prodeje 44 kilogramů nelegální látky.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Rychlou silnici z Pardubic do Hradce zasypala hlína z nákladního auta

Hlína se vysypala do obou jízdních směrů.

Frekventovanou rychlostní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové částečně zablokovala u Opatovic nad Labem hlína z...

Zbytečný lup. Zloděj vzal z dodávky stírací losy, které nemohou vyhrát

Ilustrační snímek

Zbytečnou naději na pohádkovou výhru si dělal neznámý pachatel, který z kurýrní dodávky na jižní Moravě sebral štos...

Najdete na iDNES.cz