Kvůli krizi se mohou krást peníze, zboží, ale také důvěrné informace. Ilustrační foto.

Kvůli krizi se mohou krást peníze, zboží, ale také důvěrné informace. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Kvůli krizi se bude v Česku více krást, obávají se experti

  • 131
Kvůli ekonomické krizi se v Česku zvýší kriminalita, tvrdí experti a šéfové bezpečnostních agentur. Největší nebezpečí budou představovat nejen propuštění cizinci, ale i Češi obávající se ztráty práce.

"Zoufalí lidé dělají zoufalé věci," řekl na konferenci mezinárodní organizace ASIS šéf vyšetřovatelů poradenské firmy Ernst & Young Tomáš Kafka. Popsal tak situaci lidí, kteří již tuší, že je firma kvůli krizi propustí, a proto začnou svého zaměstnavatele okrádat.

Co si odnesou? Záleží na druhu firmy. Mohou krást peníze, zboží, ale také důvěrné informace, které pak nabídnou konkurenci. "Takový člověk si prostě řekne, že musí zajistit rodinu," popsal motivy potenciálních zlodějů Kafka.

Stejně se ale mohou chovat i špičkoví manažeři. Ti si zase s heslem "Po mně potopa!" udělují odměny, na které krachující firma nemá peníze.

Bezpečnostní experti proto považují za klíčové, aby firmy propouštěly citlivě a nevyráběly si tak nespokojené zaměstnance.

Více korupce, krást se bude energie

Kriminalita ovšem nemusí stoupnout jen u zaměstnanců firem, nýbrž také u jejich majitelů. Bohatí podnikatelé si totiž zvykli na určitou životní úroveň i společenskou prestiž. V době krize si pak nechtějí připustit, že firma jde ke dnu, a snaží se například falšovat účetnictví.

Nejen experti, ale i lidé z ministerstva vnitra předpovídají nárůst korupce. Ubývá totiž státních zakázek, na kterých firmy nejvíce vydělávají. O ty, které zbudou, svedou společnosti ostrý konkurenční boj a mnohem častěji se zřejmě pokusí je získat za úplatek.

Sdílíte obavy expertů, že se v Česku bude kvůli ekonomické krizi více krást?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 23. února 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1557
NE
NE 84

Podle bezpečnostního ředitele společnosti ČEZ Daniela Rouse bude také vzrůstat počet lidí snažících se ušetřit například za energii. Jen loni odběratelé ukradli plyn, elektřinu a vodu za 3 miliardy korun. Číslo by se tak letos mohlo zvětšit.

Co provedou cizinci?

Jedno z největších rizik představují cizinci. V Česku vykonávají často nekvalifikovanu práci a jsou prvními, koho firmy v krizi propouštějí. Bez peněz a povolení k pobytu se buď stávají obětí organizovaných band zločinců, nebo se naopak stanou jejich členy.

68 tisíc

Jen do poloviny letošního roku skončí v Česku dlouhodobé pracovní vízum 68 tisícům cizinců. Kvůli krizi není jisté, zda seženou práci, aby mohli zůstat.

Podle Víta Bárta z firmy ABL představuje největší nebezpečí vietnamská komunita obchodující na českých tržnicích. V době krize totiž tradičně stoupá prodej cigaret, alkoholu a drog, se kterými nelegálně obchodují nejčastěji právě Vietnamci.

Ministerstvo vnitra nedávno zahájilo kampaň; cizincům, kteří ztratili práci a chtějí se vrátit do své země, nabízí letenku a 500 euro. Jen za první den této akce využilo nabídku 47 lidí.

Podle ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Martina Linharta přitom resort touto pobídkou šetří státní kasu. Cizinec, který by u nás zůstal a poté absolvoval celý úřednický kolotoč a následně odcestoval, stojí daňové poplatníky 40 tisíc korun bez nákladů na ubytování a jídlo. Pokud ale využije nabídku státu, stojí o 10 tisíc méně. Ministerstvo zatím počítá, že novým způsobem odcestuje dva tisíce cizinců. Stát tak prý ušetří až dva miliony.


Video