Katarský princ Hámid bin Abdal Sání na archivním televizním záběru

Katarský princ Hámid bin Abdal Sání na archivním televizním záběru | foto: TV Nova

Kriminálka bude řešit, zda se v kauze katarského prince neuplácelo

  • 55
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nařídil znovu otevřít kauzu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, odsouzeného za sex s nezletilými dívkami. Kriminalisté budou vyšetřovat, zda rozhodnutí o předání prince do Kataru neprovázela korupce jak ze strany tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce, tak některých žalobců.

"Nejvyšší státní zástupce dospěl k závěru, že rozhodnutí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 o odložení věci z března 2007 bylo přinejmenším předčasné," uvedla mluvčí Helena Markusová. Žalobci tehdy odložili prověřování, zda exministr Pavel Němec, který prince vydal do Kataru, postupoval podle zákona.

Soud Sáního v květnu 2005 nepravomocně odsoudil na 2,5 roku za sex s 16 nezletilými a mladistvými dívkami. Tehdejší šéf resortu spravedlnosti Němec ale už po podání obžaloby rozhodl o předání stíhání Sáního do Kataru. V justici se pak rozhořel spor o to, zda na takový krok měl právo.

Nejvyšší soud dal za pravdu Němcovi a vydání Sáního do Kataru potvrdil. Po příletu do vlasti byl sice princ zatčen, ve vězení ale strávil jen dva dny a poté byl propuštěn na kauci. V roce 2007 prokurátor princovo stíhání odložil.

Řeší se Němec i soudci

Zeman nyní nařídil, aby policie zjistila, zda celý případ neprovázela korupce. "K tomu mohlo dojít v souvislosti s rozhodnutím Ministerstva spravedlnosti ČR předat trestní řízení obviněného Hámida bin Abdal Sáního do Kataru," upřesnila mluvčí.

Policie se bude ale zajímat i o samotné státní zástupce. Nejvyšší žalobce totiž zjistil, že do případu někdo zasahoval už při shromažďování důkazů. Žalobci z Prahy 7 tedy budou muset zjistit, zda státní zástupci, kteří tehdy působili u vyšších stupňů státního zastupitelství (tedy jejich nadřízení), nezneužili své úřední pravomoci.

Paradoxní je, že stejné státní zastupitelství už nyní prověřuje, zda naopak zákon neporušili soudci, kteří Sáního nechali ve vazbě i po rozhodnutí ministra Němce o princově návratu do vlasti. Čelí proto podezření z překročení pravomoci.

Bývalý ministr Němec otevření případu vnímá jako šikanu. "Věřím, že prověřování nebudou provázet účelové a jednostranné úniky do médií, jak jsme toho v poslední době svědky pod vedením nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana," uvedl současný úspěšný podnikatel Němec.

Právě kauzu katarského prince uvedla bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová jako příklad praktik takzvané justiční mafie. Mezi mafiány zařadila kromě Němce například také bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou (více o kauze justiční mafie čtěte zde).


Video