Vladimír Horský, který zpronevěřil peníze klientů, byl dnes odsouzen

Vladimír Horský, který zpronevěřil peníze klientů, byl dnes odsouzen | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Advokát, který zpronevěřil peníze klientů, nesmí dva roky vykonávat praxi

  • 2
Rokycanský advokát Vladimír Horský skončil sám po zhruba třicetileté advokátní praxi na lavici obžalovaných, protože zpronevěřil peníze klientů. Krajský soud v Plzni mu včera zakázal na dva roky vykonávat praxi a všechny činnosti spojené s úschovou cizích peněz nebo majetku. Rozsudek je pravomocný.

V září 2005 přijal advokát Horský od klientky bezmála dva miliony korun, chtěla koupit dům. Místo na speciálním depozitním účtě peníze skončily na advokátově běžném účtu, ze kterého platil provoz kanceláře. Takhle využil přes 370 tisíc korun.

Když v prosinci z koupě domu sešlo, žena chtěla své peníze zpět. Namísto deseti dnů, jak bylo ve smlouvě, měla všechny své peníze zpátky až za dalšího půl roku. Advokát částku i s padesátitisícovým přídavkem vrátil až v době, kdy na něj žena podala žalobu a vše řešila policie.

"Bylo to selhání. Bohužel, stalo se, je to neomluvitelná věc, všeho lituji," řekl včera před soudem Horský. Vysvětloval, že pohyby peněz na účtu nesledoval. Domníval se, že peníze na účtě jsou od klientů, kteří mu platili za poskytované služby.

Horského advokát Václav Bárta soudcům navrhoval, aby trestní stíhání zastavili. "Advokátní komora mu už v říjnu 2006 pozastavila činnost, loni v říjnu kárná komise rozhodla o nejtvrdším trestu, vyškrtnutí ze seznamu advokátů," uvedl Bárta. Vyškrtnutí ze seznamu znamená, že provinilec už nebude mít nikdy šanci stát se znovu advokátem.

Senát krajského soudu včera dospěl k závěru, že podmíněný trest vyměřený v lednu Okresním soudem Plzeň-město byl nepřiměřeně přísný. Proto podmínku změnil v dvouletý zákaz činnosti. "Zákaz nebrání, aby se nechal zaměstnat jako právník v advokátní kanceláři nebo v notářství," vysvětlil soudce Pravoslav Polák.

Soud zohlednil i to, že až do selhání v roce 2005 neměl Horský žádné problémy. Soudci ale v jednání advokáta viděli i náznaky podvodu. "Ve smlouvě byla klauzule o vložení peněz na depozitní účet. Peníze však vložil na běžný účet. Jednal s vědomím, že mu na určitou dobu tato finanční injekce pomůže překonat druhotnou platební neschopnost," uzavřel soudce Polák.

Podle mluvčí advokátní komory Ivy Chaloupkové je v celé republice vyškrtnuto každý rok za nejzávažnější prohřešky ze seznamu pět až deset advokátů. "Je to nejvyšší trest za nejzávažnější prohřešky, jakými jsou porušení mlčenlivosti, zpronevěření peněz klientů nebo když advokát v průběhu sporu přejde od jedné strany k druhé," vysvětlila Iva Chaloupková.


Video