Zarkáví povzbudil rebely ve Fallúdži

  • 590
Americká armáda v pátek oznámila, že kontroluje větší část irácké Fallúdži. Povstalce zatlačila na jih. Na internetu se objevila audionahrávka připisovaná teroristovi Zarkávímu. Mluvčí vyzývá obránce města, aby vzdorovali americkým útočníkům, protože vítězství je jisté.

"Nepochybujeme o tom, že se na obzoru objeví znamení božského vítězství," říká mluvčí v projevu, který v pátek zveřejnila internetová stránka islamistů.

"Amerika a její spojenci pocítili vichr džihádu, který otřese jejich mocí v základech. Mluvím k tobě, můj národe, zatímco tvoji synové prolévají krev a vzdorují náporu křižáků," pronáší zřejmě Abú Músa Zarkáví, jehož oddíly ve Fallúdže bojují.

Vojáci chtějí dobýt Fallúdžu už v noci
Američané věří, že se jim v noci podaří dobýt poslední baštu povstalců ve městě. "Nemohou na sever, kde jsme my. Nemohou na západ kvůli řece Eufrat, nemohou ani na východ, kde také máme lidi," řekl hlavní seržant Roy Meek.

"Kontrolujeme město v tom smyslu, že jsme přítomni. Zajištění bezpečnosti si však ještě vyžádá určitý čas," doplnil mluvčí Lyle Gilbert, aniž odhadl, jak dlouho to potrvá.

Sporadické přestřelky stále pokračují i v obsazených čtvrtích. Ozbrojenci se však podle armády za posledních čtyřiadvacet hodin nezmohli na významnější odpor. Tanky hnaly rebely "městem duchů" do jižních čtvrtí, popisovali vojáci.

Vojáci tvrdí, že zabili stovky rebelů
Letadla bombardovala podle obyvatel čtvrť Džulan (Jolan) na severozápadě města, Siná na východě a jihovýchodní předměstí. Noční nálet zasáhl i jednu z mešit. Američané považují mešity za legitimní cíle, protože se v nich skrývají povstalci.

Rakety, které vypálili rebelové na Američany, zasáhly na okraji čtvrti Džulan mrazírny. Celé bloky domů jsou srovnané se zemí. Podle podplukovníka Steva Boylana padlo ve Fallúdži kolem 600 rebelů. Zahynulo 18 amerických a pět iráckých vojáků.

Dvě americká letadla ve čtvrtek odvezla 102 nejhůř zraněných vojáků do hlavní vojenské nemocnice v Německu. Připojili se tak k várce 125 vojáků, kteří dorazili už počátkem týdne. Zatím nebyly zveřejněny odhady civilních obětí.

Armáda připustila, že vůdci povstalců a zahraniční bojovníci Abú Músy Zarkávího mohli z města utéct ještě před pondělním zahájením ofenzivy.

Vláda hrozí ofenzivou i dalším městům
Premiér Ajád Aláví napsal do britského listu Sun, že ofenziva ve Fallúdži zlepší bezpečnostní situaci v celém Iráku a připraví cestu lednovým volbám. "Násilníci ovládají Fallúdžu strachem a jako rukojmí drží i zbytek země."

Irácká vláda zopakovala, že je připravena s pomocí Američanů obsadit všechna střediska odporu. Předseda sboru náčelníků štábů americké armády Richard Myers ale zdůraznil, že operace ve Fallúdži nemůže potlačit odpor v celém Iráku.

"To nikdy nebylo cílem, naším záměrem a ani jsme v to nedoufali," řekl v televizi NBC. Jeho slova potvrzují události v Bagdádu, Bákubě a dalších místech, kde povstalci bojují s vojáky.

Američané rovněž provedli sérii náletů na Mosul. Rebelové ve třetím největším iráckém městě zaútočili na policejní stanice a během středy a čtvrtku obsadili ulice. Ve městě platí od středy zákaz vycházení.

Severně od metropole zasáhla protiletadlová střela vrtulník Blackhawk se čtyřčlennou posádkou. Tři vojáci byli zraněni, ale jejich život by neměl být ohrožen, uvedla AP. Je to už třetí sestřelený americký vrtulník v Iráku během týdne.

Lidé ve Fallúdži strádají hladem a žízní
Humanitární organizace upozorňují na kritickou situaci obyvatel Fallúdži. Červený půlměsíc naléhavě žádal americkou armádu a iráckou vládu, aby umožnila týmům zdravotníků a kamionům s potravinami, vodou a léky vjet do města.

"Vyzýváme iráckou vládu a americké síly, aby nám umožnily vykonávat humanitární pomoc nevinným lidem," řekla mluvčí arabské obdoby Červeného kříže Firdús Ubadiová. Většina lidí město opustila ještě před zahájením ofenzivy.

Rodina Rasúla Ibrahima odešla teprve ve čtvrtek ráno. Rodiče se třemi dětmi celý den pochodovali do dvacet kilometrů vzdálené Habbánije, kde našly provizorní přístřeší asi dva tisíce rodin. Ibrahim řekl, že lidé ve Fallúdži jsou v zoufalé situaci.

"Není tam žádná voda. Lidé pijí špinavou vodu a jedí syrovou mouku, protože nemají pořádné jídlo. Děti umírají," vylíčil Rasúl Ibrahim humanitárním pracovníkům.

Americké tanky na předměstí Fallúdži. USA oznámily, že kontrolují většinu vzbouřeneckého města. Povstalci se prý stáhli do jižní části města. (12. listopadu 2004)

,

Video