VIDEO: Cesta za dobrou karmou vede přes lebky a kosti, říká thajský rituál

  • 1
Ostatky se vyjmou z hrobů, lebky a kosti se pečlivě očistí. Nainstalují se do působivého výjevu, nad nímž ční mumie vyzdobené do zlaté barvy. Při dramatickém ceremoniálu se vše spálí. Vzácný rituál Loang Pacha má buddhistickým dobrovolníkům, kteří při něm pomáhají, zajistit dobrou karmu.

Obřad, nazývaný „druhé pohřbívání“, vychází z tradice založené čínskou dynastií Sung, která vládla mezi lety 960 a 1279 a spravovala stát, který mimochodem jako první na světě zavedl tištěné, papírové peníze.

Vzácný rituál má náboženské poslání, ale i velmi praktický účel. Jednou za dlouhý čas má uvolnit místo na přeplněných hřbitovech. Účastní se ho bezpočet dobrovolníků a vyžaduje spoustu práce. Prvně je třeba vyjmout ostatky z hrobů a očistit je – pomáhá čajový roztok a zubní kartáčky. Postarat se je třeba o každičký kousek koster.

Oběti druidů a rituálů: mumie z bažin skrývají temné násilí

Lebky se ozdobí zlatavým lístkem, spolu s kostmi se vystaví do působivé formace. Rituál má svou estetickou stránku, v níž se mísí jistá ponurost s okázalostí. Instalaci vévodí mumie, která má na lebce zlatou masku, je vyšňořená, oblečená do vyšívaného oděvu a na krku má náhrdelník. Nad hlavou jí ční slunečník s praporky.

Hranice se nakonec zapálí – po druhém pohřbívání zbude z ostatků jen popel. Dobrovolníci, kteří se o ostatky postarali, mají být za svou pomoc odměněni dobrou karmou.