Sonda Voyager 2 opustila heliosféru. Pak poletí „kolem“ Siriusu

  • 62
Americká sonda Voyager 2 jako druhý člověkem vyrobený objekt dostala do oblasti, kde ustává sluneční vítr. Po šesti letech následovala sondu Voyager 1, kterou NASA vypustila stejně jako Voyager 2 před 41 lety.

Vědci zapojení do projektu Voyger 2 podle americké vesmírné agentury na základě dat z různých přístrojů sondy stanovili, že Voyager 2 překročil vnější hranici heliosféry - heliopauzu - 5. listopadu.

Současná poloha sond Voyager 1 a Voyager 2, které opustily heliosféru.

Heliosféra je ochranný obal vytvořený kolem naší planetární soustavy z částic a magnetických polí Slunce. Heliopauza je hranicí heliosféry, kde se horké sluneční větry setkávají s chladným mezihvězdným prostředím.

Voyager 2 je nyní přibližně osmnáct miliard kilometrů daleko od Země. Řídicí středisko se sondou po jejím vstupu do nové fáze mise nadále může komunikovat. Informacím však vzhledem k vzdálenosti trvá přibližně 16,5 hodiny, než dorazí od aparátu na Zemi. Vůči Slunci se sonda pohybuje rychlostí zhruba 16 kilometrů za sekundu (což je cca 0,005 procenta rychlosti světla).

10.prosince 2018 v 14:17, příspěvek archivován: 11.prosince 2018 v 09:54

VIDEO: Grand Tour Encore: Voyager 2, the only spacecraft to have visited Jupiter, Saturn, Uranus and Neptune, has left the Sun's bubble and joined me in interstellar space! https://t.co/2H9qMzogNY https://t.co/dmDdNfbjLp

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Grand Tour Encore: Voyager 2, the only spacecraft to have visited Jupiter, Saturn, Uranus and Neptune, has left the Sun's bubble and joined me in interstellar space! https://t.co/2H9qMzogNY https://t.co/dmDdNfbjLp

Nejpřesvědčivější důkaz o tom, že Voyager 2 již opustil heliosféru, poskytlo zařízení pro plazmový vědecký experiment PLS, které je na palubě sondy. Podobným přístrojem byl vybaven i Voyager 1, kterému však zařízení vypovědělo službu dávno předtím, než tato sonda prošla heliopauzou.

Porovnání sond Voyager 1 a Voyager 2.
Stav jednotlivých přístrojů na sondách Voyager 1 a Voyager 2.

Porovnání stavu a pozice sond Voyager 1 a Voyager 2.

Jak upozorňuje i NASA, neplatí, že by obě sondy „opustily Sluneční soustavu“. Jsou sice již v oblasti, kde ustal sluneční vítr, ale stále jsou v oblasti, kde převažuje gravitační vliv Slunce nad vlivem jakéhokoliv jiného objektu.

Opustila Sonda Voyager 1 naši sluneční soustavu? Opět se zdálo, že ano

Z oblasti vlivu Slunce se sondy dostanou až za vnějším okrajem tzv. Oortova oblaku. Ten začíná zhruba ve vzdálenosti kolem 1000 astronomických jednotek (AU) od Slunce a dosahuje až do 100 000 AU. Jedna astronomická jednotka je vzdálenost Země ke Slunci. Voyageru 2 tak teoreticky zřejmě potrvá ještě 300 let, než se dostane na vnitřní okraj Oortova oblaku, a dalších 30 000 let, než z Oortova oblaku vyletí.

Sonda nemíří k žádné hvězdě, ale ve velice vzdálené budoucnosti by měla proletět ve vzdálenosti čtyři světelné roky od dvojhvězdy Sirius. Ta je přitom od Slunce vzdálena necelých sedm světelných let.

Voyager poslal strašidelný zvuk z mezihvězdného prostoru. Poslechněte si

Sondy Voyager 1 a Voyager 2 vyslaly Spojené státy do vesmíru v roce 1977, každou jiným směrem. Nejprve 20. srpna Voyager 2 a pak 5. září Voyager 1. Druhý vypuštěný aparát se pohybuje vyšší rychlostí, a proto se za hranice heliosféry dostala dříve než sesterská sonda.

9. září 2017

,