Nosič Sojuz 2.1a s lodí Sojuz MS-25 na startovací rampě krátce po odvolání...

Nosič Sojuz 2.1a s lodí Sojuz MS-25 na startovací rampě krátce po odvolání čtvrtečního startu. | foto: RoskosmosTechnet.cz

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

  • 50
Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní kosmickou stanici nová posádka. Na palubě lodi Sojuz MS-25 byli kosmonauté Oleg Novickij z Ruska, Marina Vasilevskaja z Běloruska a Američanka Tracy C. Dysonová. Roskosmos nakonec odpočet přerušil 20 sekund před plánovaným odletem.

Ruský nosič Sojuz 2.1a ve čtvrtek neodstartoval z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu podle plánu ve 14:21 středoevropského času (SEČ). Ze zatím neznámých příčin byl start krátce před zažehnutím motorů odvolán, když byl přerušen automatickým bezpečnostním systémem. Další možný termín letu je v sobotu nebo v pondělí ráno. Bude to však záležet na zjištěné příčině zastavení letu.

Poslední neúspěšný start pilotované lodi Sojuz se odehrál 11. října 2018 s astronautem NASA Nickem Haguem a Alexejem Ovčininem z Roskosmosu, kdy raketa selhala dvě minuty po startu a tak se posádka musela v záchranném modulu vydat na cestu zpět a posléze bezpečně přistát.

Podívejte se na sekundy před havárií kosmické lodi Sojuz FG

Cesta lodí ruské kosmické agentury Roskosmos trvá výrazně kratší dobu, než jakou trvá let strojem Crew Dragon společnosti SpaceX, která „taxikaří“ pro NASA. K ISS se posádka měla dostat už v 17:39 SEČ, jen po asi dvou obletech Země. Tedy po zhruba třech hodinách a patnácti minutách. Poslední let lodi Crew Dragon ze začátku března trval asi 16 hodin.

Rekordní let ruské kosmické lodi. S posádkou dorazila k ISS za tři hodiny

Vůbec poprvé se na takovou cestu měla vydat běloruská kosmonautka. Pro Dysonovou to měl být třetí vesmírný let, pro Novického čtvrtý. Ruský kosmonaut a jeho běloruská kolegyně by podle původních plánů na orbitě měli strávit pouze 12 dní a 2. dubna se měli vracet zpátky na Zemi, spolu s astronautkou amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Loral O’Harovou, která by ISS opustila po více než půlročním pobytu.

Dysonovou čekal návrat za půl roku, s kosmonauty ruské kosmické agentury Roskosmos Nikolajem Čubem a Olegem Kononěnkem. Ti na ISS přiletěli loni 15. září. Kononěnko už letos v únoru překonal rekord nejdelšího nesouvislého pobytu ve vesmíru. Na konci současné mise se stane prvním člověkem, který ve vesmíru strávil tisíc dnů.

Mezinárodní vesmírná stanice je jedním z posledních míst, kde Rusko a Spojené státy spolupracují navzdory ruské invazi na Ukrajinu, kvůli které jsou vztahy mezi oběma velmocemi nejhorší za poslední desítky let. Koncem loňského prosince Roskosmos oznámil, že se s NASA dohodl na prodloužení programu společných letů na ISS do roku 2025.

Aktualizace: Doplnili jsme informaci o přerušení a ukončení startu

,