Testovací prototyp budoucí lodi Starship se při letu roztrhl na kusy

  • 149
Ani další pokus o vzlet, otočení a přistání společnosti SpaceX nevyšel. Tentokrát to odnesl prototyp označovaný jako SN11. Stroj, na rozdíl od předchozího pokusu, vybuchl ještě ve vzduchu.

Několikrát odsouvaný let prototypu SN11 se uskutečnil v úterý za snížené viditelnosti. Základnu v Boca Chica na texaském pobřeží Mexického zálivu zahalovala hustá mlha. To však pro samotný test stroje nepředstavuje problém.

Celá první i druhá fáze proběhla v pořádku, stejně jako při předchozích testech. Stroj vysoký 50 metrů a široký 9 metrů doputoval do výšky 10 kilometrů, kde provedl obrat a začal přistávat. 

Necelých šest minut po odletu se ozval výbuch a do okolí se rozletěly trosky prototypu. Bylo to zhruba půl minuty před tím, než měl SN11 dosednout na přistávací plochu. Podle dosavadních zjištění může za tento plamenný konec druhý ze tří motorů Raptor. Uvedl to na svém twitteru i Elon Musk, který SpaceX založit. Co konkrétně se stalo, bude nyní předmětem vyšetřování. 

Z SN11 na SN15

Byl to už druhý březnový test prototypů, které jsou předobrazem budoucí meziplanetární lodi Starship. Ten předchozí byl úspěšnější, protože se stroji podařilo přistát, ale i ten nakonec skončil v plamenech. 

Firma již dříve plánovala přeskočit prototypy SN12 až SN14 a chystá se rovnou otestovat SN15. Podle serveru ElonX byly tyto modely velice podobné těm současným. SN15 má být pokročilejší a firma s ním chce provádět náročnější testy. Není pravděpodobné, že by tento plán mohly ohrozit současné neúspěchy. Společnost chce ještě letos zvládnout orbitální let. 

Nyní testované prototypy jsou velikostně odpovídající finálnímu druhému stupni vyvíjeného stroje Starship, který bude podle SpaceX schopný dopravovat do vesmíru více než sto tun nákladu najednou, nebo až sto lidí při výpravách na Mars. První stupeň společnost pojmenovala jako Super Heavy. Jak jsme psali dříve, první je prototyp s označením BN1 (Booster Number 1). Ten ale nebude využit k testovacímu letu. Pro ten se počítá až s modelem BN2. 

Po  kompletaci jednotlivých segmentů vznikne jeden celek s výškou 72 metrů.

Druhý stupeň bude mít šest motorů a bude schopen letů nezávisle na prvním stupni. Super Heavy má být stejně jako vrchní část Starshipu opakovaně použitelný stroj, což by mělo výrazně snížit náklady na vesmírné výpravy.

Oprava: Upravili jsme informace o prvním stupni, kdy bylo chybně uvedeno, že ke kompletaci bude použit prototyp BN1.