Turistická vesmírná loď SpaceShipTwo poprvé zažehla raketové motory

  • 29
Už tři roky měli do vesmíru doslova na skok létat první pasažéři společnosti Virgin Galactic. Teprve tento týden se však podařilo úspěšně vyzkoušet raketový motor lodi SpaceShipTwo.

Vesmírná loď SpaceShipTwo (SS2), s níž chce soukromá společnost Virgin Galactic pořádat komerční výlety mimo zemskou atmosféru, v pondělí poprvé vyzkoušela za letu raketový motor. Test proběhl úspěšně.

Stroj při dlouho odkládaném testu nakrátko překonal rychlost zvuku, kterou bude potřebovat k vystoupání do výšky nad 100 kilometrů.

Původně měl raketoplán SpaceShipTwo létat s pasažéry už od roku 2010, ale změnila to exploze hybridního raketového motoru na testovacím stanovišti 26. července 2007 na letišti v americké poušti Mojave.

Zemřeli při ní tři lidé a tři byli těžce zraněni. Podle dostupných informací bylo na vině tankovací zařízení s oxidem dusným (rajský plyn).

Na skok do vesmíru

Společnost britského miliardáře Richarda Bransona chce s SS2 pořádat krátké placené "vyhlídkové" lety do výšin, z nichž mohou na Zemi dosud shlížet jen astronauti. Již nyní mají letenku za 200 tisíc dolarů (asi čtyři miliony korun) objednány stovky zájemců, mezi nimiž jsou i celebrity jako známý britský fyzik Stephen Hawking nebo americký herec Ashton Kutcher. Zájem o let mají i čtyři lidé z Česka a Slovenska (více v rozhovoru s Carolyn Wincerovou, šéfkou prodejů vesmírných letů Virgin Galactic).

SpaceShipTwo

Raketoplán je 18 metrů dlouhý a pojme šest pasažérů a dva piloty.

Kabina pro cestující má pro lepší výhled na všech stranách okénka o průměru 45 centimetrů. 

Nosný letoun Eve je dvoutrupý s rozpětím křídel téměř 43 metrů.

Zkonstruován je z plastů vyztužených uhlíkovými vlákny. Stroj ponese raketoplán SpaceShipTwo mezi trupy v podvěsu, což umožňuje snadné odpoutání modulu po dosažení výšky 15 tisíc metrů.

"Poprvé jsme byli schopni prověřit za letu plně integrované klíčové komponenty systému. Nynější nadzvukový úspěch otevírá cestu k rychlému postupu raketových letů této vesmírné lodi s velmi realistickým cílem úplných vesmírných letů do konce tohoto roku," komentoval podle stanice BBC čerstvý úspěch Branson.

SS2 dosud již absolvovala více než 20 testovacích letů, v pondělí však poprvé po odpojení od nosného letounu WhiteKnightTwo vyzkoušela raketový motor. Zapojila ho sice jen na pouhých 16 vteřin, nicméně i to stačilo na překonání zvukové bariéry a dosažení rychlosti 1,2 Machu. Poté se klouzavým letem dostala zpět na zem.

Podle plánů budou výlety začínat startem nosného letounu, pod nímž bude kosmický stroj zavěšen, z kosmodromu Spaceport America, vybudovaného v poušti Nového Mexika.

Letoun se dvěma trupy vynese loď do výšky 15 kilometrů. Pak se zažehnou raketové motory a plavidlo vystoupá nad uznávanou hranici vesmíru ve výšce 100 kilometrů nad Zemí.

Cestující uvidí naši planetu tak, jak ji dosud mohli spatřit jen astronauti. Ve stavu beztíže stráví pět až deset minut a celý let potrvá přes dvě hodiny. SpaceShipTwo nedosáhne oběžné dráhy kolem Země, ale její let se bude podobat "vesmírným skokům" prvních amerických astronautů.

,