„Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi. Země pak byla nesličná a pustá a tma byla nad propastí a Duch boží vznášel se na vodami. I řekl Bůh: Buď světlo! I bylo světlo.“ Před 47. lety z vesmíru poprvé zněla kniha Genesis.
První snímky vycházející Země nad povrchem Měsíce pořídila 28. srpna 1966 americká sonda Lunar Orbiter 1, která létala po oběžné dráze kolem Měsíce a kromě vědeckých měření pořizovala snímky lunárního povrchu, především stereosnímky devíti vybraných oblastí, s nimiž se počítalo pro přistání posádek programu Apollo (celkem 206 širokoúhlých a 11 detailních záběrů). Nic však nemohlo překonat o dva roky později bezprostřední zážitek během letu trojice mužů z lodi Apollo 8 kolem Měsíce.
Tři dny před Štědrým dnem 1968 tito první tři vyslanci lidstva odstartovali z kosmodromu na Mysu Canaveral a 24. prosince 1968 v 11:04 středoevropského času navedli svou kosmickou loď Apollo 8 na oběžnou dráhu kolem Měsíce nad jeho odvrácenou stranou.
Krátce poté začal první přímý televizní přenos z kosmu. Na černobílých obrazovkách se z dnešních náročných měřítek objevil nejasný a už vůbec ne ostrý pohled na pozvolna ubíhající pustou měsíční krajinu posetou krátery - ale byl to nejúžasnější pohled, o němž všechny předchozí generace pouze snily.
Seděli jsme tehdy u televizorů a takřka nedýchali. Pohled na monotónně ubíhající černobílou měsíční pustinu neomrzel, naopak byl neustále přitažlivý, jako všechny nejúžasnější obrazy z galerií celého světa. A pak jsme naslouchali slovům Genesis v angličtině, která přicházela z kosmických dálek. Je to dodnes nezapomenutelný vánoční dárek.
V roce 1969 člověk na Měsíc vstoupil:
20. července 2014 |