Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

aktualizováno  16:56
Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102 tisíc kilometrů nad Zemí uvolnila schránku se vzorkem z planetky Bennu. Zásilka dopadla o několik hodin později v poušti amerického státu Utah.

Pro NASA je to první na Zemi úspěšně dopravený vzorek z cizí planetky – a patrně půjde také o největší vzorek, jaký kdy lidstvo na planetkách odebralo. Odborný tým se v neděli 24. září úspěšně v Utahu trefit do oblasti o velikosti přibližně 58 krát 14 kilometrů.

„Je to jako házet šipky přes basketbalové hřiště a trefit terč na druhé straně,“ řekl již dříve šéf projektu Rich Burns.

Když OSIRIS-REx dosáhla určené vzdálenosti od Země, která odpovídá zhruba třetině vzdálenosti Měsíce od naší planety, na pokyn operátorů schránku vypustila. To nastalo podle plánu ve 12:42 SELČ.

„Dopplerovské údaje ukazují, že sonda NASA OSIRIS-REx vypustila své pouzdro se vzorky směrem k Zemi v 6:42 EDT (12:42 CEST), jak bylo plánováno, ze vzdálenosti 63 000 mil (101,4 tis. km) od zemského povrchu, což je přibližně třetina vzdálenosti Země od Měsíce,“ upozorňuje NASA.

Schránka letěla čtyři hodiny vesmírem, než vstoupila do pozemské atmosféry. Následný sestup na povrch trval necelých 15 minut.

Plán návratu kapsle se vzorky z planetky Bennu

Na zemi schránka dosedla pomocí padáků při rychlosti 18 kilometrů za hodinu. Váží zhruba 46 kilogramů a v průměru má jen 81 centimetrů, odborné týmy ji proto sledovali už od vstupu do atmosféry. Po dopadu na zem se musí sebrat co nejrychleji, aby se zamezilo případné kontaminaci. Její obsah pak prozkoumají odborníci v Johnsonově vesmírném středisku v texaském Houstonu.

Sonda, dlouhá šest metrů a vážící 2 100 kilogramů, při odevzdání vzorku nezpomalila, protože už dostala nové zadání. Zažehla motor a tentokrát se vypravila na cestu k planetce Apophis, která podle propočtů v roce 2029 proletí okolo Země ve vzdálenosti 32 tisíc kilometrů. Tato mise ponese název OSIRIS-APEX.

Sedmiletá mise

9. září 2016

Aktuální mise začala 8. září 2016 vypuštěním sondy do vesmíru. Vedle čipu s víc než 400 tisíci jmény zájemců, které NASA již takřka tradičně posílá do kosmu spolu s vědeckou aparaturou, se na cestu vydala digitalizovaná data s básněmi nebo obrázky, které jste mohli i vy zaslat před startem sondy.

Sonda po dvouleté cestě dorazila k Bennu v prosinci 2018. Od té doby OSIRIS-REx prováděla průzkum tělesa a připravovala se na splnění hlavního úkolu.

21. října 2020

Před dvěma lety pak předvedla několikahodinový velkolepý manévr, při kterém sestoupila z oběžné dráhy planetky Bennu a pomocí robotické paže se na pár sekund dotkla jejího povrchu, kde stlačeným dusíkem rozvířila prach a další materiál, který pak nasála.

Splnila tehdy jeden z cílů mise, když na tomto víc než 322 milionů kilometrů vzdáleném objektu s katalogovým číslem 1999 RQ36 provedla předepsané úkoly a poté se od planetky znovu odpoutala do bezpečné vzdálenosti.

7. března 2019

I když byl celý složitý proces několikrát testován, nepovedl se podle představ. Víko sběrné nádoby se odchlíplo kvůli větším úlomkům kamenů a část sebraného vzorku ze schránky unikla. I přesto vědci NASA předpokládají, že se podařilo uchovat dostatek materiálu – asi 250 gramů.

Asteroid, který navštívila, je přibližně stejně vysoký jako Empire State Building a mohl by koncem příštího století potenciálně ohrozit Zemi. Podle současných výpočtů je tu pravděpodobnost 1 : 2 700, že Bennu zasáhne naši planetu během jednoho z jejích blízkých průletů.

Na návrat domů se sonda OSIRIS-REx vydala přibližně v polovině roku 2021. Přistání vzorků na Zemi proběhlo podle původního plánu 24. září 2023.

Vesmírný stroj velikosti minibusu pro 15 lidí tak urazil do roku 2023 přes 6,5 miliardy kilometrů na cestě k asteroidu a zpět. Náklady na misi jsou asi 800 milionů dolarů (zhruba 18,5 miliardy korun). Tento let je třetím v rámci programu New Frontiers. První dvě mise New Horizons a Juno již přispěly ke studiu vnější Sluneční soustavy a jsou stále v provozu.

OSIRIS-REx není jediná sonda, která se zaměřila na odběr vzorků a jejich dopravu na Zemi. Před víc než čtyřmi roky se podobný manévr povedl japonskému stroji Hajabusa 2, který úspěšně přistál na asteroidu Rjugu a získal jeho podzemní vzorky. Byl to již druhý projekt japonské vesmírné agentury JAXA zaměřený na průzkum asteroidů a přepravu vzorků na Zemi.

První sondu Hajabusa japonští vědci vypustili v roce 2003 a její let byl úspěšný, i když návrat zkomplikovaly technické problémy. Pouzdro se vzorky nakonec na Zemi přistálo v polovině roku 2010.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 20 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 1 příspěvek

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 11 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...