Dráha jednoho velmi dlouho viditelného bolidu z nově objevené větve Taurid...

Dráha jednoho velmi dlouho viditelného bolidu z nově objevené větve Taurid zaznamenaná stanicí bolidové sítě v Kunžaku. | foto: Spurny et al./Astronomy & Astrophysics

Blíží se jeden z vrcholů meteorického roje Tauridy s příslibem bolidů

  • 5
Meteorický roj Tauridy se tak trochu vymyká ostatním. Má hned dvě fáze, v nichž vrcholí, a také častěji než jiné roje nabídne podívanou na bolid. To je meteor, který září výrazně jasněji, než je běžné. Na druhou stranu, počet meteorů tohoto roje není příliš velký.

V noci na sobotu 5. listopadu a pak v noci na neděli 13. listopadu bude mít meteorický roj Tauridy největší aktivitu. Nečekejte však desítky meteorů za hodinu, spíš něco mezi deseti až patnácti úkazy. I tak se vyplatí se na oblohu podívat – je možné, že právě v těchto dnech zahlédnete již zmíněný bolid.

Meteorický roj

Meteorické roje tvoří úlomky z rozpadlých mateřských těles, které procházejí zemskou atmosférou. Ačkoli se pohybují rovnoběžně, při pozorování ze Země díky perspektivě vylétají z jednoho bodu – radiantu na všechny strany. Podle svého radiantu jsou roje také pojmenovány. Tauridy tedy zdánlivě vylétají ze souhvězdí Býka (Taurus).

Důvodem je, že Tauridy přicházejí s některými většími částečkami, než je prach vyvržený jinými kometami. Například v roce 2015 pozorovali lidé bolid, který přesvítil i měsíc.

„Jedná se o meteor z roje Tauridy, který byl skutečně jasnější než měsíc na obloze. Jde o něco mimořádného. Běžné bolidy vidí člověk možná několikrát, tohle je ale jen jednou za život,“ řekl tehdy Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Podle americké organizace American Meteor Society může být letos příznivý čas na pozorování tauridských bolidů. „Zdá se, že tyto ohnivé koule mají sedmiletou periodicitu. V letech 2008 a 2015 došlo v obou případech k pozoruhodné aktivitě bolidů. Další příležitostí může být rok 2022,“ uvádí na svých stránkách.

Dva jasné bolidy z nově objevené větvě Taurid zaznamenané v polském Polomu.

Meteory – lidově označované jako „padající hvězdy“ – vznikají, když se do zemské atmosféry dostanou úlomky a shoří v ní. V případě Taurid se připisují úlomkům, které po sobě zanechala kometa Encke s průměrem pod pět kilometrů, jež naposledy prolétla vnitřní Sluneční soustavou v červnu 2020 a jejíž návrat se očekává v říjnu 2023.

Meteory z roje Taurid mají zpravidla žlutooranžový nebo rudý nádech a pohybují se relativně pomalu. Mají dvě větvě, jejichž aktivita se překrývá právě na přelomu října a listopadu. Druhá větev nepochází z komety, ale patrně z asteroidu 2004 TG10.

Letošní pozorování Taurid bude velice obtížné, protože se minimálně na začátku tohoto víkendu očekává zatažená obloha a v úterý 8. listopadu je navíc úplněk. To znamená, že svit měsíce během obou vrcholů může slabší meteory zakrýt.