Československá vlajka mohla vypadat jako americká, řekl expert

  • 51
V uctívání vlajky nepatří Češi právě k premiantům. Tu svou mají nejraději Dánové. Správnou vlajku by mělo být schopné namalovat i dítě. To vše a mnoho dalších zajímavostí nejen o našem státním symbolu se dozvíte v pořadu Rozstřel s vexilologem Alešem Brožkem. Záznam celého pořadu najdete v článku.

„Náš vztah k vlajce je dvojí. Pokud naši vyhrají nějaké důležité sportovní utkání, vlajku uctíváme. O státních svátcích se to děje už méně. Nemáme se však za co stydět. Je jen málo národů, které mají naprosto vzorný vztah k vlajce,“ řekl v předvečer státního svátku v pořadu Rozstřel expert na vlajky, vexilolog Aleš Brožek. 

„Nejraději mají svou vlajku severské státy. S největším obdivem k ní přistupují Dánové. Dozdobují s ní i vánoční stromeček. Proč tomu tak je, je trochu záhadou. Jedním z důvodů může být fakt, že patří k nejstarším na světě a její původ je opředen mnoha mýty,“ dodává Brožek. 

Jedním z důvodů, proč i dnes máme vlajku s modrým klínem prostou jakýchkoliv složitějších symbolů, je názor autora vlajky Jaroslava Kursy, který tvrdil, že vlajku by mělo být schopné namalovat i malé dítě. Návrhů a názorů však bylo v době jejího schvalování více. Některé se více podobaly té americké nebo dokonce chilské. Více se o vzniku naší vlajky dočtete v tomto článku.

Jak správně vyvěšovat vlajku?

Česká vlajka pověšená vzhůru nohama je chyba, která mě zlobí asi nejvíce, řekl v Rozstřelu Aleš Brožek. Pokud nechcete vexilology ve svém okolí zlobit, řiďte se těmito pokyny pro nakládání se státními symboly.

U horizontálně zavěšené vlajky je bílá nahoře. Stejně jako pěna na pivu.

U svisle pověšené vlajky má být bílá vlevo. Může vám pomoci mnemotechnická pomůcka: „bílá“ zní trochu jako „levá“.

Trikolóra má správně být složena v abecedním pořadí barev: bílá, červená, modrá.

Zajímavá situace se státní vlajkou nastala během okupace Československa nacistickým Německem. Bylo totiž potřeba vyřešit, jakou vlajku bude Protektorát Čechy a Morava mít. Pragmatičtí Němci původně dokonce chtěli z čistě ekonomických důvodů zachovat původní Kursovu vlajku. Výroba nového symbolu a s tím spojené další náklady byly (a stále jsou) totiž vysoké. 

Vznikly dva návrhy, které odborníci ukázali v pražském nádražním salónku tehdy zastupujícímu říšskému protektorovi Konstantinu von Neurathovi a ten těsně před odjezdem za Adolfem Hitlerem vybral verzi se třemi pruhy v pořadí bílá červená modrá.

Uznávaný vexilolog Aleš Brožek se vexilologií aktivně zabývá přes čtyřicet let. V roce 1972 založil s Ludvíkem Muchou při Obvodním kulturním domě v Praze 3 Vexilologický klub. 

Jako člen Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Parlamentu České republiky se účastnil schvalování městských a obecních vlajek, z nichž sám několik navrhl (např. vlajku Litvínova nebo Dolní Poustevny). Zasloužil se o to, že dnes známe jméno a podobu autora československé (české) státní vlajky. Pomohl také redakci Technet.cz při odhalování záhady vyhozených nákresů různých podob státní vlajky z roku 1920.

,