Jsme překvapeni. Mile překvapeni. Projekt Stratocaching získal zvláštní cenu českého internetu Křišťálová Lupa. Anketu pořádá server Lupa.cz. Ocenění patří všem, co se na projektu podíleli a bez nichž by balon s Dropionem a dvanácti javorovými semínky nikdy nevzlétl: studentům Gymnázia Slaný, odborníkům z Laborky.cz, Radioamatérům ze serveru APRS.cz, technikům z FEL ČVUT, nadšencům a kačerům nejen ze serveru Geocaching.cz, společnosti NetRex, občanskému sdružení Žádná věda a mnoha dalším.
Kompletní výsledky ankety.
Křišťálové Lupy v Divadle Archa předávali Tomáš Hanák (na snímku v kulichu Stratocaching a hlavou krále Zmikunda z projektu Opráski sčeskí historje) a Ján Simkanič výkonný ředitel společnosti Internet Info, s.r.o.
Ještě několik dosud nezveřejněných fotografií ze sobotní akce:
Fotogalerie
Další Stratokeška je na světě. Tablet poputuje do obce Březina. Celou tu dobu leželo semínko Eset 3 na zahrádce rodinného domku. Fotografie uveřejníme zítra. Nalezeno tedy bylo už šest Stratokeší. O jednom semínku máme informaci, že uplavalo po Berounce. Nejméně tři kešky však tam někde venku ještě čekají na objevení. Souřadnice pro kačery: 49.805029 / 13.606130
Stále řešíme důvody selhání GPS trackerů v semínkách. Podle rozboru fotografií zachycujících okamžik těsně po jejich vypuštění, vznikla teorie, že některé kešky poškodila exploze pyropatrony. Na snímcích jsou totiž zdánlivě viditelné potrhané obaly kešek právě v místech, kde je vložen tracker. Navazující snímky však tuto teorii záhy vyvrátily. Je na nich totiž při podrobném zkoumání (jde pouze o několik sekund záběrů) patrné, že semínka jsou nepoškozená. Pouze jedno je mírně očouzené. To, co se zdálo býti potrhaným obalem, byly jen lehké trosky krytu pyropatrony. Záhadou pak zůstává i odmlčení radiosemínek (Radioseeds). Ty vysílaly signál po celou dobu letu až do 14 kilometrů. Při průletu tropopauzou (kde je nejnižší teplota) zaznamenaly výrazný pokles napětí, ale fungovaly. Jasno snad budeme mít do konce týdne. Pak dáme vědět v souhrnné zprávě.
PÁTRÁNÍ POKRAČUJE: Vyhlašujeme pátrání po zbylých Stratokeších. Do nedělní půlnoci 24.11. zůstávají hlavní výhry a stratocoin pro prvního nálezce v platnosti. Ať už najde Stratokeš registrovaný nebo náhodný účastník. Pomůžete nám zjistit, jak velký měla semínka nakonec rozptyl? O jednom semínku máme informaci, že uplavalo po Berounce. Zbývají tedy čtyři stratokeše a dvě radiosemínka (Radioseed).
Napsali o nás i kolegové ze serveru Lupa.cz -
článek zde.
-
Na vizualizaci je vidět, že zhruba do 13 kilometrů klesal Dropion a semínka téměř po stejné dráze. Označen je také bod, kdy se naposledy ozvaly takzvaná radiosemínka (Radioseeds). / Autor: Google Earth
Podívejte se, kudy letěl Dropion. Přesnou trasu si můžete prohlédnout
na tomto odkazu.
Pátá keška nalezena v neděli. Stratokeš s názvem Mobile Solution ležela mezi obcemi Bušovice a Březina. Přesnou mapu dosavadních nálezů najdete
na tomto odkazu.
Krátké shrnutí dnešní akce Stratocaching
Je až neuvěřitelné, kolik toho dneska krásně vyšlo. Počínaje počasím, které se krátce před vzletem vyjasnilo. Potěšilo nás, že kamera zachytila průlet letadla společnosti Emirates prolétajícího pod Dropionem. Přistání Dropionu bylo luxusní – viděli jsme z auta, jak si sedá na zahradu rodinného domku, kde nejen že nebyl zuřivý pes, ale naopak nadšený majitel pozval hledající dál a ještě nám vnutil posvícenské koláčky.
Pak panovala nejistota, čekalo se na to, až se probudí stratokešky. To byla (spolu s nekooperativním dodavatelem aplikace) největší vada na kráse a poučení pro příště. Technici nám vysvětlili, že možných příčin je více. Mohlo se klidně stát, že se nenajde stratokeška žádná, ale místo toho jsme se dočkali už čtyř šťastných nálezů.
U jednoho (BASF) jsme byli, a s námi i stovky dalších lidí. Bylo až dojemné, jak na Stratocaching auto mávaly rodiny s dětmi i mladé páry, které využily hru jako záminku pro překvapivý výlet po republice. No a konečně teď koukáme na záběry z GoPro kamer, a věřte, to nejlepší teprve uvidíte…
Upozornění
Po ukončení hry v 18:00 se s případným nálezem kešky prosím obracejte na e-mail hra@stratocaching.com nebo na telefonní číslo uvedené na kešce.
Děkujeme za pozornost a přízeň, to je pro tuto chvíli vše.
Vítěze budeme samozřejmě kontaktovat.
Aleš Novák, jeden z nálezců kešky: "Svítila na poli, už z dálky jsme ji viděli. Z mého pohledu se tento experiment opravdu povedl."