Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z okraje vesmíru na Zem přiletí „javorová“ semínka. Můžete být při tom

I v letošním roce se vrací hravý vědecký experiment, který v loňském roce přilákal tisíce hráčů a desítky tisíc diváků: Stratocaching. Ryze česká a přitom téměř vesmírná variace na populární hledání „kešek“.

Český experiment a geolokační hra Stratocaching poprvé odstartoval v listopadu 2013. I letos vynese největší dostupný stratosférický balon do výšky kolem 30 kilometrů speciální gondolu zvanou Dropion, z níž palubním počítačem řízený mechanismus uvolní 12 kapslí vybavených GPS lokátory a další radiovou technikou (podrobnosti později). Za kapslemi v podobě velkých javorových semínek, které loni hledalo přes třináct tisíc zaregistrovaných geokačerů a dalších fanoušků, se budete moci vypravit už 25. října 2014.

Přihlaste se na lov Stratokeší

Abyste mohli sledovat let semínek (Stratocache) ze stratosféry a zúčastnit se hledání, přihlaste se na stránkách Stratocaching.cz.

Registrace je zcela nezávazná a zdarma.

Předpokládané datum startu je 25. října 2014.

Aplikace Stratocaching už je v betatestování a ke stažení bude v průběhu září.

Samozřejmě pokud nám bude přát počasí a úřad. Stratocaching pro vás pořádá sdružení Žádná věda za přispění serveru Technet.cz. Přihlásit se můžete na stránkách Stratocaching.cz. Zde také naleznete podrobné informace o experimentu, pravidla hry a další zajímavosti.

Můžete si také tipnout, kam dopadne Dropion a vyhrát zajímavé ceny věnované hlavním partnerem experimentu, kariérním portálem Jobs. Zatímco jiným tato firma pomáhá s budováním profesní kariéry, nám zásadním způsobem pomohla k tomu, abychom druhý ročník Stratocachingu vůbec mohli rozjet.

Technologie z leteckého průmyslu

Zatímco loni měl tým nadšenců kolem sdružení Žádná věda k dispozici jen velmi omezené zdroje a výrobní prostředky, letos jsme se při vývoji „plavidla“ spojili s nejlepšími firmami v oboru.

Díky společnosti MCAE Systems máme možnost celý Dropion a samotná semínka (Stratocache - stratokeše) vytisknout na profesionální velkoformátové 3D tiskárně. V tuto chvíli máme k dispozici již plastový prototyp stratokeše, který má za sebou první úspěšné letové testy. K dispozici jsme dostali speciální materiál Ultem, který se používá v letectví. Má vynikající pevnostní charakteristiky, vysokou tepelnou a chemickou odolnost a je samozhášivý (což potřebovat nebudeme, ale v letectví je to nezbytné). Konstrukce z tohoto plastu nám umožní nejen razantní snížení váhy celé gondoly, ale i vyšší pevnost.

Využití tohoto způsobu 3D tisku v nás vyvolává stejný pocit, jako kdyby jste si doma v garáži dělali letadýlko z balzy a někdo by vám nabídl vyrobit si ho přímo v továrně Boeingu s využitím všech dostupných technologií i rad odborníků.

Aby nám už nic nezamrzlo

Kromě konstrukce zbrusu nového Dropionu (o tom se více dozvíte v chystaném článku), máme (snad) vyřešený i nejpalčivější problém z minulého ročníku: zamrzání letících stratokeší. Protože v tropopauze musí balon a cestou zpět i rotující kešky překonat teplotu až sedmdesát stupňů pod nulou, stalo se nám loni, že elektronika v semínkách prostě zamrzla. Kapacita odolných lithiových baterií poklesla natolik, že se GPS tracker vypnul a Stratocache se nám po dopadu na zem už neozvaly - více článku Proč semínko z okraje vesmíru nevyklíčilo.

Tomu musíme letos zabránit. Proto jsme se spojili s firmou BASF, jejíž nabídka sahá od chemikálií, plastů a zušlechťujících komponentů přes chemické přísady a přípravky na ochranu rostlin až po surovou ropu a zemní plyn. Tato společnost nám pomáhá s výběrem izolace, která ochrání elektroniku semínek před zamrznutím. Musí být velmi lehká a přitom dostatečně účinná. Navíc máme vyřešeno i aktivní vytápění. Více se dozvíte v dalších článcích.

18. listopadu 2013

Bez nich by to nešlo

Stejně jako u původního Stratocachingu spolupracujeme na vývoji antény pro spojení se zemí s odborníky z ČVUT. Unikátní vlastní technologii na přímý videopřenos ze stratosféry nám opět poskytne firma pro dohledové systémy Netrex. Díky ní mohlo přes 200 000 diváků loni sledovat cestu Dropionu na okraj vesmíru a zpět v přímém přenosu. Uvážíte-li, že Dropion se v (téměř) vzduchoprázdnu stratosféry pohyboval nekoordinovaně rychlostí přesahující 200 kilometrů za hodinu (padák začne fungovat až ve chvíli, kdy se má o co opřít), je to velký úspěch, že jsme sestavu cestou z obrazu neztratili. Podrobnosti celosvětově unikátního technického řešení najdete v článku: Vysílali jsme živě ze stratosféry. To v Česku ještě nikdo nedokázal.

Akce by se nedala v žádném případě uskutečnit bez spolupráce s Českým hydrometeorologickým ústavem. Ten nám nejenom poskytuje zázemí pro start i testování, ale zejména svého zaměstnance, pana Žárského. Bez něj se už 46 let neobešel jediný start meteorologického balonu. Do stratosféry startují a zpět na zem padají (většinou bez padáčku) třikrát denně už 56 let. Správně nafouknout, vyvážit a zabezpečit balon s průměrem téměř tři metry, kterého se nesmíte dotknout holou rukou, není jednoduché.

Co znamená Stratocaching

Název vznikl ze dvou slov: stratosféra a geocaching. Stratosféra je vrstva atmosféry "obalující" naší Zemi ve výšce 11 až 50 kilometrů (nad hladinou moře). Geocaching je celosvětový fenomén, který spočívá v hledání pokladů (kešek) s pomocí GPS navigace (více na stránkách sdružení Geocaching.cz).

I letos bude veškerá „sledovací a pátrací“ činnost stát na nadšencích z řad radioamatérů sdružených kolem kolem systému APRS (celosvětový radioamatérský systém pro přenos pozičních a telemetrických dat). Jen díky nim jsme byli loni schopni odchytit přistávající Dropion takřka do náruče. Díky nim také v každém okamžiku víme, kde přesně sestava je, a můžeme tak o poloze informovat Řízení letového provozu a Úřad pro civilní letectví, což je nezbytná podmínka pro vypuštění balonu.

Stejně jako loni budou na dodržování pravidel hry a průběh celého letu dohlížet studenti z Laborek Gymnázia Slaný. Z jejich dílny také pochází původní palubní počítač Dropionu a jeho obslužný program, který mimo jiné umožňuje automatické přerušení letu v případě, že by se sestava chystala překročit státní hranici. Laborky spolupracují s Českou televizí na seriálu Zázraky přírody.

Mentoři celé hry jsou zkušení kačeři ze Geocaching.cz. Oni také budou na místě dopadů Stratokeší dohlížet na pořádek a klidný průběh hry. 

Je nám ctí, že mediálními partnery projektu se (samozřejmě kromě spolupořádajícího Technetu) stal Český rozhlas Rádio Junior a National Geographic Česko.

11. listopadu 2013

Důležitými partnery jsou pro nás také úřady. Aktuálně stále jednáme s Úřadem pro civilní letectví, ke kterému je nutné podobné akce nahlásit. Zatím jsme nedospěli k závěru, ale vzhledem k loňskému bezproblémovému průběhu akce jsme optimističtí. Na průběh letu pak samozřejmě z bezpečnostních důvodů dohlíží Řízení letového provozu.

Animaci, na kterou se můžete podívat v úvodu článku pro nás vytvořil žonglér a animátor Vojtěch Žák. Vystudoval animaci a interaktivní tvorbu pod vedením Prof. Jiřího Barty. Jeho autorské filmy byly promítány v Americe i Indii. Ve svých pracích spojuje nové technologie, umění a žonglování, kterému se věnuje více jak osm let.

Pochopitelně ani tyto špičkové technologie a spolupracovníci nám nedávají stoprocentní jistotu, že vše dopadne bezchybně, výprava do mrazivého vzduchoprázdna stratosféry totiž není jen tak. O tom už koneckonců víme své. Držte nám palce. O dalším vývoji vás budeme pravidelně informovat.

Experimenty sdružení Žádná věda

Kromě Stratocachingu už má naše sdružení na „účtu“ několik pokusů.

Členové sdružení Žádná věda jsou:

  • technologický garant Ivan Miller,
  • designer Petr Bakoš (právě on stojí za podobou Stratocachingu i výsledné "fotografie" ideální krásky),
  • novinář Jan Kužník (šéfredaktor Technet.cz a Mobil.iDNES.cz, spoluautor Stratocachingu),
  • spojovatel Ivan Sobička (má na starosti vztahy s partnery a veřejností),
  • Martin "Krtek" Šturm (vedoucí unikátního studentského kroužku Laborky, který mimo jiné připravuje pokusy pro televizní pořad Zázraky přírody).

Experiment Stratocaching byl odměněn oceněním Křišťálová Lupa.

  • Nejčtenější

Podívejte se na letadlo, které bude řídit konec světa. Dovolá se ponorkám

Firma Northop Grumman zveřejnila obrázky plánovaného letounu E-130J pro americké námořnictvo. V případě třetí světové války má za úkol obstarat spojení s raketonosnými ponorkami. Používá k tomu...

Světová vědecká elita varuje před vytvořením „zrcadlových bakterií“

Vědci usilovně pracují na vytvoření umělých buněk. Před jedním druhem však varují a chtějí ho vyškrtnout ze svých plánů. Rizika spojená s vytvořením „zrcadlových buněk“ považují za příliš vysoká.

Neuvěříte, co Acer namlel do šasi nového notebooku Vero

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Po plážích se jich válejí miliardy, hromady jich denně vyhodí z luxusních restaurací. Průmyslově je lze využít pro úpravu pH vody nebo z nich vyrábět materiál podobný betonu. A nově je tchajwanský...

Majitel Amazonu vyzývá Muskovu SpaceX. První let rakety ale odložil

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos chce dobývat vesmír podobně jako Elon Musk. Jeho firma Blue Origin provozuje nosiče New Shepard a chystá se stavět na oběžné dráze soustavu komunikačních družic Kupier,...

OBRAZEM: Americký obr na kolejích, jehož minul úspěch velkým obloukem

Je logické, že mnohem více prostoru dáváme na Technetu lokomotivám proslaveným v tom dobrém slova smyslu, tedy strojům úspěšným, než lokomotivám, které se nepovedly. A tak aby ani vyložené propadáky...

Jednu část notebooku možná neovládáte tak dobře. Zjistěte, co vše je možné

Touchpad, hladký obdélník nacházející se pod klávesnicí notebooku, patrně používají všichni. Kromě klasického pohybu kurzoru a klikání však umí spoustu dalších užitečných gest. Pojďme se podívat na...

14. ledna 2025

Odkud pochází syfilida? Nová studie ukončuje staletí sporů o původu nemoci

Premium

Kde se zrodila bakterie Treponema pallidum pallidum vyvolávající syfilidu? Letitou „přehazovanou“, kdy se za místo vzniku choroby střídavě označovaly Evropa a Amerika, by měla ukončit nová genetická...

14. ledna 2025

Mars se po letech dostal do opozice ke Slunci, proto je planeta nejjasnější

Měsíc v úplňku bude rušit poměrně vzácný úkaz na obloze. Mars se po několika letech dostává do polohy, kdy je z pozemského pohledu přímo naproti Slunci. To také znamená, že tato planeta odráží...

13. ledna 2025  17:40

Majitel Amazonu vyzývá Muskovu SpaceX. První let rakety ale odložil

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos chce dobývat vesmír podobně jako Elon Musk. Jeho firma Blue Origin provozuje nosiče New Shepard a chystá se stavět na oběžné dráze soustavu komunikačních družic Kupier,...

12. ledna 2025,  aktualizováno  13.1 9:09

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Miluna ze Slunce, seno nestárne. Schmalzová oslavila 30 let po boku milionáře

Petra Schmalzová (57), za svobodna Pyšová, se proslavila jako nezapomenutelná hostinská Miluna v trilogii Zdeňka Trošky...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...

Po operaci jsem přibrala sedm kilo, ale cítím se nejvíc sexy, říká Pořízková

Modelka českého původu Pavlína Pořízková (59) po loňské výměně kyčelních kloubů přibrala. Všimla si toho, až když jí to...