Diskuze

Způsobuje chlad nachlazení? Na primitivní otázku odpovídá věda oklikou

Je smrkání, kýchání a další „radosti“ spojené s nachlazením skutečně způsobené prochladnutím? Měla maminka pravdu, když vám říkala, abyste se pořádně oblékli? Tato zdánlivě banální otázka je ve skutečnosti celkem složitá. Svoje jméno má „nachlazení“ tak trochu omylem. Ovšem nakonec není tradiční pohled úplně mimo.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

J42á31n 49K84o19t84ú84č

13. 3. 2018 14:23

Dobrá taktika je hlavne posilňovať imunitu. Zdravá strava, dostatok pohybu, a aj to otužovanie studenou vodou. Nie je to žiadny dôkaz, ale vždycky som býval veľakrát za zimu prechladnutý a dlho sa to ťahalo. Od jesene sa otužujem a nič som nedostal. Neochorel som, aj napriek tomu, že moje deti choré boli a kýchali mi rovno do tváre.

0 0
možnosti
Foto

J69a43n 92C88i20b95u44l27k55a

12. 3. 2018 23:11

A nikomu nepřijde divné, odkud se ty viry/infekce berou? Ten článek řeší "populární" marginality a krouží kolem nevyřčené podstaty: rezervoár a rovnováha mezi podmíněným přenašečem a jeho imunitním systémem. Ta rovnováha se prolomí při oslabení - stresu a jedno, jestli je to chlad, únava, psychický nápor, narušení slizničních bariér. A epidemiologické podmínky rozhodnou, jestli si to odskáče již ne přenašeč, ale nemocný, nebo jestli to rozšíří dál a naruší tak imunitní rovnováhu nakažených, kterou rozkolísá náloží a virulencí vlastních výpěstků.

Mimochodem, to mokré oblečení - každý mokrý hadr se ochlazuje na teplotu rosného bodu, odnímá teplo a platí pro něj stejné zákonitosti, jako pro chlad. Kdo "vyzkoumal" opak, má akorát důkaz o špatném designu studie, nebo chybě v metodologii.

Otužováním se dá adaptivně vypěstovat lepší termoregulace a omezit tak tepelné ztráty prokrvením kůže. Pokud kapilárami nebude protékat krev, z kůže se stává účinný izolátor. Zkuste to při koupání ve studené vodě - nejdřív krátce namočit, nechat periferii zatáhnout a pak tam vlezte znovu. A nepřekvapí, že nejchoulostivější je krk.

0 0
možnosti
KK

A další otázka: proč otužování způsobuje odolnost proti rýmě a nachlazení? Co se děje v těle během otužování a lze tenhle proces spustit i jinak?

5 0
možnosti
Foto

Otužování je dost "česká záležitost", zdá se. Narychlo jsem k tomu našel jen jednu studii, a to studii od českých autorů: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8925815

1 0
možnosti
OU
VF

Tak já to vždy brala tak, že prochlazení nebo vůbec chladné prostředí (byť je člověk oblečen pocitově mu není zima) oslabuje (nebo více zatěžuje) organismus (tj. i imunitu), resp. a člověk pak infekci snáze chytí, proto jsou také lidé nejvíce nemocní v zimě. Je přece jasné, že k infekci je třeba nějaký virus nebo bakterie a nestačí jen prochlazení jako takové.

3 1
možnosti
OU
MV

Podle mě je základem dobré imunity koloběh všech tělních tekutin. Když se 'rourky' stahují zimou nebo stresem, případně tekutiny houstnou, nemůže se tělo tak bránit. Proto je většina běžných léčebných metod založena na opětovném rozproudění: na zahřátí, vypocení, zředění krve (aspirin)...

3 0
možnosti
PS

... clanky jako tenhle jsou duvod, proc rad chodim na Technet. :-)

3 0
možnosti
JT

J13i53r31i 61T61i12c46h48y

7. 3. 2018 16:16

Clanek by si meli vsichni precist. Moje osobni zkusenost je takova, ze podchlazeni snizuje moji odolnost proti virum. Muj velmi chytry zet mi jasne rekl, ze nemam pravdu, protoze si na internetu precetl, ze ochlazeni virovou nakazu nezpusobuje. Je to typicky pripad nechapani statistiky. Rekneme, ze ochlazeni zpusobuje nakazu ve 20%, nezpusobuje v 80%, Statisticky prumer je, ze nezpusobuje. Ja jsem zrejme tech 20%.

1 0
možnosti
MM

Nachlazení nezpůsobuje žádnou nákazu. Nakažení jsme všichni. Nachlazení způsobí pouze oslabení organismu, které umožní se bakteriím víc množit a tím způsobit virozu. Jakmile jste v teple a pořádně se vyspíte, viroza začne zase ustupovat. To je neustálý koloběh boje mezi bakteriemi, které v sobě dávno máme a lidskou imunitou,.......tato válka je stará jako lidstvo samo.

3 0
možnosti
MM

Ten článek se dá napsat i bez výzkumů několika větami.

Když je člověku zima, osalbuje si tím organismus a imunitu.

A na toto čekají všechny bakterie, které máme už v těle. Člověk ani nemusí nic chytit venku. Nejvíc bakterií je stále na rukou. Ty tam jsou ať chcete nebo nechcete.

Všechny tyto bakterie na těle i v těle čekají na svou chvíli. Na oslabení organismu např. zimou. Pak zaútočí.

6 0
možnosti
JC

Nachlazení ale způsobují viry.:-P

4 0
možnosti
AN

Mrzne, aspoň ty bacily vymrznou..

:-) takže to jsou kecy?

Spíš neleze tolik lidi ven.

0 0
možnosti
MG

Bacilum se asi mrazem nic nestane. Jenom jich je ve vzduchu mene, protoze s mrznouci vlhkosti spadnou na zem.

0 0
možnosti