Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zemřel vynálezce čárového kódu. Laserem urychlil supermarket i nemocnici

  14:24
V požehnaném věku 91 let zemřel v neděli 9. prosince Norman Joseph Woodland. Před šedesáti lety získal patent na "klasifikační přístroj a metodu", které dnes známe jako čárový kód. Dožil se neuvěřitelného rozšíření svého vynálezu do všech myslitelných oblastí lidského počínání.
Norman Joseph Woodland (6. září 1921 - 9. prosince 2012) na archivním snímku z doby, kdy pracoval u IBM

Norman Joseph Woodland (6. září 1921 - 9. prosince 2012) na archivním snímku z doby, kdy pracoval u IBM | foto: IBM

Woodland se svým spolužákem vymyslel metodu čárového kódu už koncem čtyřicátých let. V roce 1951 nastoupil u IBM, a teprve v této firmě se mu o dvacet let později povedlo dotáhnout svůj vynález k praktickému využití. Spolu s dalšími inženýry IBM byl letos za svou činnost odměněn místem v americké síni slávy, a dvacetl let předtím získal Národní technickou medaili.

"Můj otec byl úžasný, přátelský chlap, a vývoj čárového kódu ho neuvěřitelně bavil," vzpomíná jeho dcera Susan Woodlandová. "Rád mluvil s pokladními, ptal se jich, jak se jim se čtečkou pracuje a jestli je něco, co by ještě měl vylepšit." Podle ní byl otec perfekcionista. Přestože se účastnil i řady dalších projektů, mimo jiné i slavného projektu Manhattan, podle ní byla čtečka čárových kódů jeho srdci nejbližší.

Plážový písek a skautská morseovka

Během svých studií na Drexelově institutu ve Philadelphii zaslechl Woodlandův spolužák Bernard Silver zajímavý rozhovor. Šéf místního obchodního řetězce si stěžoval děkanovi fakulty na pracné sledování zboží a jeho načítání u pokladny. A jestli prý děkan nemá nějaké nadějné studenty, kteří by se na to podívali. Silver řekl o problému Woodlandovi, a společně se pustili do rozpracovávání řady různých metod a nápadů. "Otce vždycky bavilo přemýšlet o zajímavých problémech," dodává jeho dcera.

První Woodlandův nápad počítal s využítím neviditelného inkoustu, který by se objevil pod UV světlem. Spolu se Silverem vytvořili funkční prototyp, ale tisknout UV značky bylo příliš nákladné, inkoust byl navíc nestabilní. Woodland se rozhodl, že se do problému položí naplno. Odešel ze svojí učitelské pozice na univerzitě, vybral úspory a odjel k dědovi na slunečnou Floridu, aby měl na práci klid.

Čárový kód představuje častou inspiraci pro umělce

Právě floridský písek mu prý vnukl přelomový nápad. Kreslil prsty do písku a přemýšlel, jak využít geniální Morseův systém telegrafického kódování abecedy.

"Strčil jsem čtyři prsty do písku, a - nevím proč - zatáhl jsem směrem k sobě a nakreslil čtyři čáry. A povídám si: Páni! Tady mám čtyři čáry, a ty by mohly být tlusté nebo tenké, mohly by zastupovat tečky nebo čárky!"

Spolu se Silverem nápad rozpracovali do funkčního zařízení, které si patentovali v roce 1949, v roce 1952 jim byl patent přiznán. První čárové kódy, tak, jak je Woodland a Silver zamýšleli, se v principu podobaly těm dnešním. Pozdější koncepty připomínaly terče, šlo o soustředné kruhy. Ty se ale do praxe nedostaly.

Patent číslo 2612994 - Klasifikační zařízení a metoda
Patent číslo 2612994 - Klasifikační zařízení a metoda

Patent číslo 2612994 - Klasifikační zařízení a metoda. Nalevo ukázka kódů, napravo ukázka mechanického zpracování.

Dlouhá cesta do supermarketů

Od roku 1951 pracoval Woodland pro IBM a spolu se Silvermanem se snažili firmu přesvědčit, aby pracovala na přístroji pro supermarkety. To se ale ukázalo jako nevýhodné, a tak vynálezci svůj patent prodali společnosti Philco, a ta jej dále přeprodala společnosti RCA. Vynálezci tehdy inkasovali 15 tisíc dolarů, což se z dnešního pohledu jeví jako nepatrná částka.

Jako první se koncem padesátých let pokusily o komerční využití čárových kódů dráhy, konkrétně Asociace amerických železnic. Po více než patnácti letech pokusů nakonec od aplikace upustily. První úspěšnou aplikací čárových kódů tak možná uvedla do praxe ve spolupráci s Computer Identics firma General Motors, které čárové kódy umožnily přesné sledování součástek už v roce 1969.

Zdroje a odkazy

Mezitím se čárové kódy oklikou dostaly znovu k jejich tvůrci Normanu Woodlandovi. Firma IBM v roce 1971 rozpoznala potenciál čárového kódu, když viděla, že Národní asociace potravinových řetězců pracuje s firmou RCA na řešení pro pokladny. Povolali Woodlanda, aby se znovu vrátil ke své dvacet let staré práci.

Na projektu už Woodland nemohl spolupracovat se svým dávným kolegou ze studií, Silverman zahynul počátkem šedesátých let při autonehodě. Místo toho se stal členem nového týmu, se kterým vytvořil roku 1973 řešení firmy IBM - Universal Product Code.

Ve středu 26. června 1974 v 8:01 naskenovala pokladní Sharon Buchananová první čárový kód v historii, tedy naostro, za plného provozu. Byl to balíček žvýkaček Juicy Fruit za 67 centů. Dnes je vystavený v Národním muzeu americké historie.

Čárové kódy po celém světě

Od prvního pípnutí uteklo téměř padesát let. Norman Woodland byl svědkem toho, jak se jeho vynález rozšířil na všechny myslitelné nálepky. Slouží nejen k identifikaci zboží, ale také ke sledování balíků na poště, koordinaci práce v továrně, sledování krevní plazmy nebo vzorků v nemocnicích a laboratořích, kontrole kvality, ověřování dokladů a obecně ke zvýšení efektivity řady procesů, ve kterých je potřeba synchronizovat dění v reálném světě se světem digitálním.

Čárové kódy jsou klíčové pro koordinaci milionů zásilek a balíčků (zde zázemí řetězce Sainsbury's)

V dnešní době známe přinejmenším desítky různých "odrůd" čárového kódu, včetně pokusů využít barvy, tvary nebo 2D zobrazení. Mezi nejznámější standardy patří QR kódy nebo Microsoft Tag. Ty nacházejí nové využití díky nástupu mobilních telefonů vybavených fotoaparáty a představují novou příležitost pro propojení fyzické reality a počítačového světa.

Čárový kód v populární kultuře

Čárový kód se stal symbolem digitálního světa, zosobňuje pronikání "číslovosti" do našeho chování, do interakce se světem. Někdy je používán i ke znázornění panoptikonu, tedy sledování mas "Velkým bratrem". Norman Woodland neměl v úmyslu nic z toho. Hledal způsob, jak usnadnit život běžným pokladním. A mimochodem se mu povedlo pokreslit svými čárami celý svět.

Autor:
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi je 7 příspěvků

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi jsou 2 příspěvky

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

HBO MAX se v noci proměnil v MAX. Nabídne víc obsahu za víc peněz

v diskusi je 22 příspěvků

21. května 2024  9:54

Služba videa na přání HBO MAX se v noci z pondělí na úterý proměnila ve službu MAX. S novou...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 12 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....