Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zemřel vynálezce čárového kódu. Laserem urychlil supermarket i nemocnici

  14:24
V požehnaném věku 91 let zemřel v neděli 9. prosince Norman Joseph Woodland. Před šedesáti lety získal patent na "klasifikační přístroj a metodu", které dnes známe jako čárový kód. Dožil se neuvěřitelného rozšíření svého vynálezu do všech myslitelných oblastí lidského počínání.
Norman Joseph Woodland (6. září 1921 - 9. prosince 2012) na archivním snímku z doby, kdy pracoval u IBM

Norman Joseph Woodland (6. září 1921 - 9. prosince 2012) na archivním snímku z doby, kdy pracoval u IBM | foto: IBM

Woodland se svým spolužákem vymyslel metodu čárového kódu už koncem čtyřicátých let. V roce 1951 nastoupil u IBM, a teprve v této firmě se mu o dvacet let později povedlo dotáhnout svůj vynález k praktickému využití. Spolu s dalšími inženýry IBM byl letos za svou činnost odměněn místem v americké síni slávy, a dvacetl let předtím získal Národní technickou medaili.

"Můj otec byl úžasný, přátelský chlap, a vývoj čárového kódu ho neuvěřitelně bavil," vzpomíná jeho dcera Susan Woodlandová. "Rád mluvil s pokladními, ptal se jich, jak se jim se čtečkou pracuje a jestli je něco, co by ještě měl vylepšit." Podle ní byl otec perfekcionista. Přestože se účastnil i řady dalších projektů, mimo jiné i slavného projektu Manhattan, podle ní byla čtečka čárových kódů jeho srdci nejbližší.

Plážový písek a skautská morseovka

Během svých studií na Drexelově institutu ve Philadelphii zaslechl Woodlandův spolužák Bernard Silver zajímavý rozhovor. Šéf místního obchodního řetězce si stěžoval děkanovi fakulty na pracné sledování zboží a jeho načítání u pokladny. A jestli prý děkan nemá nějaké nadějné studenty, kteří by se na to podívali. Silver řekl o problému Woodlandovi, a společně se pustili do rozpracovávání řady různých metod a nápadů. "Otce vždycky bavilo přemýšlet o zajímavých problémech," dodává jeho dcera.

První Woodlandův nápad počítal s využítím neviditelného inkoustu, který by se objevil pod UV světlem. Spolu se Silverem vytvořili funkční prototyp, ale tisknout UV značky bylo příliš nákladné, inkoust byl navíc nestabilní. Woodland se rozhodl, že se do problému položí naplno. Odešel ze svojí učitelské pozice na univerzitě, vybral úspory a odjel k dědovi na slunečnou Floridu, aby měl na práci klid.

Čárový kód představuje častou inspiraci pro umělce

Právě floridský písek mu prý vnukl přelomový nápad. Kreslil prsty do písku a přemýšlel, jak využít geniální Morseův systém telegrafického kódování abecedy.

"Strčil jsem čtyři prsty do písku, a - nevím proč - zatáhl jsem směrem k sobě a nakreslil čtyři čáry. A povídám si: Páni! Tady mám čtyři čáry, a ty by mohly být tlusté nebo tenké, mohly by zastupovat tečky nebo čárky!"

Spolu se Silverem nápad rozpracovali do funkčního zařízení, které si patentovali v roce 1949, v roce 1952 jim byl patent přiznán. První čárové kódy, tak, jak je Woodland a Silver zamýšleli, se v principu podobaly těm dnešním. Pozdější koncepty připomínaly terče, šlo o soustředné kruhy. Ty se ale do praxe nedostaly.

Patent číslo 2612994 - Klasifikační zařízení a metoda
Patent číslo 2612994 - Klasifikační zařízení a metoda

Patent číslo 2612994 - Klasifikační zařízení a metoda. Nalevo ukázka kódů, napravo ukázka mechanického zpracování.

Dlouhá cesta do supermarketů

Od roku 1951 pracoval Woodland pro IBM a spolu se Silvermanem se snažili firmu přesvědčit, aby pracovala na přístroji pro supermarkety. To se ale ukázalo jako nevýhodné, a tak vynálezci svůj patent prodali společnosti Philco, a ta jej dále přeprodala společnosti RCA. Vynálezci tehdy inkasovali 15 tisíc dolarů, což se z dnešního pohledu jeví jako nepatrná částka.

Jako první se koncem padesátých let pokusily o komerční využití čárových kódů dráhy, konkrétně Asociace amerických železnic. Po více než patnácti letech pokusů nakonec od aplikace upustily. První úspěšnou aplikací čárových kódů tak možná uvedla do praxe ve spolupráci s Computer Identics firma General Motors, které čárové kódy umožnily přesné sledování součástek už v roce 1969.

Zdroje a odkazy

Mezitím se čárové kódy oklikou dostaly znovu k jejich tvůrci Normanu Woodlandovi. Firma IBM v roce 1971 rozpoznala potenciál čárového kódu, když viděla, že Národní asociace potravinových řetězců pracuje s firmou RCA na řešení pro pokladny. Povolali Woodlanda, aby se znovu vrátil ke své dvacet let staré práci.

Na projektu už Woodland nemohl spolupracovat se svým dávným kolegou ze studií, Silverman zahynul počátkem šedesátých let při autonehodě. Místo toho se stal členem nového týmu, se kterým vytvořil roku 1973 řešení firmy IBM - Universal Product Code.

Ve středu 26. června 1974 v 8:01 naskenovala pokladní Sharon Buchananová první čárový kód v historii, tedy naostro, za plného provozu. Byl to balíček žvýkaček Juicy Fruit za 67 centů. Dnes je vystavený v Národním muzeu americké historie.

Čárové kódy po celém světě

Od prvního pípnutí uteklo téměř padesát let. Norman Woodland byl svědkem toho, jak se jeho vynález rozšířil na všechny myslitelné nálepky. Slouží nejen k identifikaci zboží, ale také ke sledování balíků na poště, koordinaci práce v továrně, sledování krevní plazmy nebo vzorků v nemocnicích a laboratořích, kontrole kvality, ověřování dokladů a obecně ke zvýšení efektivity řady procesů, ve kterých je potřeba synchronizovat dění v reálném světě se světem digitálním.

Čárové kódy jsou klíčové pro koordinaci milionů zásilek a balíčků (zde zázemí řetězce Sainsbury's)

V dnešní době známe přinejmenším desítky různých "odrůd" čárového kódu, včetně pokusů využít barvy, tvary nebo 2D zobrazení. Mezi nejznámější standardy patří QR kódy nebo Microsoft Tag. Ty nacházejí nové využití díky nástupu mobilních telefonů vybavených fotoaparáty a představují novou příležitost pro propojení fyzické reality a počítačového světa.

Čárový kód v populární kultuře

Čárový kód se stal symbolem digitálního světa, zosobňuje pronikání "číslovosti" do našeho chování, do interakce se světem. Někdy je používán i ke znázornění panoptikonu, tedy sledování mas "Velkým bratrem". Norman Woodland neměl v úmyslu nic z toho. Hledal způsob, jak usnadnit život běžným pokladním. A mimochodem se mu povedlo pokreslit svými čárami celý svět.

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 50 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 12 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi je 1 příspěvek

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 12 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 50 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...