Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Jak dostat starou knihu do telefonu? Vyzkoušeli jsme knižní skener

I stařičkou knihu z dětství můžete proměnit v digitální soubor a nahrát do tabletu nebo čtečky, aniž byste museli rozebrat její vazbu nebo zkřivit jediný list. Vyzkoušeli jsme knižní skener CZUR ET 18 Pro, se kterým i necvičená obsluha vyrobí i z pořádné bichle PDF soubor za pár desítek minut.

Nápad na tento test přišel od čtenáře. Jako digitální nomád je většinu roku mimo domov a rád by s sebou měl některé své staré knihy v digitální podobě, aby si je mohl číst v tabletu. Jejich digitální verze ale nikde nenašel, a kdyby je chtěl naskenovat na své multifunkční tiskárně, musel by rozebrat vazbu, aby si celé stránky naplocho lehly a byly nasnímány korektně. Zkoušel je fotit, ale nevypadalo to dobře, navíc oba dva způsoby byly značně zdlouhavé. A proto se nás táže, jak nejlépe na to.

Při hledání odpovědi jsme samozřejmě vynechali nákladná plně profesionální řešení, která známe z digitalizačních pracovišť knihoven. Narazili jsme ale na kompaktní, snadno použitelné a cenově relativně dostupné knižní skenery společnosti CZUR, jejichž střední model ET18 Pro jsme si půjčili na vyzkoušení.

Vše potřebné v jedné bedně

Z krabice postupně vybalíte samotný skener, modul přídavného osvětlení, srolovanou rozměrnou černou podložku, kabel s tlačítkem, pedál pro ovládání nohou a dvě žluté packy s grafickými značkami.

Skeneru nechybí náhledový displej (použitelný spíš pro orientaci při skenování s využitím chytrého telefonu). Na snímku vidíte i žluté packy pro přidržování stránek, které by měly tendenci se zvedat.

Při instalaci nelze zaváhat – skener postavíte na stůl, podložku rozmotáte a vyrovnáte tak, aby do jejího výřezu přesně vplul podstavec skeneru, do magnetického konektoru nasadíte modul přídavného světla a vyberete si, zda chcete skenování každé stránky spustit stiskem tlačítka na skeneru, stiskem vzdáleného tlačítka na kabelu nebo sešlápnutím pedálu na podlaze. My jsme zvolili pedál, protože tak mohou obě ruce pracovat s knihou.

I s telefonem, lépe ale s počítačem

Pokud chcete skenovat jen pár stránek, vystačíte si s mobilní aplikací. Skener připojíte k wi-fi síti, pomocí QR kódu a akustického ověření (telefon vygeneruje zvukový signál a skener si jej mikrofonem poslechne) jej spárujete s aplikací. Poté s nastavenou předlohou stisknete tlačítko na skeneru (externí ovladače nám v tomto režimu nefungovaly) a za chvíli se naskenovaný obsah objeví v aplikaci. I zde můžete udělat základní editaci, především korekci natočení a ořezu, a vyexportovat PDF soubor. V mobilní aplikaci nevidíte živý náhled obrazu, takže rádi využijete displej, který je na vrchní straně skeneru. Je to pomalejší způsob a několikrát se nám stalo, že snímek do aplikace dorazil poškozený.

Mnohem pohodlnější, spolehlivější a s větším množstvím možností je skenování do USB kabelem připojeného počítače pomocí aplikace CZUR Scanner. V tu chvíli vidíte na monitoru počítače (nebo displeji notebooku) živý náhled z kamery skeneru a pomocí nožního spínače nebo externího tlačítka spouštíte skenování. Pokud skenujete otevřenou knihu, skener stránky rozdělí na jednotlivé obrázky. Kdykoli se můžete podívat na výsledky, a pokud je potřeba, daný snímek smazat a naskenovat znovu a lépe.

Snímač s rozlišením 4 896 × 3 672 pixelů (tj. 275 DPI), horní osvětlení skeneru (2x 5 LED) a v ohybu ramene trojice laserových diod.

Jednou z klíčových vlastností je schopnost srovnávat ohnuté stránky rozevřené knihy do roviny. Skener to dělá tak, že přes knihu laserem horizontálně promítne tři linky, nasnímá je, podle jejich zakřivení zjistí, jak jsou dané stránky prohnuté, a tuto deformaci automaticky kompenzuje. Funguje to velmi dobře, na limit narazíte, jen když je ohnutí u hřbetu příliš strmé (tak, že by bylo obtížné knihu i číst) nebo když je stránka nejen prohnutá od hřbetu, ale zároveň nesouměrně vyosená (což může nastat například u vlhkostí poškozených titulů). V takovém případě pomohou již zmíněné žluté packy.

Takto skener „vidí“ zakřivení stránek pomocí laserových paprsků.

Ty slouží k podržení stránky na správném místě. Z jedné strany packy je gumová adhezní ploška, která lépe zachytí papír stránky, na druhé je grafická značka, kterou skener rozpozná a ví, že z daného prostoru má obraz packy smazat. Z hlediska pomoci při skenování to funguje výborně. Odmazávání pacek funguje výborně v případě, že skenujete bílý papír – tehdy zmizí v podstatě beze stop. Horší to je při snímání starého zažloutlého papíru – to pak je často v místě vidět jakási neurčitá zažloutlá šmouha. Pokud skenujete kvůli textu a stránku budete převádět na černobílou, nezbudou po ní ani stopy v obou případech, ale například u námi skenované zhruba stopadesát let staré knihy v případě „fotorealistických snímků“ patrné jsou. Program nabízí i odstranění prstů, pokud nevyužijete packy. Úspěšnost opět záleží především na kontrastu mezi prstem a skenovaným papírem.

Z hromady obrázků PDF

Výsledkem skenování je složka jednotlivých obrázků ve formátu JPG, s nimiž můžete dál pracovat – vytvářet ořezy, kompenzovat chybné natočení předlohy (pokud by jej automaticky nesrovnal skener, což zpravidla udělá). Můžete si i doladit vyrovnání prohnuté stránky, pokud byste s automatickou korekcí nebyli spokojeni (ale to při našich pokusech nebylo třeba). A samozřejmě si pohrát s kontrastem, ostrostí a dalšími obvyklými parametry. A to jak u jednotlivých stránek, tak dávkově.

Každou jednotlivou stránku můžete detailně doladit nebo spustit dávkovou úpravu všech.

Hromada obrázků samozřejmě není to, co nakonec z knihy chcete mít. Proto můžete v dalším kroku spustit konverzi vybraných (nebo všech) stránek do PDF, přičemž na konci vznikne jeden mnohastránkový soubor, který můžete nahrát do tabletu nebo čtečky elektronických knih.

Můžete také spustit OCR převod do textového souboru – výsledkem je dokument s textem a vloženými obrázky s ilustracemi, který můžete editovat a dále zpracovat. Takto zpracovaný dokument můžete snadno (třeba v programu Calibre) převést třeba do formátu ePub vhodného pro čtečky elektronických knih.

Hraní se světly

Skener má dva druhy osvětlení skenované předlohy. Jedna sada světel míří na předlohu kolmo dolů z hlavy skeneru, druhá z boku pod úhlem čtyřicet pět stupňů. Boční světla jsou tu zejména pro skenování lesklých předloh, na kterých by z horních světel byla odlesky vybělená (přezářená) místa. To funguje perfektně.

Nám se však boční světlo osvědčilo i u skenování historického zažloutlého papíru, kde lépe pokrylo celou plochu rozměrné knihy a výsledek byl barevně o něco přirozenější. Při skenování novějších knih bylo nasvětlení v celé ploše dobře vyrovnané, u historických knih s degradovanými okraji (degradace pozvolně postupuje ke středu knihy) byl tento defekt u naskenovaných stránek vizuálně výraznější než na pohled.

Někdy to tedy chce u knihy trochu laborovat, co bude mít nejlepší výsledek. My jsme po různých zkouškách došli k závěru, že lépe dopadá skenování v osvětlené místnosti, než když jediné světlo vytváří skener. Zároveň však nesmí jít o lampu nad skenerem nebo blízké okno – to naopak může rovnoměrnost nasvětlení zkreslit.

Skenovací podložka, která přesně vyplňuje zorné pole snímací kamery, má rozměry 40 × 52 centimetrů, rozevřená kniha proto musí být o trochu menší, zejména pokud je mnohasetstránková (a tedy při rozevření vyšší).

Závěr

Chce to trochu cviku a vždy si dopředu rozmyslet nejlepší postup, ale celkově je knižní skener velmi efektivním nástrojem, jak rychle a velmi kvalitně převést knihy (ale i rozměrnější dokumenty) do digitální podoby bez jejich poškození.

Za zapůjčení skeneru děkujeme společnosti ESdata; model CZUR ET 18 Pro pořídíte za 13 219 korun. Jako konkurenci můžeme zmínit třeba Fujitsu ScanSnap SV600 nebo IrisCan Desk 6 Pro.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Drahá a svébytná špička, teď trochu víc než ostatní. Test Sony Xperia 1 V

Sony Xperia 1 V

Loni přidalo Sony svému špičkovému smartphonu Xperia 1 IV fotoaparát s jedinečným optickým zoomem....

Škola domácího nabíjení elektroauta. Zkusili jsme i levný wallbox z Lidlu

Lidl Ultimate Speed USWB

VIDEO Nejpohodlnější nabíjení elektromobilu zrealizujete doma, na chalupě nebo na pracovišti. Tedy tam,...

Malý a lehký smartphone, co dává smysl. Test Sony Xperie 10 V

Sony Xperia 10 V

I letošní levnější model Sony, typ Xperia 10 V, prošel podobně jako špičkový typ Xperia 1 spíš...

Sexy fešák se především převlékl. Test Samsungu Galaxy Z Flip 5

Samsung Galaxy Z Flip 5

VIDEO Nové véčko od Samsungu poznáte na první pohled. Stylový telefon se zalíbí především designem a...

Loňský hardware ve skvěle padnoucím kabátě. Test Motoroly Razr 40 Ultra

Motorola Razr 40 Ultra

Nové véčko od Motoroly hraje především na styl. Jeho hardware rovněž není špatný, ovšem náročný...

Superlativy nešetří, střední třídě se vzdaluje. Test Xiaomi Note 12 Pro+

Redmi Note 12 Pro+

Maximálně vybavený model řady Redmi Note 12 od Xiaomi ukazuje, že se série pomalu, ale jistě...

  • Nejčtenější

Nový obrněnec z Francie pro 21. století. Průzkumný Jaguar má ničit i tanky

Vzhledem k historii své země, francouzská armáda musela a musí plnit úkoly i na jiných válčištích, než je...

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

Němci se o mobilizaci dozvěděli téměř hned. Co ještě věděli v září 1938?

Seriál Letní putování s Technetem po bývalých polních letištích všeobecné mobilizace roku 1938 končí. Navštívili jsme jen část...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legrační cena, spousta funkcí, výborný zvuk. Streamery Wiim se povedly

Premium Jen málokdy lze u ultralevných zařízení hovořit o zcela bezproblémovém provozu, skvělé funkční výbavě a ještě o...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Bezplatný český nástroj vás upozorní, že čtete nedůvěryhodný článek

Ostrý provoz v pondělí zahájila služba Verifee, za kterou stojí trojice českých studentů. Pomocí modelu umělé...

OBRAZEM: Babiččino údolí naplnily tři desítky horkovzdušných balonů

Fiesta horkovzdušných balónů „Balony nad Rozkoší“ v okolí přehrady Rozkoš, České Skalice, Náchoda a Nového Města nad...

OBRAZEM: Zajímavost francouzské železnice. Picasso měl věž, a navíc šejdrem

Mezi zajímavá železniční vozidla můžeme bezpochyby zařadit i francouzský motorový vůz řady X 3800 zvaný Picasso....

OBRAZEM: První závod ultralehkých balonů se představil nad údolím Berounky

O uplynulém víkendu se v Letech u Dobřichovic uskutečnil první mezinárodní závod ultralehkých balonů v historii pod...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...