Koncept potrubní dopravy podle firmy ET3 (Evacuated Tube Transport Technology)

Koncept potrubní dopravy podle firmy ET3 (Evacuated Tube Transport Technology) | foto: et3.com

Nový způsob dopravy: Z Prahy do Brna by to hypertrubkou trvalo 15 minut

  • 211
Zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk pracuje na systému Hyperloop, což má být ultrarychlý způsob osobní dopravy, kterým chce konkurovat i letadlům. V noci na úterý představí podrobnosti.

Aktualizace: Základní rysy Hyperloop byly 12.8. představeny ve 22:30 našeho času, když Elon Musk s kolegy zveřejnil odkaz na PDF s jejich popisem. Jak se ukázalo, má využívat nízkotlaký (ne vakuový) tunel a magnetický pohon pro pohyb na vzduchové polštáři. Podrobnosti si můžete přečíst v našem dalším článku.

Z centra Los Angeles do San Franciska to prý Hyperloopem stihnete do 30 minut. Místa jsou přitom od sebe vzdálena 610 kilometrů. Adekvátně cesta z Prahy do Brna by se dala stihnout pod 15 minut. Neuvěřitelnou rychlost má umožnit nový nápad, za kterým stojí Elon Musk, majitel firem SpaceX a výrobce elektromobilů Tesla.

Systém dopravy se jmenuje HyperLoop (hypersmyčka) a laicky řečeno posílá speciálně upraveným potrubím kapsle s lidskou posádkou. Na první pohled by se mohlo zdát, že to je systém podobný potrubní poště, ale podle některých náznaků bude fungovat na zcela jiném principu.

První oficiální vizualizace dopravního systému Hyperloop

Zatímco potrubní pošta používá klasický pneumatický pohon, Hyperloop má podle některých zdrojů využívat podobný elektromagnetický systém, jaký je součástí zbraní označovaných jako Railgun. Cestovní kapsle by se měla v silném magnetickém poli pohybovat díky ohromné akceleraci způsobené Lorentzovou silou.

Například server BBC spekuluje, že by mohlo jít o druh rychlodráhy, kde by vozy s cestujícími byly vystřeleny velkou rychlostí do tunelu o velmi úzkém profilu, z nějž by byl odčerpán téměř veškerý vzduch podobně, jako to navrhuje firma ET3. Řízení rychlosti a brzd by obstarávaly magnety, které by zároveň bránily tomu, aby se kabina dotýkala stěn tunelu.

Podle tweetu Elona Muska bychom se měli vše dozvědět 12.8. ve 22:30 našeho času, kdy má být projekt představen. Podrobnosti vám samozřejmě přineseme v dalším článku, až se s projektem budeme mít možnost seznámit.  

Musk se nehodlá na projektu Hyperloop podílet osobně, protože prý má dost práce ve svých hlavních podnicích Tesla a SpaceX. Pilotní návrh nabídne k připomínkování veřejnosti.

"O (projektu) Hyperloop jsem původně začal přemýšlet, když jsem si přečetl o návrhu na stavbu kalifornské vysokorychlostní železnice, který mi připadal poněkud neuspokojivý," uvedl Musk tento týden na diskusním fóru Google Hangout.

"Vždyť je to horší než letět letadlem. Vždycky mě rozladí, když se věci nezlepšují. Další věc je, že concordy už nelétají a neexistuje žádný jiný způsob nadzvukové osobní dopravy. To je smutné. Každý přece chce, aby budoucnost byla lepší než minulost, tedy alespoň já ano," dodal.

Nadzvukové cestování v tunelu

Sytém Hyperloop má být dvakrát rychlejší než letadlo a levnější než rychlovlak a prý se bude nejlépe hodit pro rychlé spojení dvou měst. Sám Musk říká, že má smysl Hyperloop stavět tak do vzdálenosti cca 1 600 km, na větší vzdálenosti by nemohl konkurovat letounům.

Ačkoliv tyto plány vypadají značně nadneseně a futuristicky, vzhledem k pověsti podnikatele a vynálezce Muska je třeba je brát vážně, upozorňuje agentura AP. Miliardář Musk totiž už ve svých dvanácti letech prodal první počítačovou hru, kterou naprogramoval, a stojí třeba i za on-line platební metodou PayPal. Jeho soukromé vesmírné lodě pomáhají nahradit při letech na oběžnou dráhu vysloužilé americké raketoplány.

Podívejte se na koncept potrubního cestování od ET3

,

Elektromobil