Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Klávesnice se opět změní. Lenovo zvětšilo klávesy Delete a Esc

aktualizováno 
Klávesy Delete i Escape použije uživatel 700krát týdně a měly by tedy být větší. Tvrdí to téměř roční výzkum provedený firmou Lenovo. Každá změna klávesnice je ale riskantní, proto máme ostatně rozložení kláves prakticky stejné už skoro 150 let.

Úniková klávesa Escape bude na nových Thinkpadech dvakrát větší | foto: Profimedia.cz

Pokud nebudeme počítat klávesy s písmeny a čísly, stále nám na standardní počítačové klávesnici zbyde přes padesát tlačítek. Některá z nich (Enter) používáme prakticky neustále, jiná (Scroll Lock) jsou spíše relikvií dob minulých.

Ano, používání některých kláves se zkrátka mění s časem. A zatímco klávesa mezerníku je stále oblíbenkyní s prominentním postavením i velikostí, výzkumníci ze společnosti Lenovo přišli se zjištěním, že pozornost (a velikost) si zaslouží i další dvě klávesy: Esc a Delete.

Lenovo nainstalovalo třiceti dobrovolníkům software sledující jejich klávesnicovou aktivitu (keylogger) a výsledná data ukázala, že Esc i Delete mají týdně kolem 700 stisků, což je řadí vysoko nad ostatní "vnější" klávesy.

V novém modelu Lenovo Thinkpad T400 proto mají Esc i Del přibližně dvojnásobnou délku oproti ostatním klávesám v horní řadě (ilustrace zde). David Hill z Lenova vysvětluje tuto změnu následovně: "Víme, že lidé tráví velké množství času používáním klávesnice. Proto jsme nad jejím návrhem strávili ještě více času. Delete a Escape patří k nejpoužívanějším klávesám, tak jsme je zvětšili." Sluší se podotknout, že podobnou změnu udělali u externích klávesnic i jiní výrobci.

Nový T400 má klávesy blíže u sebe a nemělo by se tedy mezi ně zatoulávat tolik drobků ze svačinek, které si u počítače dopřáváme. Zároveň si je ale Hill vědom toho, že klávesnice ještě není dokonalá. Podle něj je přežitkem z doby psacích strojů třeba klávesa Caps Lock, která jinak přináší více škody než užitku. Ale nejde vše udělat naráz.

"Kdykoli začnete přesouvat klávesy na klávesnici, lidé znervózní," dodává. IBM má ostatně za sebou jeden takový omyl také - klávesu Shift se pokusili v osmdesátých letech přesunout a zmenšit. Zvláště pokročilé uživatele to tehdy rozčililo a IBM se rychle vrátila k původnímu rozložení.

Proč zrovna Delete a Esc?

Historie klávesnice

Současné rozložení klávesnice používáme už skoro 150 let. Původně přitom bylo navrženo speciálně tak, aby se při rychlém psaní nezasekával psací stroj.

Častá užívanost těchto dvou kláves je občas vykládána jako "znepokojující svědectví o dnešní době". Možná na tom něco bude - stačí si představit běžné použití klávesy Delete pro mazání nepotřebných reklam či Escape jako únik z nechtěných nabídek.

Vybavuje se mi podobná průpovídka, podle které výzkumníci mapovali používanost tlačítek ve výtahu. Vyhrát to měl čudlík k předčasnému zavření dveří, z čehož plynul pěkný závěr o netrpělivosti a uspěchanosti moderní doby.

Celkově bych ale viděl využívanost těchto "pesimistických" kláves spíše optimisticky. Mají totiž jednoduchý, snadno pochopitelný význam. Escape ruší aktuální nabídku, uniká, zavírá, odmítá. Je to často doslova záchranná klávesa. Když omylem chytnete ikonu a nevíte, kam ji pustit, abyste nenapáchali žádnou škodu, Escape je jednoduchou a správnou odpovědí.

Klávesa Delete funguje v prakticky jakémkoli programu, protože mazat je na počítači potřeba všude. Ať už jde o písmenka, obrázky, kontakty nebo soubory. Využívání těchto jednoúčelových, přesto univerzálních kláves urychluje naši interakci s počítačem.

Je příjemné vědět, že to reflektují i výrobci klávesnic. Jen si budeme muset zase dávat o něco větší pozor, když budeme psát na cizí klávesnici. Standardizace je totiž důležitá také proto, že nás nečiní tolik závislými na našich oblíbených periferiích. Nebo myslíte, že by se vám příjemně psalo na klávesnici uzpůsobené jen pro jednu aplikaci?

Zdroje a odkazy:

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Počasí zhatilo první pokus o let soukromé lodi firmy SpaceX s posádkou

Mezinárodní vesmírná stanice očekávala přílet dvou astronautů, které k ní měla ve čtvrtek dopravit soukromá loď Crew...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Až ráno si všimli, že ve vlaku chybí prezident. Přes noc vypadl z okna

Před 100 lety, 23. května 1920, vypadl francouzský prezident Paul Deschanel za jízdy z okna svého vlaku. Bizarní nehodu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Microsoft rozsekal Office na kousky a dal je na web jako „tekuté komponenty“

Microsoft ukázal nový koncept, jak budou fungovat jednotlivé části Office na webu s novou filozofií. Využívá k tomu...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Německý hospodářský zázrak ztělesňovala i legendární lokomotiva V 200

Symbolem německého hospodářského zázraku, tedy hospodářského rozvoje Západního Německa po druhé světové válce, se stal...

Potíže ve vzduchu i na zemi. Letectví zažívá pád a neví, kde leží dno

Letecký provoz nad Evropou se v posledních týdnech prakticky zastavil. Do hlubokých potíží se přitom neřítí jen...

Česká firma Laugo Arms vyvinula unikátní pistoli, úspěch slaví i v USA

Česká společnost Laugo Arms vyvinula pistoli Alien, úspěch s ní slaví i na jednom z nejnáročnějších trhů v USA. Její...

V Chile rozvážejí ochranné pomůcky dronem

Ani v odlehlejších oblastech protáhlého státu Chile se lidé neobejdou bez ochranných pomůcek. I v tomto státě se šíří...

Najdete na iDNES.cz