Slavný dobrodruh chce obletět Zemi za devět dní, nonstop a v letounu na vodík

  • 4
Obletět Zemi nad rovníkem bez mezipřistání a za pouhých devět dní, to je nový cíl průkopníka létání na solární pohon Bertranda Piccarda. Letec chce svůj let uskutečnit v roce 2028 a cílem celé mise je upozornit na technologie, které mohou být alternativou fosilních paliv.

Vývoj nového letounu započal a ve spolupráci se společnostmi Airbus, Daher, Capgemini a Ariane Group, bude nyní probíhat zhruba dva roky. Další dva roky jsou pak v plánu náročné testy. Celý projekt výroby nového letounu má na starosti technik a zkušený mořeplavec Raphaël Dinelli.

Stavba stroje, který má ambici aplikovat revoluční technologické novinky a přístupy, bude stát v přepočtu 1,2 miliardy korun a náklady na jeho provoz odhaduje Piccard na dalších 400 milionů korun. Na technologickém vývoji, stejně jako v případě Solar Impulsu, pracuje společnost Syensqo (původně divize spol. Solvay). I zde se předpokládá, že technici napnou všechny síly, aby v novém letounu posunuli technologické hranice možného.

BERTRAND PICCARD ( nar. 1. března 1958)

Obletěl svět v balonu i v letadle na solární pohon. Pokračovatel rodu...
  • Švýcarský dobrodruh je vzděláním psychiatr. Nejdříve létal se závěsným kluzákem a na ultralehkých letadlech a balonech. S nimi vytvořil několik rekordů:
  • V roce 1999 obletěl svět v balonu za 20 dnů. Společně s Brianem Jonesem přeletěli s balonem Breitling Orbiter 3 z Chateau d’Oex ve Švýcarsku do Egypta. Urazili 45 755 km za 19 dnů, 21 hodin a 47 minut.
  • 5. listopadu 2007 představil Piccard společně s André Borschbergem první model letadla na solární pohon Solar Impulse, se kterým v roce 2011 přeletěl území USA.
  • V letech 2015 až 2016 obletěl zeměkouli v letadle Solar Impulse 2, poháněném sluncem.

Vedle speciálních kompozitních materiálu draku půjde nyní především o protonové výměnné membrány a pojiva pro elektrody palivového článku. Cílem bude dosáhnou extrémně vysoké energetické hustoty, tedy poměru uložené energie k hmotnosti. To půjde ruku v ruce se snahou o vytvoření co nejkompaktnější konstrukci letadla, která by měla být oproti Solar Impulse zhruba poloviční. Výzvou budou i nádrže na zkapalněný vodík, které budou muset zachovat jeho teplotu minus 253 stupňů Celsia.

Porovnání letounu Solar Impulse 2 s Boeingem 747-8i

Climate Impuls by mel být tvořen dvojitým trupem s kokpitem uprostřed. Rozpětí křídel, píše švýcarský list Le Temps, bude zřejmě 37 metrů. Pro porovnání, letoun Solar Impulse 2 měl rozpětí křídel 71,9 m. První let je zatím plánován na rok 2026, přičemž oblet Země nad rovníkem v roce 2028 by měl proběhnout ve výšce 3 000 metrů nad mořem při rychlosti 200 km/h.

Hlavním cílem celého projektu ovšem není samotný oblet zeměkoule. Bertrand Piccard chce především upozornit na možnosti nových technologií, které mohou lidstvu poskytnou důvěryhodnou alternativu k dosavadnímu využívání fosilních paliv v energetice. Jak vysvětluje sám Bertrand Piccard v rozhovoru pro iDNES.cz, ochrana životního prostředí se stane realitou pouze tehdy, bude-li vnímána jako ekonomická a dodává, že „i když řešení existují, nejsou dostatečně využívána.“

21. března 2022

Oblet planety letounem na solární pohon mezi lety 2015 a 16 sledoval celý svět. Bernard Piccard v něm navázal nejen na své předchozí rekordy a průkopnické počiny, ale především dokázal, že je pokračovatelem slavného rodu průkopníků technického pokroku.

Pokračovatel slavného rodu

Auguste Piccard před svým stratosférickým balónem.

Bertrand Piccard není první výjimečná osobnost v rodině. Jeho dědeček Auguste je vynálezcem batyskafu a stratosférického balónu, se kterým jako první dosáhl stratosféry, když vystoupal do výšky 16 201 metrů.

Právě díky jemu se ukázalo, že ve větších výškách klesá spotřeba.

Otec Jacques se zase proslavil ponorem do Mariánského příkopu v roce 1960 za pomoci vlastního batyskafu Trieste. A také tento čin byl přelomový. „Díky tomu se ukázalo, že i ve velkých hloubkách existují spodní proudy a život. Vlády do té doby ukládaly do takových míst nebezpečný odpad,“ upozornil Bertrand Piccard.

Jestli v jeho stopách půjde některá z jeho tří dcer, Bertrand Piccard netuší.

O rodině Piccardů vyšel na Technetu dvoudílný seriál z pera Karla Pacnera.

Jak bude probíhat vývoj a testování letounu Climate Impulse na vodíkový pohon z obnovitelných zdrojů, budeme samozřejmě sledovat. V roce 2028 oslaví Bertrand Piccard 70. narozeniny. V rozhovoru pro švýcarskou tiskovou agenturu Tamedia zazněl i hlas Piccardovy manželky. Ta namísto okřídleného „doma bude, už se narajzoval dost“ poznamenala, že její muž bude už příliš starý na to, aby svou propagací řešení klimatické krize dokázal inspirovat mladou generaci. Piccardova odpověď zní: „Ano, ale budu dost starý na to, abych dával naději starším lidem.“

28. července 2022

Jak víme ze sledování letu Solar Impulse 2, nejde o jednoduchou záležitost. Tento let nakonec trval téměř 17 měsíců ( 9. března 2015 – 26. července 2016) a vyžádal si celkem 17 etap. Stavbu, testování a let stroje Climate Impulse budeme samozřejmě se zájmem sledovat.

Zvládne Bertrand Piccard obletět ve vodíkem poháněném letadle Zemi za devět dní bez mezipřistání?

celkem hlasů: 72
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 14. února 2024. Anketa je uzavřena.